Czym słodzić na diecie keto? Naturalne i niskokaloryczne zamienniki cukru

Czym słodzić na diecie keto? Naturalne i niskokaloryczne zamienniki cukru

Głównym założeniem diety ketogenicznej jest wyeliminowanie z codziennego jadłospisu produktów bogatych w węglowodany tj. skrobia, desery, czy przetworzona żywność. Jest to niezbędne do osiągnięcia stanu ketozy, w którym organizm pozyskuje energię nie z cukru (glukozy), ale z tłuszczu nagromadzonego w tkankach.

Osoby przebywające na popularnej diecie keto muszą więc wyeliminować z diety biały cukier. Nie musi to jednak oznaczać całkowitą rezygnację ze słodkiego. Świat roślin oferuje naturalne substancje słodzące o niskim indeksie glikemicznym, a często nawet o kaloryczności równej zeru.

Czym możemy zastąpić cukier na diecie ketogenicznej?

Stevia – to naturalna substancja słodząca pozyskiwana z rośliny Stevia rebaudiana. Ma 0 kalorii, więc jest doskonałym wyborem dla osób będących na diecie keto. Można nią słodzić właściwie wszystko – począwszy od deserów, po napoje, a nawet sosy, czy zupy.

Stevia jest dużo bardziej słodsza niż biały cukier, dlatego wystarczy dodać jej mniej, aby uzyskać pożądaną słodycz.

WAŻNE: Przy zakupie stevii zwracajmy uwagę na skład. Najlepszym wyborem będzie stevia wzbogacona erytrytolem. Mamy wtedy pewność, że będzie ona nie tylko naturalna, ale również zawierała 0 kalorii. Często producenci do stevii dodają maltodekstrynę, która jest sztucznym dodatkiem, a dodatkowo podwyższa kaloryczność stevii, dlatego nie jest dozwolona na diecie keto.

Erytrytol – pozyskiwany jest w procesie fermentacji m.in. owoców. Jest w 100% naturalnym słodzikiem, który nie ma kalorii. Stosuj go bez wyrzutów sumienia, nawet na diecie ketogenicznej. Sprawdzi się we wszelkiego rodzaju wypiekach oraz do gotowania. Należy jednak pamiętać, że osiąga ok. 70% słodyczy białego cukru, dlatego należy dodać go nieco więcej. Dodatkową zaletą erytrytolu jest fakt, że nie przyczynia się on do powstawania próchnicy, a nawet wykazuje pozytywny wpływ na mineralizację zębów.

Ksylitol – to chyba najczęściej używana substancja słodząca przez diabetyków, ponieważ nie powoduje skoków insuliny. Ma ok. 40% mniej kalorii niż biały cukier oraz niski indeks glikemiczny (IG = 8). Jest idealny do pieczenia oraz gotowania. Ma taką samą słodycz, jak biały cukier, więc bardzo łatwo jest stosować go, jako zamiennik cukru w wypiekach. Rekomendowany dla osób żywiących się zgodnie z zasadami diety ketogenicznej.

Maltitol – niskokaloryczna alternatywa dla cukru. Jest naturalny oraz w około 90% słodki, jak cukier. Z powodzeniem można używać go do wszelkiego rodzaju wypieków oraz do gotowania. W porównaniu z innymi węglowodanami, maltitol dostarcza połowę mniej kalorii, dlatego sprawdzi się również, jako substancja słodząca na diecie niskowęglowodanowej, jaką jest dieta ketogeniczna.

Czego unikać na diecie ketogenicznej?

Maltodekstryna – ta przetworzona substancja słodząca, która zawiera tyle samo węglowodanów i kalorii co biały cukier.

Syrop klonowy – ten ulubiony dodatek do pankejków niestety jest bardzo kaloryczny, dlatego jego spożywanie jest niezgodne z założeniami diety keto.

Miód – dla wielu to lepsza pod względem odżywczym alternatywna dla białego cukru, jednak miód jest przesycony węglowodanami, stąd nie jest dozwolony na diecie keto.

Syrop z agawy – to kolejna zakazana pozycja w diecie ketogenicznej ze względu na wysoką kaloryczność oraz dużą zawartość węglowodanów.