Czym zastąpić cukier w przepisach kulinarnych?

Czym zastąpić cukier w przepisach kulinarnych?

Cukier zasłużył sobie na swoją niechlubną sławę. Nadprogramowe kilogramy i zepsute zęby to najmniejsze zło, jakie może nas spotkać po spożywaniu cukru. Cukier oprócz ogromnej ilości kalorii nie dostarcza organizmowi żadnych substancji odżywczych. Co więcej, wypłukuje z organizmu witaminy i sole mineralne. Cukier ma negatywny wpływ na nasz układ sercowo-naczyniowy. Ponadto, powoduje zakwaszenie organizmu. Spożyty w nadmiernej ilości sprawia, że czujemy się senni, mamy problemy z koncentracją i pamięcią. Tę niechlubną listę zakończymy faktem, że cukier jest jedną z najszybciej uzależniających substancji.

Jest kilka sposobów na zastąpienie cukru w przepisach kulinarnych, które pozwalają na zachowanie nie tylko smaku, ale również tekstury.

Cukier kokosowy

Cukier kokosowy ma relatywnie niski indeks glikemiczny, który wynosi 35. Nie powoduje więc skoków cukru oraz insuliny we krwi. Cukier kokosowy składa się w ¾ z sukrozy, a resztę stanowi glukoza i fruktoza. Cukier możesz zastąpić cukrem kokosowym w proporcji 1:1, czyli jeśli do wypieków potrzebujesz szklankę białego cukru to dokładnie tyle samo powinnaś użyć cukru kokosowego. Cukier kokosowy ma subtelny karmelowy smak, także taki posmak może towarzyszyć Twoim wypiekom. Delikatnie również zmienia teksturę na bardziej chrupką.

Stevia

Stevia ma mnóstwo zalet, zaczynając od tego, że ma 0 kalorii, kończąc na fakcie, że jest naturalną substancją słodzącą. To nasz faworyt w zastępowaniu cukru w wypiekach, bo znacząco redukuje kaloryczność słodkości. Stevia Intenson ma słodycz taką samą, jak biały cukier, więc stosowanie jej, jako substytutu jest bardzo proste. Stevia ma pudrową konsystencję, więc możesz ją również wykorzystywać, jako zamiennik cukru pudru do posypywania wypieków.

Cukier z agawy

To cukier pochodzący z Meksyku i wytwarzany z bardzo popularnej w Ameryce Południowej, również ze swoich właściwości leczniczych, rośliny. Ma niski indeks glikemiczny, dlatego jest doskonały dla osób dbających o sylwetkę oraz prowadzący zdrowy tryb życia. Świetnie sprawdza się we wszelkiego rodzaju wypiekach nadając posmak syropu klonowego. Używamy go nieco mniej niż białego cukru. Jeśli przepis przewiduje szklankę białego cukru to zastępując go cukrem z agawy dodajemy tylko 2/3 szklanki. Najlepiej również zredukować ilość płynów o ¼ i nieco wydłużyć czas pieczenia.

Ksylitol

Ksylitol ma 40% mniej kalorii niż biały cukier i zdecydowanie jest jego zdrowszą alternatywą. Po ksylitol chętnie sięgają diabetycy, ponieważ nie powoduje skoków cukru i insuliny we krwi. Doskonale sprawdzi się w wypiekach. Ma słodycz taką samą, jak biały cukier, dlatego zastępujemy go w proporcji 1:1. Ksylitol bardzo szybko wchłania wilgoć, dlatego niektóre wypieki, które powinny być lekko wilgotne tj. brownie należy szybciej wyciągnąć z piekarnika. Ksylitol jest bardzo stabilny i nie karmelizuje się w wysokich temperaturach.

Banany

Brzmi zaskakująco, ale każdy z nas doskonale zna słodycz bananów. Możesz dodać banan do swoich wypieków i tym samym zastąpić cukier. Fantastycznie sprawdzi się, jako zamiennik cukru w muffinach i chlebach na słodko. Banany mają o wiele bardziej wilgotną teksturę niż cukier, dlatego użyj połowę mniej (rozgniecionego, dojrzałego banana) niż wymagana ilość cukru w przepisie.

Wypróbuj naszego zestawu FIT SŁODYCZE, który zawiera zdrowe zamienniki produktów do pieczenia. Do zestawu dołączamy ulotkę z przepisami na słodkości w wersji fit.