Kolagen morski – właściwości, działanie, zastosowanie kolagenu rybiego

Kolagen morski – właściwości, działanie, zastosowanie kolagenu rybiego

W ofercie marki Intenson znajduje się aktualnie kilka rodzajów suplementów diety zawierających kolagen morski jako główny składnik. Wśród kolagenów marki Intenson dostępnych jest wiele kolagenów rybich: kolagen morski w proszku, kolagen morski + kwas hialuronowy + witamina C, a także kolagen morski Better Skin oraz kolagen morski Better Hair – oba również w połączeniu z witaminą C i kwasem hialuronowym. Wszystkie kolageny rybie dostępne w naszym sklepie internetowym – Intenson.pl są odpowiedzią na liczne prośby ze strony naszych klientów o stworzenie alternatywy dla kolagenu pochodzenia zwierzęcego, którego nie chcą lub nie lubią stosować niektóre grupy osób.

 

Kolagen rybi - zastosowanie

Kolagen jest naturalną substancją występującą samoistnie w ciele człowieka. Nazywany jest „białkiem młodości”, gdyż stanowi aż 75 procent całkowitej masy skóry człowieka, będąc składnikiem odpowiedzialnym za jej młody, piękny wygląd – jędrność, gładkość i elastyczność. Kolagen jest ponadto jednym z głównych budulców tkanki łącznej, która równa się niemal 30 procentom wszystkich białek znajdujących się w organizmie człowieka. Podstawowa funkcja kolagenu to scalanie ze sobą komórek, zatem można nazwać go budulcem wielu narządów: skóry, kości, zębów, chrząstek, ścięgien, naczyń krwionośnych, a także rogówki oka. Po upłynięciu lat wczesnej młodości człowieka, nasz naturalny kolagen ulega coraz szybszemu rozkładowi i wkrótce potem zaczynają pojawiać się jego ubytki, niemożliwe do pełnego nadrobienia. Już mniej więcej po ukończeniu 20. roku życia nasz organizm zaczyna tracić coraz większe ilości kolagenu, bo aż około 1 procent rocznie. W przypadku kobiet będących w okresie menopauzy, jest to niemalże 30 procent. Zauważając postępujące oznaki nieuniknionych ubytków kolagenu w skórze w postaci pogorszenia się jej stanu czy pojawienia się oznak starzenia, np. pierwszych zmarszczek, ale również w przypadku odczuwania bólu stawów oraz kości, warto jest rozważyć włączenie w swoją codzienną rutynę suplementacji tego cennego składnika.

 

Na co pomaga kolagen morski? Działanie i właściwości

Kolagen rybi, ze względu na swoją chemiczną strukturę, jest bardzo zbliżony do kolagenu występującego naturalnie w organizmie człowieka. Dzięki temu kluczowemu czynnikowi, składnik ten wykazuje zaskakująco dużą skuteczność działań na wiele aspektów naszego zdrowia oraz wyglądu zewnętrznego:

 • polepsza kondycję skóry

Głównie kobiety, przede wszystkim po 20. roku życia, sięgają po kolagen morski właśnie najczęściej z tego względu. Kolagen jest jednym z podstawowych budulców skóry, zatem sumienne, regularne stosowanie tego składnika może widocznie i długotrwale zmienić na lepsze jej kondycję. Cera staje się nawilżona, zyskuje bardziej promienny, wypoczęty i świeży wygląd. Zmarszczki oraz bruzdy zostają zniwelowane lub te mniejsze mogą zniknąć całkowicie, więc mamy do czynienia również ze świetnym działaniem anti-aging. Ponadto, stany zapalne skóry w postaci wyprysków, krost czy zmian ropnych mogą zostać zniwelowane, a trądzik przybrać bardziej łagodną formę. Kolagen wpływa także na szybszą regenerację naskórka. Rany i oparzenia goją się znacznie szybciej, a blizny, nawet te kilkuletnie, mogą zblednąć lub całkowicie zniknąć z powierzchni skóry. Po więcej informacji odnośnie działania kolagenu na skórę, zapraszamy do artykułu na ten temat (tu link do artykułu o kolagenie na skórę) na naszym blogu.

 • poprawia stan włosów i paznokci

Dzięki suplementacji kolagenu morskiego paznokcie stają się mocne i następuje wyeliminowanie ich kruchości, łamliwości oraz rozdwajania się. Włosy natomiast wyglądają zdrowiej, są lśniące, gęstsze, mocniejsze i rosną w szybszym tempie. Więcej informacji na temat wpływu kolagenu na włosy można znaleźć w artykule na ten temat na naszym blogu.

 

 • pozytywnie wpływa na kości oraz stawy

Zdrowie naszego układu kostnego oraz stawów jest ściśle powiązane z obecnością odpowiedniej ilości kolagenu. Regularna suplementacja kolagenu morskiego stymuluje i usprawnia syntezę kolagenu ludzkiego. Zatem, przyjmując kolagen rybi nasz układ kostny jest w zdecydowanie lepszej formie a kości szybciej się regenerują. Natomiast w przypadku stawów, dzięki temu składnikowi możemy uniknąć ich bólu, wszelkich urazów oraz kontuzji.

 • poprawia pracę układu krwionośnego

Kolagen wykazuje pomocne działanie w kontroli ciśnienia krwi, poprzez rozluźnianie naczyń krwionośnych oraz rozszerzanie tętnic. Procesy te mają wpływ na poprawę jakości krążenia, dzięki czemu uniknąć możemy licznych chorób z nim związanych.

 • ma dobry wpływ na układ trawienny

Kolagen jest materiałem budulcowym ścian jelit, usprawniając także ich regenerację. Dzięki suplementacji kolagenu morskiego możemy zatem uniknąć zachorowania na zespół nieszczelnego jelita, który polega na przedostawaniu się toksyn do krwiobiegu. Aminokwasy pojawiające się w wyniku stosowania kolagenu rybiego pozwalają nie dopuścić do tego schorzenia.

 • usprawnia metabolizm

Kolagen umożliwia naszemu organizmowi przemianę glukozy w energię. Dzięki jednej z substancji znajdujących się właśnie w kolagenie – argininie, następuje pobudzenie metabolizmu do sprawniejszego działania. Dzięki tej funkcji pozbywanie się zbędnych kilogramów staje się prostsze i uzyskujemy szybsze rezultaty w procesie przemiany sylwetki.

 

Kiedy brać kolagen morski? Wskazówki dotyczące suplementacji

W przypadku kolagenu rybiego, pora stosowania suplementów diety z tym składnikiem nie ma zbyt wielkiego znaczenia. Niektóre źródła mówią, że najlepiej jest stosować kolagen tuż po śniadaniu, jednak bez problemu można przyjmować ten składnik zarówno rano, po południu, jak i wieczorem, po kolacji.

 

Po jakim czasie widać efekty stosowania suplementów diety z kolagenem rybim?

Na pierwsze większe rezultaty przyjmowania suplementów diety zawierających kolagen trzeba poczekać około 3 miesięcy. Jednak już po okresie 2 miesięcy można spodziewać się efektów widocznych przede wszystkim w poprawie kondycji naszej skóry.

 

Niedobór kolagenu morskiego w organizmie - przyczyny

 • stres
 • zaburzenia snu lub bezsenność
 • nieodpowiednio zbilansowana dieta
 • niedobory: witaminy C, cynku lub przeciwutleniaczy
 • picie alkoholu i/lub palenie papierosów
 • przewlekłe zapalenie
 • ekspozycja ciała na promieniowanie UV
 • zbyt duża ilość cukru w diecie

 

Niedobór kolagenu morskiego w organizmie – objawy

 • utracenie jędrności skóry

Kolagen odpowiada za poziom nawilżenia naszej skóry oraz jej elastyczność i ujędrnienie. Gdy nasza naturalna produkcja kolagenu spada wraz z wiekiem i nie dbamy o odpowiedni poziom tego składnika podawany w diecie lub w postaci suplementów, możemy spodziewać się szybszego pojawiania się zmarszczek na powierzchni naszej skóry, a także zmiany jej struktury na bardziej wiotką, suchą i mniej elastyczną.

 • pogorszenie kondycji włosów i paznokci

Białko kolagenowe jest kluczowym źródłem istotnego składnika keratyny, będącej elementem budulcowym zarówno włosów, jak i paznokci. Zatem przy niedoborach kolagenu możemy się spodziewać widocznych efektów w ich wyglądzie. Jeśli chodzi o paznokcie, przy brakach tego składnika stają się one łamliwe, kruche - ich kondycja ulega znacznemu pogorszeniu. W przypadku włosów, w tej sytuacji zaczynają wypadać, są również kruche i rozdwojone, oraz niekiedy szybciej mogą pojawiać się na nich pierwsze oznaki starzenia się w postaci siwizny.

 • osłabienie regeneracji mięśni

Ten spośród objawów niedoborów kolagenu jest najbardziej odczuwalny przez sportowców i osoby ponadprzeciętnie aktywne fizycznie. Kolagen mianowicie znacznie ułatwia i usprawnia elastyczność mięśni oraz wpływa na ich prawidłową, szybką regenerację po treningach. Zatem braki tego składnika w organizmie mogą doprowadzić do spowolnienia procesu regeneracji, a nawet bezpośrednio do utraty masy mięśniowej.

 • problemy układu trawiennego

Kolagen ma znaczący wpływ na naprawę ścian jelit, więc poniekąd odpowiada za ich prawidłowe funkcjonowanie. Długotrwały niedobór tego składnika może doprowadzić do tzw. zespołu nieszczelnego jelita, który objawia się niekiedy poważnymi stanami zapalnymi czy infekcjami.

 • pogorszenie kondycji stawów

Kolagen jest to jeden z najistotniejszych spośród składników budulcowych kości oraz chrząstki stawowej. Zatem jednym z bardziej charakterystycznych objawów braku kolagenu w organizmie są problemy ze stawami wynikające z pogorszenia się ich elastyczności. Nasze ciało jest w takiej sytuacji dużo bardziej podatne na uszkodzenia i kontuzje, które, jeśli do nich dojdzie w przypadku niedoboru kolagenu, utrzymują się znacznie dłużej i są cięższe do wyleczenia i późniejszej rehabilitacji.

 • utrata wagi oraz osłabienie apetytu

Niedobór kolagenu może nawet znacząco obniżyć nasz apetyt. Dzieje się tak, ponieważ peptydy w nim zawarte regulują uczucie sytości.

 • zaburzenie prawidłowej pracy układu krążenia

Kolagen jest cennym elementem znajdującym się w ścianach serca oraz w naczyniach krwionośnych. Zbyt mała ilość kolagenu we krwi może zatem powodować takie objawy, jak: podwyższenie ciśnienia krwi, ucisk i ból w klatce piersiowej, ogólne odczuwalne zmęczenie i osłabienie, oraz bóle i zawroty głowy.

 • pozostałe, chorobowe objawy niedoboru kolagenu:

1) kolagenowa choroba naczyń

2) łuszczycowe lub reumatoidalne zapalenie stawów

3) toczeń rumieniowaty układowy

4) zespół Sjögrena (choroba o podłożu autoimmunologicznym).

 

Nadmiar kolagenu morskiego w organizmie – objawy

Maksymalna dzienna dawka kolagenu morskiego, którą możemy przyjąć wraz z dietą lub suplementami diety, to 4000 mg. Nadmiar kolagenu jest przede wszystkim wynikiem pewnych nieprawidłowości, do których może dojść podczas procesu przemiany białka w organizmie. Efekt kumulacji kolagenu w tkankach to powstające bliznowce – włókniste rozrosty skóry tworzące się w wyniku uszkodzenia warstw naskórka.

Do typowych objawów nadmiaru kolagenu w organizmie należą:

 • różne reakcje alergiczne
 • ogólne zmęczenie i osłabienie
 • bóle mięśniowe i stawowe
 • nieprzyjemny posmak w jamie ustnej i tzw. “kwaśny” oddech
 • problemy układu trawiennego, głównie zaparcia.

 

Dla kogo polecany jest kolagen rybi?

Kolagen rybi w postaci suplementów diety sprawdzi się przede wszystkim u osób, u których rozpoczęły się już procesy starzenia. Synteza naturalnego kolagenu w organizmie zanika całkowicie w wieku 60 lat. Jednak profilaktycznie o poziom tego składnika warto zadbać już po 20. - 25. roku życia. Również dobrym pomysłem jest włączenie go w codzienną suplementację w przypadku sportowców i osób aktywnych fizycznie ponad normę, trenujących codziennie.

 

Kto nie powinien stosować kolagenu morskiego? Przeciwwskazania

Istnieje kilka grup osób, dotkniętych pewnymi schorzeniami, które suplementację kolagenu rybiego powinny skonsultować z odpowiednim lekarzem specjalistą. Są to ludzie chorzy na: łuszczycę, wszelkie alergie, reumatoidalne zapalenie stawów, zapalenie naczyń krwionośnych oraz toczeń rumieniowy układowy. Ponadto, kobiety w ciąży oraz matki karmiące piersią nie powinny stosować kolagenu.

 

Czy należy robić przerwy w przyjmowaniu suplementów zawierających kolagen rybi?

 

W różnych źródłach znaleźć możemy wiele, niekiedy sprzecznych informacji dotyczących tego, czy raz na kilka, np. 4 -6 miesięcy powinno się robić przerwy w stosowaniu kolagenu. Jeśli chodzi o kolagen morski, przerwy są wskazane, jednak nie mogą one być zbyt długie, ponieważ zaprzestanie przyjmowania tego składnika na dłuższy, niż około 3 miesiące czas, skutkuje nawrotem problemów, które dzięki niemu udało nam się rozwiązać lub zniwelować, jak np. utrata jędrności skóry, nawracające bóle stawów, itd. Dobrym sposobem alternatywnym dla odstawienia kolagenu jest znaczne zmniejszenie jego dziennych dawek np. na okres 2 miesięcy. Picie nawet bardzo niewielkich shotów tego suplementu lub branie mniejszej ilości tabletek pozwoli nam podtrzymać efekty uzyskane dzięki kolagenowi, nieco oszukując nasz organizm, oczywiście w sposób pozytywny.

 

Czy kolagen morski można przyjmować wraz z innymi suplementami diety?

Świetnym, naukowo uzasadnionym pomysłem jest połączenie kolagenu z witaminą C. Witamina ta jest to związek niezbędny do syntezy kolagenu, zwiększający ten proces aż 8-krotnie. Ma ona więc kluczowy wpływ na ostateczny kształt włókien kolagenowych w naszym organizmie. Zatem duet kolagen morski + witamina C to coś co absolutnie warto przemyśleć, rozważając suplementację kolagenu. Ponadto, składnikiem świetnie współgrającym z kolagenem i wzmacniającym jego działanie jest również kwas hialuronowy.

 

Innowacja w peptydach

Kolagen morski to nic innego, jak Peptan® F - opatentowane peptydy kolagenu rybiego. Zostały one opracowane we francuskim laboratorium, co jest gwarancją świetnej jakości, a co za tym idzie – zauważalnego i odczuwalnego działania. Kolagen rybi charakteryzuje się bardzo wysoką wchłanialnością, bo wynosi ona aż 90 procent, a także wysokim stężeniem kluczowych aminokwasów. Masa cząsteczkowa peptydów kolagenu morskiego jest równa 2000 Da.

 

Gwarancja skuteczności w badaniach na temat kolagenu morskiego

Liczne przeprowadzone badania kliniczne wykazały skuteczność Peptan® F, jeśli chodzi o:

 • niwelowanie oznak starzenia się skóry, m.in. zmarszczek
 • poprawę kondycji i wyglądu włosów
 • widoczne polepszenie się nawilżenia skóry
 • zachowanie zdrowych, sprawnych stawów
 • profilaktykę zdrowych kości
 • kontrolę stabilnej masy ciała.                                                                       

 

 • Niwelowanie oznak starzenia się skóry

Badania wykazały, iż spożywanie 5 g kolagenu Peptan® F dziennie przez okres 90 dni przyniosło następujące rezultaty wśród badanych:

 • zmniejszenie zmarszczek wokół oczu o 13 procent
 • zmniejszenie zmarszczek wokół ust o 10 procent

 

 • Poprawa kondycji i wyglądu włosów

Z tych samych badań wynika również, że spożywanie 5 g kolagenu Peptan® F dziennie przez okres 90 dni sprawiło, że włosy stały się mocniejsze aż o 13 procent.

 

 • Widoczne polepszenie się nawilżenia skóry

Peptan® F ma znaczny wpływ na odczuwalną poprawę nawilżenia skóry. Badania wykazały, że:

 • spożywanie 5 g kolagenu Peptan® F przez okres 2 miesięcy zwiększa nawilżenie skóry aż o 28 procent
 • 91 procent osób biorących udział w badania zauważyło wyraźny wzrost nawilżenia skóry

 

 • Zachowanie zdrowych, sprawnych stawów

Badanie, w którym wzięły udział 94 kobiety mające problemy z więzadłami w kolanach w wieku od 40. Do 70. roku życia, wykazało, iż przyjmowanie 8 g Peptan® F przez pół roku może dać rezultat w postaci zwiększenia sprawności stawów (wzrost wyniku o około 7 procent w skali Lysholma).

 

 • Profilaktyka zdrowych kości

Peptan® F ma udowodniony poprzez badania pozytywny wpływ na zachowanie mineralizacji kości, co chroni przed ich utratą.

 

 • Kontrola stabilnej masy ciała

W eksperymencie przeprowadzonym w grupie starszych kobiet w wieku od 65. do 85. roku życia, które przyjmowały Peptan® F udowodniono, że peptydy kolagenu istotnie wpływają na zachowanie masy mięśniowej.

 

Czy to działa? Wątpliwości na temat kolagenu rybiego

Przez świat mediów społecznościowych przewijają się od lat liczne wątpliwości na temat kolagenu i jego działania, a również tego czy kolagen w postaci suplementu diety ma w ogóle szansę prawidłowo wchłonąć się do organizmu. Kolagen, przede wszystkim morski, pojawił się na rynku stosunkowo niedawno, jednak obecnie oferuje go bardzo wiele marek, produkując suplementy zawierające ten składnik w różnych wariantach. Już wieki temu doceniano właściwości kolagenu spożywanego w prostej formie odzwierzęcej, w postaci skóry zwierząt, kurzych nóżek, itd. Składnik ten w formie proszku, shotów czy tabletek to nic innego, jak jego przystępniejsza forma, jeśli chodzi o sposób przyjmowania. Skuteczność jego regularnej suplementacji potwierdzają liczne badania, m.in. badanie firmy Nutrition Business Journal ukazujące wzrastającą w niesamowicie szybkim tempie popularność kolagenu w Stanach Zjednoczonych (6-krotny wzrost popularności suplementów zawierających kolagen w ciągu 6 lat).

 

Co wyróżnia kolagen morski Intenson na tle innych marek?

Kolagen morski w formie tabletek, który mamy w swojej ofercie, wyróżnia się na tle marek konkurencyjnych wysoką dawką czystego kolagenu morskiego w jednej tabletce. Jej masa wynosi mianowicie aż 500 g, nie zawiera ponadto żadnych wypełniaczy sztucznie zwiększających jej objętość. Zatem wybierając odpowiedni dla siebie kolagen morski, warto zwrócić uwagę nie tylko na cenę danego preparatu, ale przede wszystkim na zawartość kolagenu oraz masę pojedynczej tabletki                                                                                                                        

 

Kolageny morskie dostępne w ofercie marki Intenson

W składzie tej pitnej formy sproszkowanego kolagenu rybiego, którą możecie znaleźć na naszej stronie Intenson.pl, oprócz kolagenu morskiego mamy również witaminę C oraz kwas hialuronowy. Dzięki takim dodatkowym składnikom kolagen lepiej się wchłania, a poza tym suplement ten może dodatkowo wspomóc nas w dbaniu o odporność oraz w dążeniu do lepszego samopoczucia fizycznego i psychicznego. Kolagen morski w proszku można wymieszać zarówno z wodą, ulubionym sokiem lub koktajlem, czy smoothie. Ten produkt naszej marki posiada kluczowe certyfikaty jakości I bezpieczeństwa – GMP, GHP i HACCP. Jego ogromną zaletą jest niska cena w stosunku do jakości.

Ten suplement jest również, tak jak poprzedni, produktem trójskładnikowym. Ma on formę tabletek (do wyboru są opakowania zawierające 60, 90 lub 120 tabletek). Jego najważniejszy składnik to oczywiście kolagen rybi typu Peptan F o masie cząsteczkowej 2000 Da, którego cechą charakterystyczną jest świetna wchłanialność. Zawartość witaminy C oraz sporej dawki kwasu hialuronowego pozwala dodatkowo zadbać o nasz układ odpornościowy oraz różne inne ważne aspekty zdrowia. Produkt ten należy przyjmować dwa razy dziennie w trakcie posiłku, najlepiej popijając dużą ilością wody.

Ten produkt jest to wielowymiarowy suplement diety wzbogacony dodatkowo o kilka innych cennych składników dobroczynnie wpływających na naszą skórę. Oprócz kolagenu rybiego znajdziemy tu: ekstrakt z pestek winogron, witaminę C, cynk w postaci glukonaniu cynku, ekstrakt z gorzkiej pomarańczy, kwas hialuronowy oraz sole magnezowe. Każdy spośród powyższych składników może mieć świetny wpływ na kondycję naszej skóry, jej nawilżenie, ujędrnienie i ogólny lepszy, bardziej promienny wygląd. Tu również należy spożywać dwie tabletki na dobę, w trakcie posiłku, popijając sporą ilością wody.

Ten suplement diety dostępny w naszej ofercie zawiera, oprócz świetnie wpływającego na włosy kolagenu rybiego, kilka innych składników mających świetne działanie na ich kondycję: witaminę C, ekstrakt ze skrzypu polnego, glukonian cynku, kwas hialuronowy oraz biotynę. Każdy z tych cennych komponentów ma istotne znaczenie dla pięknego wyglądu włosów i ich dobrego stanu - bez wypadania, łamliwości i rozdwojonych końcówek. W tym przypadku również należy przyjmować dwie tabletki każdego dnia, w trakcie posiłku, popijając dużą ilością wody.

 

 

Bibliografia

 1. Banaś M., Pietrucha K., Typy i struktura białka kolagenowego, Zeszyty Naukowe Politechniki Łódzkiej, 73/2009
 2. S. A. Batieczko, Kolagen. Nowa strategia zachowania zdrowia i przedłużenia młodości, 2010
 3. Gauza M. i wsp.: Właściwości preparatów kolagenowych ze skór ryb metodą kwaśnej hydratacji. Nowiny Lekarskie, 2010
 4. Nowicka-Zuchowska A. i wsp.: Kolagen – rola w organizmie i skutki niedoboru. Lek w Polsce, VOL 29 NR 11/12’19
 5. Chai HJ, Li JH, Huang HN, et al. Effects of sizes and conformations of fish-scale collagen peptides on facial skin qualities and transdermal penetration efficiency. J Biomed Biotechnol. 2010