Czy mam niedobór magnezu? Wyjaśniamy, jak to sprawdzić

Czy mam niedobór magnezu? Wyjaśniamy, jak to sprawdzić

Magnez to jeden z kluczowych minerałów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Pełni on istotną rolę w wielu procesach metabolicznych, a niedobór magnezu może prowadzić do różnorodnych problemów zdrowotnych.

Dlatego warto zwrócić uwagę na nasze poziomy magnezu i w razie konieczności podjąć odpowiednie działania. Wiele osób może nie zdawać sobie sprawy z tego, że cierpią na niedobór magnezu, a objawy niedoboru magnezu mogą być różnorodne i łatwo je pomylić z innymi schorzeniami. Skurcze mięśni, zmęczenie, nadpobudliwość nerwowa, bóle głowy czy bezsenność to tylko niektóre z objawów, które mogą świadczyć o niedoborze tego minerału. Jeśli zastanawiasz się, jak sprawdzić niedobór magnezu, to koniecznie zwróć uwagę na kilka najpowszechniejszych objawów, które daje Ci organizm. Warto zadbać o odpowiedni poziom magnezu, ponieważ jest on kluczowy, aby organizm funkcjonował prawidłowo. Dowiedz się zatem jak sprawdzić, czy właśnie Ciebie dotyczy problem niedoboru magnezu.

 

Dlaczego odpowiedni poziom magnezu jest ważny? 

Magnez jest minerałem, który pełni bardzo ważną rolę w naszym organizmie. Jego obecność jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania wielu procesów fizjologicznych. Odpowiedni poziom magnezu jest niezwykle ważny dla utrzymania zdrowia i dobrego samopoczucia. Magnez pełni takie funkcje, jak:

 • Funkcja enzymatyczna: magnez jest aktywatorem wielu enzymów, które odgrywają kluczową rolę w procesach metabolicznych. Składnik ten niezbędny do przemiany składników odżywczych, takich jak węglowodany, tłuszcze i białka, w energię, którą organizm wykorzystuje do codziennych działań. Ponadto, magnez wpływa na syntezę białek oraz syntezę i naprawę DNA. Bez odpowiedniego poziomu magnezu, nasze komórki nie mogą prawidłowo funkcjonować;
 • Zdrowie kości: magnez odgrywa istotną rolę w zdrowiu kości, jako niezbędny składnik do prawidłowego wchłaniania wapnia i jego transportu do kości. Odpowiedni poziom magnezu pomaga w utrzymaniu mocnych kości i zapobieganiu osteoporozie;
 • Regulacja funkcji mięśni: magnez jest istotny dla prawidłowego funkcjonowania mięśni, ponieważ bierze udział w procesie skurczu i rozkurczu mięśni. Odpowiedni poziom magnezu pomaga w zapobieganiu niepożądanym skurczom mięśniowym, bólom mięśni oraz łagodzi objawy napięcia mięśniowego;
 • Regulacja pracy serca: składnik, jakim jest magnez ma również wpływ na pracę naszego serca. Jest niezbędny do utrzymania regularnego rytmu serca i prawidłowej pracy mięśnia sercowego;
 • Regulacja układu nerwowego: magnez odgrywa rolę w regulacji układu nerwowego. Pomaga w relaksacji i redukcji stresu, poprawia jakość snu oraz wpływa na nastrój. Niedobór magnezu może prowadzić do zaburzeń nastroju, drażliwości, nadpobudliwości nerwowej, bezsenności i lęków, więc warto dbać o jego prawidłowy poziom.

Warto zauważyć, że zapewnienie odpowiedniego poziomu magnezu w organizmie jest kluczowe, ale równie ważna jest równowaga z innymi minerałami, takimi jak wapń i potas. Te trzy minerały działają razem, tworząc ważny trójkąt elektrolitowy, który wpływa na wiele aspektów zdrowia.

Utrzymanie odpowiedniego poziom magnezu, należy zadbać o zdrową i zrównoważoną dietę. Jeśli masz podejrzenie niedoboru magnezu, warto skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem, którzy mogą zalecić odpowiednie suplementy lub zmiany w diecie.

 

Jak sprawdzić poziom magnezu? Spójrz na objawy

Niedobór magnezu może prowadzić do różnych problemów zdrowotnych, dlatego istotne jest, abyśmy wiedzieli, jak sprawdzić nasz poziom tego składnika. Czy można sprawdzić poziom magnezu w warunkach domowych? Oczywiście, że tak! Warto znać kilka sygnałów, które mogą pomóc w ocenie poziomu magnezu w organizmie.

Niedobór magnezu może objawiać się różnymi dolegliwościami, takimi jak:

 • skurcze mięśni,
 • zmęczenie,
 • bóle głowy,
 • zaburzenia snu,
 • drażliwość,
 • problemy trawienne.

Jeśli często doświadczasz tych objawów, może to sugerować niedobór magnezu. Należy jednak pamiętać, że objawy te mogą być również związane z innymi schorzeniami, dlatego ważne jest skonsultowanie się z lekarzem lub dietetykiem w celu dokładnej oceny.

Równie ważnym aspektem jest ocena diety. Spożywanie wystarczającej ilości magnezu poprzez odpowiednie produkty spożywcze jest kluczowe dla utrzymania właściwego poziomu magnezu w organizmie. Dieta to nie tylko energia do codziennej pracy, ale również budulec naszego ciała, dlatego odpowiednio zbilansowana, pełna składników odżywczych, witamin i minerałów jest fundamentalna.

Kolejnym sposobem na ocenę poziomu magnezu jest wykonanie odpowiednich badań laboratoryjnych. Najczęściej stosowanym badaniem jest oznaczenie stężenia magnezu we krwi. Standardowy zakres referencyjny jest uzależniony od wieku i wynosi on w osoczu krwi od 0,65-1,2 mmol/L u osoby dorosłej. Niskie stężenie magnezu we krwi może wskazywać na niedobór. Jednak należy pamiętać, że większość magnezu znajduje się wewnątrz komórek, dlatego stężenie magnezu we krwi nie zawsze odzwierciedla rzeczywisty poziom w organizmie.

W celu dokładniejszej oceny, istnieją również bardziej zaawansowane badania, takie jak oznaczanie magnezu w erytrocytach (czerwonych krwinkach) czy badanie stężenia magnezu w moczu. Te testy mogą dostarczyć bardziej precyzyjne informacje o poziomie magnezu w organizmie, ponieważ odzwierciedlają zawartość magnezu wewnątrz komórek.

Jeśli masz podejrzenie niedoboru magnezu, zawsze warto skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem. Profesjonalista będzie w stanie przeprowadzić odpowiednie badania i ocenić Twoje objawy, historię zdrowia oraz dietę, aby dokładnie ocenić poziom magnezu w organizmie. W przypadku niedoboru, mogą zostać zalecone odpowiednie suplementy diety lub zmiany w diecie w celu zwiększenia spożycia magnezu.

 

Jakie produkty są bogate w magnez? Pozbądź się niedoboru magnezu

Produkty bogate w magnez są bardzo łatwo dostępne, co sprawia, że wdrożenie ich do diety jest bardzo proste. Zrównoważona dieta jest niezwykle istotna, aby zachować odpowiedni poziom magnezu w diecie. Czasem jednak poprzez styl życia jaki prowadzimy sama dieta może być niewystarczająca, dlatego warto pomyśleć o regularnej suplementacji magnezu.

Oto produkty, które są bogate w magnez i w naturalny sposób mogą pomóc w utrzymaniu prawidłowego poziomu nie tylko te składnika:

 • orzechy, takie jak migdały, orzechy włoskie, orzechy nerkowca i orzechy brazylijskie, są doskonałym źródłem magnezu. Wystarczy zaledwie garść orzechów, aby dostarczyć znaczną ilość tego minerału. Dodatkowo, orzechy są również bogate w zdrowe tłuszcze, błonnik i inne składniki odżywcze;
 • nasiona: dyni, słonecznika, sezamu i nasiona lnu, są kolejnym świetnym źródłem magnezu. Dodanie ich do codziennej diety, np. w postaci pasty sezamowej czy dodatku do sałatek, może pomóc w zwiększeniu spożycia magnezu;
 • szpinak jest jednym z najbardziej znanych źródeł magnezu spośród warzyw liściastych, można go spożywać na surowo w sałatkach, gotować, dusić lub dodawać do koktajli. Szpinak jest również bogaty w wiele innych składników odżywczych, takich jak żelazo, witamina K i kwas foliowy;
 • awokado to owoc bogaty w magnez, który można spożywać w różnych formach, najczęściej w formie guacamole. Awokado dostarcza również zdrowe tłuszcze i błonnik, co przyczynia się do uczucia sytości na długo;
 • banany to doskonałe źródło magnezu, które jest łatwo dostępne i łatwe do spożycia. Są one doskonałym przekąską, dodatkiem do płatków śniadaniowych, koktajli czy wypieków. Banany dostarczają również sporo potasu, witaminy C i błonnika;
 • fasola czerwona, czarna czy fasola mung, jest jednym z najlepszych źródeł magnezu wśród roślin strączkowych. Można ją dodawać do różnych dań, aby zwiększyć spożycie magnezu;
 • pełnoziarniste produkty zbożowe, takie jak brązowy ryż, owies, quinoa czy pełnoziarniste pieczywo, zawierają zarówno magnez, jak i błonnik oraz inne cenne składniki odżywcze;

Warto również zauważyć, że woda mineralna może być źródłem magnezu. Wybierając wodę mineralną, sprawdź etykietę, aby upewnić się, że zawiera odpowiednią ilość magnezu. Ilość wody jaką potrzebuje dorosły organizm to minimum 2 l dziennie.

Ważne jest, aby pamiętać, że każdy organizm jest inny, dlatego zalecana ilość spożycia magnezu może się różnić. Dlatego warto skonsultować się z dietetykiem, który oceni Twoje indywidualne potrzeby i zaleci odpowiednie spożycie magnezu.

 

W jaki sposób sprawdzić, czy ma się niedobór magnezu? Opinia eksperta (dietetyk) 

Aby sprawdzić, czy dotyczy nas niedobór magnezu, istnieje kilka sposobów, które warto wziąć pod uwagę. Po pierwsze, warto zwrócić uwagę na występowanie potencjalnych objawów niedoboru magnezu, takich jak skurcze mięśni, drżenia, zmęczenie, zaburzenia snu, bóle głowy czy problemy z koncentracją. Jednak objawy te mogą być związane również z innymi schorzeniami, dlatego warto wykonać odpowiednie badania, aby potwierdzić czy mamy rzeczywiście niedobór magnezu.

Badania, które pomagają określić poziom magnezu w organizmie, to przede wszystkim:

 • Badanie poziomu magnezu we krwi: Jest to najczęściej stosowane badanie, które pozwala na ocenę stężenia magnezu w surowicy krwi. Wartości referencyjne pozwalają ocenić, czy poziom magnezu mieści się w zakresie prawidłowym.
 • Badanie zawartości magnezu w moczu: To badanie umożliwia ocenę wydalania magnezu z organizmu i może pomóc w zidentyfikowaniu ewentualnego niedoboru.
 • Ocena poziomu magnezu w erytrocytach: Badanie to może dostarczyć informacji o ilości magnezu zawartej w czerwonych krwinkach, co jest ważne dla oceny jego długoterminowego statusu.
 • Badanie magnezu w ślinie: Choć mniej powszechne, może być użyteczne do oceny poziomu magnezu, zwłaszcza w badaniach przesiewowych.

Pamiętajmy, że wyniki tych badań powinny być interpretowane przez specjalistę, takiego jak lekarz lub dietetyk, którzy uwzględniają indywidualne czynniki i kontekst zdrowotny danej osoby. Badania te pozwalają na wczesne wykrycie niedoboru magnezu, a w konsekwencji na wprowadzenie odpowiednich działań korygujących, w tym ewentualnej suplementacji magnezem, aby przywrócić właściwy balans mineralny organizmu.

-mówi Paweł Przybylski, dietetyk, współpracujący z Intenson.

 

Co jeszcze warto wiedzieć o zależnościach między poziomem magnezem i jego wpływem na organizm?

Magnez jest ważnym pierwiastkiem do codziennego funkcjonowania organizmu. Jego niedobory mogą silnie wpływać na nasze samopoczucie i zdolności poznawcze, prowadząc do objawów takich jak zmęczenie, osłabienie, problemy z koncentracją i niski nastrój, dlatego też warto obserwować swój organizm, przyglądać się ewentualnym objawom oraz podejmować regularne badania, które pomogą określić faktyczny poziom magnezu w organizmie. W przypadku utrzymującego się niedoboru magnezu, warto sięgnąć po produkty premium superfood, które są bogate nie tylko w magnez, ale również w inne cenne składniki mineralne, takie jak potas, wapń czy żelazo.

Ponadto, naturalne suplementy diety o wysokiej przyswajalności magnezu mogą stanowić skuteczną pomoc w uzupełnianiu niedoborów i zapewnieniu organizmowi optymalnego poziomu tego ważnego pierwiastka. Ważne jest, aby dbać o zrównoważoną dietę, ale w przypadku trudności w pokryciu zapotrzebowania na magnez, wspomaganie się produktami premium superfood lub suplementami diety może być wartościowym wsparciem dla zdrowia i dobrej kondycji.

Warto również zapoznać się z artykułami dostępnymi na blogu Intenson.pl, dotyczącymi tematów jak co wypłukuje magnez z organizmu , co zwiększa a co zmniejsza przyswajalność magnezu  oraz czy magnez można brać codziennie .

 

 

 

Bibliografia

 1. DiNicolantonio JJ, O'Keefe JH, Wilson W. Subclinical magnesium deficiency: a principal driver of cardiovascular disease and a public health crisis. Open Heart. 2018 Jan 13;5(1):e000668.
 2. Orlova S, Dikke G, Pickering G, Konchits S, Starostin K, Bevz A. Magnesium Deficiency Questionnaire: A New Non-Invasive Magnesium Deficiency Screening Tool Developed Using Real-World Data from Four Observational Studies. Nutrients. 2020 Jul 11;12(7):2062.
 3. Jahnen-Dechent W, Ketteler M. Magnesium basics. Clin Kidney J. 2012 Feb;5(Suppl 1):i3-i14.
 4. Workinger JL, Doyle RP, Bortz J. Challenges in the Diagnosis of Magnesium Status. Nutrients. 2018 Sep 1;10(9):1202.
 5. Razzaque MS. Magnesium: Are We Consuming Enough? Nutrients. 2018 Dec 2;10(12):1863.