Co wypłukuje magnez z organizmu? Przyczyny niedoborów magnezu

Co wypłukuje magnez z organizmu? Przyczyny niedoborów magnezu

Magnez jest niezwykle istotnym składnikiem, którego codzienne uzupełnianie jest niezbędne dla zachowania zdrowia. Niestety, obecnie prowadzony styl życia większości osób może predysponować do wypłukiwania magnezu z organizmu. Istnieje kilka czynników, które mogą przyczyniać się do tego procesu i warto je poznać, aby móc skutecznie przeciwdziałać niedoborom magnezu. Dowiedz się, co wypłukuje magnez z organizmu.

 

Jak magnez wchłania się do organizmu?

Magnez jest przyswajany do organizmu głównie poprzez proces wchłaniania w jelitach, a dokładniej przez komórki kosmków jelitowych. Ten proces jest kluczowy dla utrzymania optymalnego poziomu magnezu i zapewnienia jego dostępności dla różnych funkcji metabolicznych.

Wchłanianie magnezu odbywa się w kilku etapach. Po spożyciu pokarmu zawierającego magnez, ten pierwiastek przechodzi przez żołądek i trafia do dwunastnicy, gdzie inicjuje się proces jego wchłaniania. Następnie, magnez przechodzi do komórek kosmków jelitowych, gdzie zachodzi aktywne wchłanianie. Proces ten jest regulowany przez specjalne białka transportujące magnez do wnętrza komórek kosmków jelitowych.

Magnez odgrywa istotną rolę w utrzymaniu zdrowia ze względu na szerokie spektrum swoich właściwości.

Oto niektóre z kluczowych właściwości magnezu:

 • Wpływa na prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, wspomagając przewodnictwo nerwowe i regulując odpowiedź na bodźce.
 • Bierze udział w regulacji skurczu mięśni, w tym zarówno mięśni poprzecznie prążkowanych, jak i gładkich, co jest istotne dla funkcjonowania mięśni szkieletowych i narządów wewnętrznych.
 • Magnez jest niezbędny do produkcji energii w organizmie, uczestnicząc w procesach metabolicznych związanych z przemianą cukrów i tłuszczów w energię.

 •  Wpływa na stabilność błon komórkowych, regulując ich przepuszczalność i funkcję receptorów na powierzchni komórek.

 • Odgrywa ważną rolę w zdrowiu serca i układu krążenia, pomagając w utrzymaniu prawidłowego rytmu serca i stabilizując ciśnienie krwi.

 • Magnez jest niezbędny dla utrzymania zdrowych kości i zębów, wspomagając wchłanianie wapnia i uczestnicząc w procesie mineralizacji tkanki kostnej.

Dzięki swoim właściwościom magnez jest niezwykle ważnym składnikiem dla zdrowia. Zapewnienie odpowiedniej podaży magnezu poprzez zrównoważoną dietę i właściwe wchłanianie jest kluczowe dla utrzymania optymalnego stanu zdrowia i funkcjonowania organizmu.

 

Jak styl życia wpływa na poziom magnezu? 

Styl życia odgrywa istotną rolę w utrzymaniu prawidłowych poziomów magnezu w organizmie. Zarówno nawyki żywieniowe, jak i inne aspekty stylu życia mogą wpływać na poziomy magnezu.

Dieta jest kluczowym czynnikiem determinującym poziomy magnezu. Spożywanie zróżnicowanych źródeł magnezu, takich jak orzechy, nasiona, warzywa liściaste, pełnoziarniste produkty zbożowe i ryby, może dostarczyć organizmowi odpowiednią ilość tego mikroelementu. Z kolei dieta uboga w magnez, bogata w przetworzoną żywność, fast food, słodycze i napoje gazowane, może prowadzić do niedoborów magnezu.

Aktywność fizyczna również może wpływać na poziomy magnezu. Intensywny trening, zwłaszcza wytrzymałościowy, zwiększa wydalanie magnezu z organizmu przez pot i mocznik. Dlatego szczególnie ważne jest, aby osoby aktywne fizycznie dostarczały odpowiednią ilość magnezu w diecie.

Stres również może mieć wpływ na poziomy magnezu. Długotrwały i silny stres może zwiększać wydalanie magnezu przez nerki. Warto zadbać o techniki relaksacyjne, takie jak medytacja, jogę czy oddychanie głębokie, aby zmniejszyć poziom stresu i minimalizować wpływ na poziomy magnezu.

Ważne jest, aby prowadzić zdrowy styl życia, który uwzględnia zrównoważoną dietę, regularną aktywność fizyczną oraz odpowiednie metody radzenia sobie ze stresem. Zapewnienie odpowiedniej podaży magnezu poprzez dietę, a w razie potrzeby, konsultacja z lekarzem w sprawie suplementacji, może pomóc w utrzymaniu optymalnych poziomów magnezu i wspierać zdrowie i dobre samopoczucie.

 

Co wypłukuje magnez z organizmu? Opinia naszego dietetyka

Omawiając zagadnienie niedoborów magnezu, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na styl życia, ponieważ to on determinuje, jak zachowuje się nasza gospodarka wodno-elektrolitowa. Istnieje kilka głównych czynników, które odpowiedzialne są za wypłukiwanie magnezu z organizmu.

 • Spożycie alkoholu: Nadmierne spożycie alkoholu może prowadzić do zwiększonej utraty magnezu z organizmu. Alkohol działa moczopędnie, zwiększając produkcję moczu i powodując wydalanie magnezu przez nerki.
 • Spożycie kofeiny: Kofeina, obecna w kawie, herbacie i niektórych napojach energetycznych, również działa moczopędnie, co zwiększa wydalanie magnezu z organizmu.
 • Spożycie wysokosodowych produktów: Duże spożycie soli kuchennej, która jest bogata w sód, może prowadzić do większej utraty magnezu przez nerki. Wysoki poziom sodu zwiększa diurezę i wpływa na wydalanie magnezu.
 • Niektóre leki: Niektóre leki, takie jak diuretyki, mogą zwiększać wydalanie magnezu przez nerki. Działając na układ moczowy, diuretyki zwiększają częstość oddawania moczu i prowadzą do utraty magnezu.
 • Stres: Długotrwały stres może wpływać na wypłukiwanie magnezu z organizmu. W okresach wzmożonego stresu, organizm może zwiększać wydalanie magnezu przez nerki, co prowadzi do niedoborów tego składnika.

 • Intensywny trening: Intensywna aktywność fizyczna, zwłaszcza długotrwały wysiłek wytrzymałościowy, może prowadzić do zwiększonej utraty magnezu przez pot i mocznik. Wraz z potem organizm traci magnez, co może prowadzić do niedoboru u osób regularnie angażujących się w wysiłek fizyczny.

 • Niektóre choroby: Niektóre choroby, takie jak choroba Crohna, celiakia, cukrzyca czy przewlekłe choroby nerek, mogą wpływać na zaburzenie wchłaniania magnezu w jelitach lub zwiększoną utratę magnezu przez nerki. W przypadku tych chorób, organizm może tracić większe ilości magnezu, co prowadzi do ryzyka niedoboru.

Każdorazowo w zaistnieniu takich przypadków, należy skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem, aby podjąć kluczowe działania mające na celu redukcję niedoborów magnezu i jego skuteczne uzupełnienie.

 - mówi Paweł Przybylski, dietetyk, współpracujący z Intenson.

Zrozumienie tych czynników jest istotne, aby podejmować odpowiednie działania w celu zapobiegania niedoborom magnezu, a w przypadku chorób, szczególnie tych, które wpływają na wchłanianie lub wydalanie magnezu, istotne jest skonsultowanie się z lekarzem w celu odpowiedniego zarządzania poziomami magnezu w organizmie. Lekarz może zalecić suplementację magnezu lub inne strategie żywieniowe, aby zapobiec niedoborom i utrzymać odpowiedni stan zdrowia.

 

Co jeszcze warto wiedzieć o zależnościach między magnezem i jego wpływem na organizm? 

Magnez jest niezwykle cennym składnikiem dla zdrowia i codziennego funkcjonowania organizmu. Jego niedobory mogą silnie wpływać na nasze samopoczucie i zdolności poznawcze, prowadząc do objawów takich jak zmęczenie, osłabienie, problemy z koncentracją i niski nastrój. W przypadku utrzymującego się niedoboru magnezu, warto sięgnąć po produkty premium superfood, które są bogate nie tylko w magnez, ale również w inne cenne składniki mineralne, takie jak potas, wapń czy żelazo oraz po suplementacje np. wodorotlenkiem magnezu.

Ponadto, naturalne suplementy diety o wysokiej przyswajalności magnezu mogą stanowić skuteczną pomoc w uzupełnianiu niedoborów i zapewnieniu organizmowi optymalnego poziomu tego ważnego pierwiastka. Ważne jest, aby dbać o zrównoważoną dietę, ale w przypadku trudności w pokryciu zapotrzebowania na magnez, wspomaganie się produktami superfood lub suplementami diety może być wartościowym wsparciem dla zdrowia i dobrej kondycji.

Warto również zapoznać się z artykułami dostępnymi na blogu Intenson.pl, dotyczącymi tematów jak magnez - suplementacja, co zwiększa wchłanianie magnezu oraz jak sprawdzić, czy mam niedobór magnezu  w organizmie.

 

Bibliografia 

 1. Jahnen-Dechent W, Ketteler M. Magnesium basics. Clin Kidney J. 2012 Feb;5(Suppl 1):i3-i14.
 2. Vormann J. Magnesium: Nutrition and Homoeostasis. AIMS Public Health. 2016 May 23;3(2):329-340.
 3. Swaminathan R. Magnesium metabolism and its disorders. Clin Biochem Rev. 2003 May;24(2):47-66.
 4. Fine KD, Santa Ana CA, Porter JL, Fordtran JS. Intestinal absorption of magnesium from food and supplements. J Clin Invest. 1991 Aug;88(2):396-402.