Czy magnez można brać codziennie?

Czy magnez można brać codziennie?

Magnez jest bez wątpienia jednym z najważniejszych składników w trosce o zdrowie i dobre funkcjonowanie organizmu. Ten niezwykle ważny pierwiastek mineralny odgrywa kluczową rolę w wielu procesach metabolicznych, regulując funkcje serca, mięśni, układu nerwowego oraz układu kostnego. Warto zwrócić szczególną uwagę na utrzymanie zrównoważonej diety, bogatej w produkty naturalnie zawierające magnez, takie jak orzechy, nasiona, pełnoziarniste produkty zbożowe, szpinak czy banany. Niestety, w wielu przypadkach codzienne zapotrzebowanie na magnez może być trudne do zaspokojenia tylko za pomocą diety. Dlatego, gdy pojawiają się niedobory lub gdy organizm potrzebuje dodatkowego wsparcia, warto rozważyć suplementację magnezu, pod nadzorem specjalisty, aby cieszyć się pełnią zdrowia i energii. Natomiast, czy magnez może podlegać codziennej suplementacji? Czy jest to bezpiecznie? Dowiedz się tego, czytając ten artykuł.

 

Jakie jest dzienne zapotrzebowanie na magnez wśród populacji 

Zapotrzebowanie na magnez różni się w zależności od grupy wiekowej oraz innych czynników, takich jak styl życia, aktywność fizyczna czy obecność chorób układu pokarmowego. Oto orientacyjne dzienne zapotrzebowanie na magnez dla różnych grup wiekowych, oparte na polskich opracowaniach:

 • Dzieci (1-3 lata): około 80 mg
 • Dzieci (4-8 lat): około 130 mg
 • Dziewczynki i chłopcy (9-13 lat): około 240 mg
 • Dziewczyny (14-18 lat): około 360 mg
 • Chłopcy (14-18 lat): około 410 mg
 • Kobiety dorosłe: około 310-320 mg
 • Mężczyźni dorośli: około 400-420 mg
 • Kobiety w ciąży: około 350-360 mg
 • Kobiety karmiące piersią: około 310-320 mg
 • Osoby starsze (60+): około 350-360 mg

 

Warto podkreślić, że te wartości mogą się różnić w zależności od opracowań i rekomendacji. Ponadto, zapotrzebowanie na magnez może ulec zmianie w zależności od stylu życia i aktywności fizycznej, gdyż zwiększony wysiłek fizyczny może wpłynąć na zwiększenie zapotrzebowania na ten minerał. Również choroby układu pokarmowego i pewne stany fizjologiczne, takie jak stres czy choroby przewlekłe, mogą wpłynąć na magnezowe zapotrzebowanie organizmu. Dlatego ważne jest, aby dostosować dietę oraz ewentualnie skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem, aby zapewnić odpowiednią ilość magnezu i utrzymać zdrowie na odpowiednim poziomie.

 

Czy magnez można stosować codziennie?

Magnez można stosować codziennie w formie codziennej suplementacji magnezu, ale w określonych przypadkach. Jest to szczególnie zalecane w przypadku osób, które nie są w stanie pokryć swojego dziennej zapotrzebowania na magnez tylko za pomocą diety lub które znajdują się w okresach zwiększonego zapotrzebowania na ten minerał.

Codzienna suplementacja magnezu może być korzystna dla osób o aktywnym trybie życia, uprawiających regularnie wysiłek fizyczny, ponieważ wzmożona aktywność fizyczna może wpłynąć na zwiększenie wydalania magnezu z organizmu. Dodatkowo, osoby z niektórymi schorzeniami układu pokarmowego, które mogą wpływać na zaburzenia wchłaniania magnezu, także mogą korzystać z codziennego przyjmowania magnezu w postaci suplementów.

Warto zaznaczyć, że suplementacja magnezu powinna odbywać się zgodnie z zaleceniami specjalisty, takiego jak lekarz lub dietetyk. Nadmierna ilość magnezu z suplementów może prowadzić do niepożądanych efektów, takich jak biegunka czy nudności. Dlatego zaleca się unikanie przekraczania zalecanej dziennej dawki magnezu podanej przez specjalistę. Podsumowując, w odpowiednich sytuacjach i pod nadzorem fachowca, codzienna suplementacja magnezu może być bezpieczna i korzystna dla utrzymania zdrowia i równowagi mineralnej organizmu.

 

Co daje codzienna suplementacja magnezu?

Codzienna suplementacja magnezem może przynieść wiele korzyści zdrowotnych, zwłaszcza dla osób, które mają trudności w pokryciu swojego dziennej zapotrzebowania na ten ważny minerał za pomocą diety. Korzyści zdrowotne wynikających z regularnego przyjmowania magnezu to:

 • Wsparcie pracy serca: Magnez odgrywa istotną rolę w regulacji pracy serca i układu krążenia, co może pomóc w utrzymaniu zdrowego rytmu serca i zapobieganiu arytmii.
 • Zapobieganie skurczom mięśni: Magnez pomaga w regulacji działania mięśni, co może zminimalizować ryzyko występowania bolesnych skurczów mięśniowych.
 • Redukcja stresu i lęku: Ten minerał ma pozytywny wpływ na układ nerwowy, co może pomóc w zmniejszeniu uczucia stresu, lęku i nerwowości.
 • Wspomaganie zdrowego snu: Magnez może wpływać na jakość snu i pomóc w łagodzeniu bezsenności, umożliwiając lepszy i bardziej regenerujący sen.
 • Zdrowe kości i zęby: Regularne spożycie magnezu jest korzystne dla utrzymania zdrowych kości i zębów, wspomagając prawidłowe wchłanianie wapnia.
 • Wsparcie układu immunologicznego: Magnez odgrywa rolę w funkcjonowaniu układu immunologicznego, co może pomóc w wzmacnianiu odporności organizmu.
 • Regulacja poziomu cukru we krwi: Magnez może wpłynąć na poprawę wrażliwości na insulinę, co jest korzystne dla osób z cukrzycą typu 2.
 • Lepsza kondycja psychiczna: Regularne przyjmowanie magnezu może wpłynąć na poprawę nastrоju і zmniejszenie ryzyka występowania depresji.

Należy jednak podkreślić, że każdy organizm jest inny, dlatego zaleca się skonsultowanie suplementacji magnezu z lekarzem lub dietetykiem, aby dobrać odpowiednią dawkę i uniknąć potencjalnych skutków ubocznych. Odpowiednie dawkowanie i regularność suplementacji magnezem mogą przyczynić się do utrzymania dobrej kondycji zdrowotnej i równowagi mineralnej organizmu.

 

Czy magnez można brać codziennie? Opinia eksperta (dietetyk)

Codzienna suplementacja magnezem może być stosowana, ale kluczowe jest dokładne zrozumienie indywidualnych potrzeb i okoliczności każdej osoby. Decyzja o codziennym przyjmowaniu magnezu powinna być podejmowana po konsultacji z odpowiednim specjalistą, takim jak lekarz lub dietetyk. Istnieje wiele czynników, które mogą wpływać na zapotrzebowanie na magnez i korzyści zdrowotne wynikające z suplementacji, takie jak wiek, płeć, poziom aktywności fizycznej, stan zdrowia i obecność ewentualnych schorzeń układu pokarmowego.

Dokładne ustalenie odpowiedniej dawki magnezu dla danej osoby może pomóc w uniknięciu nadmiernego spożycia, które może prowadzić do potencjalnych skutków ubocznych. Zbyt duża ilość magnezu może powodować biegunki, nudności, osłabienie mięśni i inne niepożądane reakcje.

Podsumowując, magnez można stosować codziennie w formie suplementów, ale indywidualne zapotrzebowanie i korzyści zdrowotne powinny być ustalone na podstawie dokładnej analizy przez specjalistę. Konsultacja z lekarzem lub dietetykiem pozwoli określić odpowiednią dawkę i metodę przyjmowania magnezu, aby zapewnić zdrowe i bezpieczne wsparcie dla organizmu.

-mówi Paweł Przybylski, dietetyk, współpracujący z Intenson.

 

Co jeszcze warto wiedzieć o zależnościach między magnezem i jego wpływem na organizm? 

Magnez jest ważnym pierwiastkiem do codziennego funkcjonowania organizmu. Jego niedobory mogą silnie wpływać na nasze samopoczucie i zdolności poznawcze, prowadząc do objawów takich jak zmęczenie, osłabienie, problemy z koncentracją i niski nastrój, dlatego też warto rozpatrzyć możliwość codziennej suplementacji magnezem po konsultacji ze specjalistą. W przypadku utrzymującego się niedoboru magnezu, warto sięgnąć po produkty premium superfood, które są bogate nie tylko w magnez, ale również w inne cenne składniki mineralne, takie jak potas, wapń czy żelazo.

Ponadto, naturalne suplementy diety o wysokiej przyswajalności magnezu mogą stanowić skuteczną pomoc w uzupełnianiu niedoborów i zapewnieniu organizmowi optymalnego poziomu tego ważnego pierwiastka. Ważne jest, aby dbać o zrównoważoną dietę, ale w przypadku trudności w pokryciu zapotrzebowania na magnez, wspomaganie się produktami premium superfood lub suplementami diety może być wartościowym wsparciem dla zdrowia i dobrej kondycji.

Warto również zapoznać się z artykułami dostępnymi na blogu Intenson.pl, dotyczącymi tematów jak co wypłukuje magnez z organizmu , co zwiększa a co zmniejsza przyswajalność magnezu  oraz jak sprawdzić poziom magnezu  w organizmie.

 

Bibliografia 

 1. Nepal G, Coghlan MA, Yadav JK, Kharel S, Ka Shing Y, Ojha R, Xing HS, Bo Y, Zhi Lan T. Safety and efficacy of Magnesium Sulfate in the management of Tetanus: A systematic review. Trop Med Int Health. 2021 Oct;26(10):1200-1209.
 2. Schwalfenberg GK, Genuis SJ. The Importance of Magnesium in Clinical Healthcare. Scientifica (Cairo). 2017;2017:4179326.
 3. Barragán-Rodríguez L, Rodríguez-Morán M, Guerrero-Romero F. Efficacy and safety of oral magnesium supplementation in the treatment of depression in the elderly with type 2 diabetes: a randomized, equivalent trial. Magnes Res. 2008 Dec;21(4):218-23.
 4. Al Alawi AM, Majoni SW, Falhammar H. Magnesium and Human Health: Perspectives and Research Directions. Int J Endocrinol. 2018 Apr 16;2018:9041694.
 5. Schwalfenberg GK, Genuis SJ. The Importance of Magnesium in Clinical Healthcare. Scientifica (Cairo). 2017;2017:4179326.