Co daje suplementacja magnezu?

Co daje suplementacja magnezu?

Co daje suplementacja magnezu?

W dzisiejszym szybkim tempie życia oraz często niewłaściwym odżywianiu, niedobory składników odżywczych stają się coraz bardziej powszechne. Jednym z najważniejszych minerałów, który często brakuje w naszej diecie, jest magnez. Ten niezbędny pierwiastek odgrywa kluczową rolę w naszym organizmie. Wpływa on na wiele procesów metabolicznych i zachowanie zdrowia całego organizmu. Niestety, niedobór magnezu staje się coraz bardziej powszechny, co może prowadzić do różnych problemów zdrowotnych. W odpowiedzi na to, suplementacja magnezem zyskuje coraz większą popularność, jako skuteczne wsparcie w utrzymaniu zdrowia i sprawności fizycznej. Dowiedz się więcej na temat suplementacji magnezem oraz jakie korzyści może przynieść jego odpowiedni poziom.

 

Dlaczego warto suplementować magnez? 

Magnez jest jednym z najważniejszych minerałów obecnych w naszym organizmie. Pełni on kluczową rolę w wielu procesach metabolicznych i zachowaniu ogólnego zdrowia. Niestety, niedobór magnezu staje się coraz bardziej powszechny, przez takie czynniki jak mocno przetworzona dieta lub stresujący tryb życia. Może prowadzić do różnych problemów zdrowotnych u młodszych, jak i starszych osób. Dlatego warto zastanowić się nad suplementacją magnezem, aby zapewnić naszemu organizmowi odpowiednią ilość tego ważnego składnika.

Suplementacja magnezu wspiera większość układów w ciele człowieka, dlatego jego prawidłowy poziom jest tak ważny. Magnez ma wpływ na:

 • układ nerwowy: jest niezbędny do przewodzenia impulsów nerwowych, regulacji stężenia jonów wapnia w komórkach nerwowych oraz do syntezy i uwalniania neuroprzekaźników;
 • układ mięśniowy: magnez bierze udział w procesie skurczu i rozkurczu mięśni, a także wpływa na syntezę białek mięśniowych oraz na regulację stężenia jonów wapnia w komórkach mięśniowych;
 • układ sercowo-naczyniowy: pomaga regulować rytm serca, rozkurcza naczynia krwionośne i wpływa na ciśnienie krwi. Niedobór magnezu może być związany z zaburzeniami rytmu serca, takimi jak migotanie przedsionków;
 • układ kostny: magnez jest niezbędny do utrzymania zdrowia kości, ponieważ wspomaga wchłanianie wapnia i wpływa na mineralizację kości;
 • układ hormonalny: jest niezbędny do wytwarzania insuliny, hormonów tarczycy i hormonów płciowych. Brak magnezu może wpływać na równowagę hormonalną;
 • układ immunologiczny: pomaga w produkcji przeciwciał i wspomaga reakcje immunologiczne organizmu.

 

Jakie korzyści daje suplementacja magnezu? 

Pierwszym powodem, dla którego warto rozważyć suplementację magnezem, jest fakt, że nasza dieta często nie dostarcza wystarczającej ilości tego minerału. Magnez znajduje się głównie w produktach pochodzenia roślinnego, takich jak:

 • orzechy,
 • nasiona,
 • pełnoziarniste produkty zbożowe,
 • warzywa liściaste,
 • niektóre owoce: pomarańcze, jabłka czy banany.

Niemniej jednak, zbyt wiele osób polega na przetworzonej żywności, które nie są źródłem magnezu, ani żadnych innych składników odżywczych. Dodatkowo, czynniki takie jak stres, intensywny trening fizyczny, alkohol czy niektóre leki mogą przyczyniać się do zwiększonego zapotrzebowania na magnez. Dlatego suplementacja magnezem może być skutecznym sposobem uzupełnienia niedoborów w zależności od trybu życia danej osoby.

Kolejną ważną korzyścią suplementacji magnezem jest poprawa funkcjonowania układu mięśniowego. Magnez jest niezbędny do prawidłowego skurczu i rozkurczu mięśni, zarówno tych szkieletowych, jak i mięśnia sercowego. Wpływa na redukcję skurczy mięśni, drżenia rąk oraz skurczów mięśniowych, które często występują przy niedoborze tego minerału. Suplementacja magnezem może przyczynić się do zmniejszenia tych objawów i poprawy wydolności fizycznej.

Warto również podkreślić, że magnez jest niezwykle istotny dla zdrowia kości. Jest niezbędny do wchłaniania wapnia i metabolizmu kości, co ma kluczowe znaczenie dla utrzymania mocnych i zdrowych kości. Niedobór magnezu może przyczynić się do rozwoju osteoporozy i łamliwości kości. Dlatego suplementacja magnezem może być ważnym elementem profilaktyki tych schorzeń, szczególnie u osób w starszym wieku.

Suplementacja magnezem może również wpływać na regulację poziomu glukozy we krwi i metabolizm. Magnez jest niezbędny dla prawidłowego metabolizmu węglowodanów i tłuszczów, co może przyczynić się do utrzymania zdrowej masy ciała. Dodatkowo, magnez wpływa na wrażliwość tkanek na insulinę, co jest istotne w profilaktyce cukrzycy typu 2. Jak widać powodów, dla których warto stosować suplementację magnezu jest bardzo dużo i mogą znacząco wpływać na stan zdrowia i kondycji fizycznej.

Magnez odgrywa istotną rolę w regulacji pracy układu nerwowego. Pomaga w redukcji stresu, poprawie nastroju i zmniejszeniu objawów lęku. Wpływa na produkcję neuroprzekaźników, takich jak serotonin i melatonina, które mają wpływ na nasze samopoczucie i sen. Suplementacja magnezem może być skutecznym wsparciem dla układu nerwowego i pomóc w radzeniu sobie z codziennymi wyzwaniami. Suplementacja magnezem może pomóc w redukcji migren, bólów głowy oraz objawów związanych z napięciem nerwowym. Może także przyczynić się do poprawy koncentracji, pamięci i funkcji poznawczych

Prawidłowy poziom magnezu odgrywa ważną rolę w regulacji pracy mięśnia sercowego i utrzymaniu zdrowego układu sercowo-naczyniowego. Pomaga w utrzymaniu prawidłowego rytmu serca i stabilizacji ciśnienia krwi. Suplementacja magnezem może przyczynić się do redukcji ryzyka wystąpienia chorób serca i nadciśnienia.

 

Kiedy należy suplementować magnez?

Magnez, tak samo jak inne suplementy powinien być przyjmowany regularnie. Ten mikroskładnik można zażywać o różnych porach, jednak najlepsza z nich to wieczór. Magnez zażywany wieczorem pomaga obniżyć poziom stresu oraz pozytywnie wpływa na wydzielanie innych hormonów, takich jak melatonina.

Suplementację warto wdrożyć wraz lub zaraz po pełnowartościowym posiłku, który będzie bogaty w białko, węglowodany i tłuszcze. Nie należy przyjmować żadnych suplementów na pusty żołądek, ponieważ może to wywołać mdłości i bóle brzucha. Ważne jest również, aby magnez przyjmować samodzielnie, w odstępie kilku godzin od ostatniego leku, ponieważ niektóre substancje, a zwłaszcza antybiotyki mogą ograniczyć wchłanianie magnezu.

Należy jednak pamiętać, że suplementacja magnezem powinna być stosowana z umiarem i zawsze pod nadzorem lekarza lub dietetyka. Nadmiar magnezu może prowadzić do niepożądanych efektów, takich jak biegunka, nudności czy osłabienie mięśni. Ważne jest również dostarczanie magnezu wraz z innymi składnikami odżywczymi, takimi jak witamina D i witamina K2, które wpływają na jego właściwe wykorzystanie w organizmie.

 

Dlaczego warto suplementować magnez? Opinia eksperta (dietetyk)

Suplementacja magnezu może przynieść wiele korzyści dla zdrowia i dobrego funkcjonowania organizmu. Istnieje wiele sytuacji, w których warto rozważyć suplementację tego ważnego minerału. Po pierwsze, suplementacja magnezu może być korzystna dla osób, które mają trudności w pokryciu swojego dziennego zapotrzebowania na magnez tylko za pomocą diety. Dodatkowo, osoby o aktywnym trybie życia, prowadzące aktywność fizyczną, mogą zyskać wsparcie w utrzymaniu równowagi elektrolitowej i zmniejszenia ryzyka skurczy mięśniowych. Suplementacja magnezu może również pomóc w redukcji stresu i lęku oraz poprawie jakości snu, co wpływa na ogólną kondycję psychiczną i emocjonalną.

Warto również podkreślić, że niektóre choroby układu pokarmowego i stany fizjologiczne mogą utrudniać wchłanianie magnezu z pożywienia, co może prowadzić do niedoborów. W takich przypadkach suplementacja magnezu może być niezbędna dla utrzymania prawidłowego poziomu tego minerału w organizmie. Dodatkowo, magnez odgrywa ważną rolę w wspieraniu układu sercowo-naczyniowego, co może pomóc w zapobieganiu problemom kardiologicznym.

-mówi Paweł Przybylski, dietetyk, współpracujący z Intenson.

 

Co jeszcze warto wiedzieć o wpływie magnezu i jego suplementacji na organizm?

Magnez jest ważnym pierwiastkiem do codziennego funkcjonowania organizmu. Jego niedobory mogą silnie wpływać na nasze samopoczucie i zdolności poznawcze, prowadząc do objawów takich jak zmęczenie, osłabienie, problemy z koncentracją i niski nastrój, dlatego też warto rozpatrzyć możliwość codziennej suplementacji magnezem po konsultacji ze specjalistą. W przypadku utrzymującego się niedoboru magnezu, warto sięgnąć po produkty premium superfood, które są bogate nie tylko w magnez, ale również w inne cenne składniki mineralne, takie jak potas, wapń czy żelazo.

Ponadto, naturalne suplementy diety o wysokiej przyswajalności magnezu mogą stanowić skuteczną pomoc w uzupełnianiu niedoborów i zapewnieniu organizmowi optymalnego poziomu tego ważnego pierwiastka. Ważne jest, aby dbać o zrównoważoną dietę, ale w przypadku trudności w pokryciu zapotrzebowania na magnez, wspomaganie się produktami premium superfood lub suplementami diety może być wartościowym wsparciem dla zdrowia i dobrej kondycji.

Warto również zapoznać się z artykułami dostępnymi na blogu Intenson.pl, dotyczącymi tematów jak co wypłukuje magnez z organizmu , co zwiększa a co zmniejsza przyswajalność magnezu  oraz jak sprawdzić poziom magnezu  w organizmie.

 

Bibliografia

 1. Razzaque MS. Magnesium: Are We Consuming Enough? Nutrients. 2018 Dec 2;10(12):1863.
 2. Schwalfenberg GK, Genuis SJ. The Importance of Magnesium in Clinical Healthcare. Scientifica (Cairo). 2017;2017:4179326.
 3. Al Alawi AM, Majoni SW, Falhammar H. Magnesium and Human Health: Perspectives and Research Directions. Int J Endocrinol. 2018 Apr 16;2018:9041694.
 4. Veronese N, Pizzol D, Smith L, Dominguez LJ, Barbagallo M. Effect of Magnesium Supplementation on Inflammatory Parameters: A Meta-Analysis of Randomized Controlled Trials. Nutrients. 2022 Feb 5;14(3):679.
 5. Abbasi B, Kimiagar M, Sadeghniiat K, Shirazi MM, Hedayati M, Rashidkhani B. The effect of magnesium supplementation on primary insomnia in elderly: A double-blind placebo-controlled clinical trial. J Res Med Sci. 2012 Dec;17(12):1161-9.
 6. Boyle NB, Lawton C, Dye L. The Effects of Magnesium Supplementation on Subjective Anxiety and Stress-A Systematic Review. Nutrients. 2017 Apr 26;9(5):429.