Czy spożywanie produktów mlecznych może wpływać na wchłanianie cynku?

Czy spożywanie produktów mlecznych może wpływać na wchłanianie cynku?

Cynk odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu zdrowia organizmu. Jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania układu immunologicznego, wzrostu i rozwoju, gojenia się ran oraz metabolizmu. Jednak istnieją pewne czynniki, takie jak niektóre produkty spożywcze, które mogą wpływać na wchłanianie cynku.

W kontekście wchłaniania cynku, wpływ produktów mlecznych zasługuje na uwagę. Niektóre badania sugerują, że obecność wapnia i kazeiny, białka występującego w produktach mlecznych, może utrudniać przyswajanie cynku. Wysokie spożycie produktów mlecznych w jednym posiłku może prowadzić do konkurencji między cynkiem a wapniem lub kazeiną w procesie wchłaniania. Jest to szczególnie ważne dla osób, które polegają na diecie roślinnej, gdzie źródła cynku są ograniczone. Dowiedz się zatem, jaki jest wpływ produktów mlecznych na wchłanianie cynku.

 

Wpływ wapnia i cynku na organizm ludzki

Cynk i wapń są dwoma ważnymi składnikami odżywczymi, które odgrywają istotne role w organizmie ludzkim. Warto więc przyjrzeć się właściwościom tych pierwiastków.

Cynk:

 • Wsparcie układu immunologicznego: Cynk jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania układu immunologicznego. Bierze udział w produkcji przeciwciał, które chronią organizm przed infekcjami. Ponadto, cynk wspomaga aktywność komórek odpornościowych, takich jak limfocyty T i komórki typu NK (natural killer).
 • Znaczenie dla wzrostu i rozwoju: Cynk jest niezwykle ważny w procesach wzrostu i rozwoju organizmu, zwłaszcza u dzieci. Bierze udział w syntezie białek, reguluje podziały komórkowe i wpływa na procesy metaboliczne.
 • Rola w gojeniu się ran: Cynk jest niezbędny dla prawidłowego procesu gojenia się ran. Wspomaga tworzenie nowych tkanek, syntezę kolagenu i wzmacnia struktury skóry.
 • Antyoksydacyjne działanie: Cynk pełni rolę jako silny przeciwutleniacz, pomagając w neutralizowaniu wolnych rodników i ochronie komórek przed uszkodzeniami oksydacyjnymi.
 • Wspomaganie funkcji mózgu: Cynk odgrywa rolę w przekazywaniu sygnałów między komórkami nerwowymi i wpływa na funkcje poznawcze, pamięć i nastroje.

Wapń:

 • Budowa mocnych kości i zębów: Wapń jest niezbędny do budowy i utrzymania mocnych kości i zębów. Stanowi główny składnik mineralny w tkankach kostnych.
 • Ważna rola w skurczach mięśniowych: Wapń bierze udział w przewodnictwie impulsów nerwowych, co umożliwia skurcze mięśniowe. Jest kluczowy dla prawidłowego funkcjonowania mięśni, w tym serca.
 • Regulacja rytmu serca: Wapń wpływa na regulację rytmu serca, pomagając utrzymać prawidłowe funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego.
 • Udział w krzepnięciu krwi: Wapń jest niezbędny do procesu krzepnięcia krwi. Bierze udział w reakcjach enzymatycznych, które umożliwiają powstawanie skrzepu i zatrzymanie krwawienia.
 • Wspomaganie przewodzenia nerwowego: Wapń odgrywa rolę w przewodzeniu impulsów nerwowych, co jest istotne dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego.

Zarówno cynk, jak i wapń są niezastąpione w organizmie ludzkim. Cynk jest niezbędny do wielu procesów metabolicznych, regulacji układu immunologicznego i gojenia się ran, podczas gdy wapń odgrywa kluczową rolę w budowie i utrzymaniu mocnych kości, skurczach mięśniowych oraz regulacji rytmu serca.

 

Jak wapń i produkty mleczne wpływają na przyswajanie cynku?

 

Spożycie produktów mlecznych oraz wapnia może mieć wpływ na przyswajanie cynku w organizmie. Produkty mleczne, takie jak mleko, ser czy jogurt, są bogate w wapń, który jest niezbędny dla zdrowych kości i zębów. Jednak obecność wapnia w diecie może konkurencję między cynkiem a wapniem w procesie wchłaniania.

Wapń, zwłaszcza pochodzenia mlecznego, może tworzyć kompleksy z cynkiem, co utrudnia jego przyswajanie przez organizm. Kazeina, białko obecne w produktach mlecznych, również może wpływać na wchłanianie cynku. Te czynniki mogą być szczególnie istotne dla osób, które polegają na diecie roślinnej, gdzie dostępność źródeł cynku jest ograniczona.

Dlatego, jeśli dążymy do utrzymania odpowiedniego poziomu cynku, warto rozważyć oddzielenie spożycia produktów mlecznych od posiłków, które zawierają źródła cynku. Można również wybierać alternatywne źródła wapnia, takie jak napoje roślinne wzbogacone w wapń, nasiona, orzechy, warzywa liściaste i inne produkty spożywcze bogate w wapń, które nie będą konkurować z cynkiem podczas procesu wchłaniania.

Ważne jest również, aby pamiętać, że wpływ produktów mlecznych na wchłanianie cynku może być zróżnicowany w zależności od indywidualnych uwarunkowań i preferencji żywieniowych. Dlatego zawsze warto skonsultować się z dietetykiem, który pomoże w opracowaniu odpowiedniej strategii żywieniowej, zapewniającej równowagę między cynkiem a wapniem oraz innymi składnikami odżywczymi niezbędnymi dla zdrowia i dobrej kondycji organizmu.

 

Jak produkty mleczne oddziałują na wchłanianie cynku? Opinia eksperta (dietetyk)

Produkty mleczne mogą mieć pewien wpływ na wchłanianie cynku w organizmie. W szczególności, obecność wapnia w produktach mlecznych może konkurować z cynkiem podczas procesu wchłaniania. Wapń, będący ważnym składnikiem produktów mlecznych, może tworzyć kompleksy z cynkiem, co utrudnia jego przyswajanie przez organizm. Ponadto, kazeina, białko obecne w mleku i produktach mlecznych, również może wpływać na wchłanianie cynku.

Warto jednak zaznaczyć, że wpływ produktów mlecznych na wchłanianie cynku może być różny w zależności od indywidualnych czynników. Niektóre badania sugerują, że ten wpływ może być bardziej znaczący u osób, które polegają na diecie roślinnej, gdzie dostępność źródeł cynku jest ograniczona.

Aby zapewnić odpowiednią podaż cynku, warto rozważyć oddzielenie spożycia produktów mlecznych od posiłków, które zawierają źródła cynku. Można również wybierać alternatywne źródła wapnia spoza produktów mlecznych, takie jak napoje roślinne wzbogacone w wapń, nasiona, orzechy, warzywa liściaste i inne produkty spożywcze bogate w wapń. W ten sposób można zminimalizować ryzyko konkurencji między cynkiem a wapniem podczas procesu wchłaniania.

Należy jednak pamiętać, że produkty mleczne są również cennym źródłem innych składników odżywczych, takich jak białko, witaminy i minerały. Dlatego ważne jest uwzględnienie indywidualnych preferencji i potrzeb żywieniowych podczas planowania zbilansowanej diety. W przypadku wątpliwości dotyczących spożycia cynku i jego wchłaniania w kontekście konkretnych potrzeb żywieniowych, zawsze warto skonsultować się z dietetykiem, który pomoże dostosować plan żywieniowy do indywidualnych warunków i zapewnić odpowiednią równowagę składników odżywczych.

-mówi Paweł Przybylski, dietetyk, współpracujący z Intenson.

 

Co jeszcze warto wiedzieć na temat cynku i innych składników odżywczych? 

W zakresie prawidłowego odżywiania i dbania o zdrowie organizmu, warto wiedzieć, jak spożywać cynk na diecie roślinnej , jak Ashwagandha wpływa na sportowców , a także jak kolagen wspomaga regenerację mięśni u sportowców .

Ponadto warto zajrzeć do oferty sklepu Intenson.pl, gdzie dostępne są naturalne suplementy diety, suplementy z kolagenem  oraz produkty premium superfood, które są bogate w różne kluczowe pierwiastki dla zdrowia, np. wapń lub cynk.

 

Bibliografia

 1. Wood RJ, Zheng JJ. High dietary calcium intakes reduce zinc absorption and balance in humans. Am J Clin Nutr. 1997 Jun;65(6):1803-9.
 2. Spencer H, Rubio N, Kramer L, Norris C, Osis D. Effect of zinc supplements on the intestinal absorption of calcium. J Am Coll Nutr. 1987 Feb;6(1):47-51.
 3. Shkembi B, Huppertz T. Influence of Dairy Products on Bioavailability of Zinc from Other Food Products: A Review of Complementarity at a Meal Level. Nutrients. 2021 Nov 26;13(12):4253.
 4. Roohani N, Hurrell R, Kelishadi R, Schulin R. Zinc and its importance for human health: An integrative review. J Res Med Sci. 2013 Feb;18(2):144-57.