Jak cynk wspiera procesy regeneracji skóry? Cynk a starzenie się skóry

Jak cynk wspiera procesy regeneracji skóry? Cynk a starzenie się skóry

Jak cynk wspiera procesy regeneracji skóry? Cynk a starzenie się skóry

Cynk odgrywa niezwykle istotną rolę w organizmie człowieka, pełniąc wiele kluczowych funkcji. Jednym z jego głównych zadań jest wspieranie metabolizmu oraz utrzymanie homeostazy tkanki skórnej, w tym procesu jej regeneracji.

Metabolizm to złożony zestaw procesów chemicznych, które zachodzą w organizmach żywych i są niezbędne do produkcji energii oraz utrzymania życia. Cynk pełni istotną funkcję jako kofaktor enzymów, co oznacza, że pomaga w przyspieszaniu lub umożliwianiu reakcji biochemicznych, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania metabolizmu.

Ważnym aspektem roli cynku jest również jego wpływ na zdrowie skóry. Cynk jest nieodzowny dla procesów regeneracji i utrzymania tkanki skórnej. Pomaga w naprawie uszkodzeń skóry, a także w produkcji kolagenu, który jest kluczowy dla elastyczności i wytrzymałości skóry. Dlatego też niedobór cynku może prowadzić do problemów skórnych, takich jak trudno gojące się rany czy problemy z cerą.

Warto podkreślić, że cynk jest jednym z wielu mikroelementów niezbędnych dla zdrowia organizmu, dlatego ważne jest, aby dbać o odpowiednią suplementację tego pierwiastka w diecie, aby zapewnić właściwe funkcjonowanie metabolizmu oraz zdrowie skóry. Dowiedz się zatem, w jaki sposób, cynk wpływa na regenerację skóry i poprawę jej wyglądu.

 

Cynk a regeneracja skóry - co je łączy? 

Cynk a regeneracja skóry stanowią ściśle powiązaną korelację w kontekście zdrowia i wyglądu naszej skóry. Cynk jest mikroelementem, który odgrywa kluczową rolę w procesach regeneracji skóry, utrzymaniu jej elastyczności i ogólnym zdrowiu tkanki skórnej. Istnieją różne mechanizmy, które wyjaśniają to powiązanie.

Pierwszym ważnym aspektem jest rola cynku jako kofaktora wielu enzymów zaangażowanych w procesy regeneracyjne. Enzymy te odgrywają kluczową rolę w syntezie kolagenu, białka strukturalnego stanowiącego podstawową składnik tkanki łącznej skóry. Kolagen jest niezbędny dla utrzymania elastyczności i jędrności skóry. Cynk wspomaga te enzymy, co z kolei przyspiesza procesy naprawy i regeneracji skóry.

Niedobór cynku może prowadzić do szeregu problemów skórnych, w tym opóźnionego gojenia się ran, trudności w usuwaniu blizn i skóry trądzikowej. To dlatego cynk jest często stosowany w leczeniu różnych schorzeń skórnych, aby wspomóc procesy naprawy i regeneracji.

Dodatkowo, proces starzenia się skóry jest również związany z poziomem cynku w organizmie. Starzenie się skóry wiąże się z utratą kolagenu i elastyny, co prowadzi do powstawania zmarszczek i utraty jędrności skóry. Cynk może pomóc w opóźnieniu tego procesu poprzez jego wpływ na produkcję kolagenu i działanie przeciwutleniające. Stres oksydacyjny, który jest jednym z głównych czynników przyspieszających starzenie się skóry, może być złagodzony przez cynk, który działa jako przeciwutleniacz, chroniąc skórę przed uszkodzeniami spowodowanymi wolnymi rodnikami.

 

Jak stres oksydacyjny wpływa na zdrowie i kondycję skóry? 

Stres oksydacyjny, nazywany również stresem oksydacyjnym, to proces biochemiczny zachodzący w organizmach żywych, w którym dochodzi do nadmiernego występowania wolnych rodników (cząsteczek lub atomów zawierających nieparzystą liczbę elektronów) w komórkach i tkanek. Wolne rodniki są bardzo reaktywnymi cząstkami chemicznymi, które mogą wywoływać szkody w komórkach organizmu poprzez uszkadzanie białek, lipidów i DNA.

Negatywny wpływ stresu oksydacyjnego na stan skóry można podsumować w następujących punktach:

 • Przyspieszone starzenie się skóry: Stres oksydacyjny prowadzi do uszkodzenia kolagenu i elastyny, co przyczynia się do powstawania zmarszczek i utraty jędrności skóry.
 • Uszkodzenia DNA komórek skóry: Wolne rodniki mogą uszkadzać DNA komórek skóry, co zwiększa ryzyko mutacji i nowotworów skóry.
 • Zmiany pigmentacyjne: Stres oksydacyjny może przyczynić się do powstawania przebarwień skórnych i plam starczych.
 • Suszona i matowa skóra: Skóra narażona na stres oksydacyjny może stać się sucha, matowa i pozbawiona blasku.

Stres oksydacyjny wynika z nadmiernego działania wolnych rodników w organizmie, które są niezbędne do normalnych procesów metabolicznych, ale w nadmiarze mogą powodować szkody. Wolne rodniki powstają w wyniku wielu czynników, takich jak:

 • Nadmiar promieniowania UV: Ekspozycja na promieniowanie UV słoneczne jest jednym z głównych źródeł wolnych rodników w skórze.
 • Palenie tytoniu: Papierosy i inne produkty tytoniowe zawierają szereg substancji chemicznych, które generują wolne rodniki.
 • Niezdrowa dieta: Dieta bogata w tłuszcze nasycone i przetworzone produkty spożywcze może przyczyniać się do wzrostu stresu oksydacyjnego.
 • Stres emocjonalny: Wysoki poziom stresu może zwiększać produkcję wolnych rodników w organizmie.

W jaki sposób cynk redukuje proces starzenia skóry? Odpowiadamy! 

Cynk odgrywa znaczącą rolę w zdrowiu skóry, zarówno, jeśli chodzi o regenerację, jak i proces starzenia się. Warto więc dokładniej przyjrzeć się właściwościom antyoksydacyjnym cynku wobec tkanki skórnej. Warto dodać, że niektóre z poniżej przedstawionych korzyści mają także przełożenie na pozostałe tkanki naszego organizmu.

 • Wspomaga produkcję kolagenu: Cynk jest niezbędny do prawidłowej syntezy kolagenu, strukturalnego białka skóry, które nadaje jej elastyczność i jędrność. Poprzez stymulację produkcji kolagenu, cynk pomaga zachować młody wygląd skóry i zmniejsza widoczność zmarszczek.
 • Neutralizuje wolne rodniki: Wolne rodniki to czynniki przyspieszające proces starzenia się skóry. Cynk działa jako przeciwutleniacz, neutralizując te szkodliwe cząsteczki, które mogą uszkadzać komórki skóry i prowadzić do zmian pigmentacyjnych oraz utraty elastyczności.
 • Wspiera procesy naprawy: Cynk odgrywa kluczową rolę w procesach naprawy skóry. Pomaga w gojeniu się ran i uszkodzeń skóry oraz przyspiesza procesy regeneracji tkanek, co jest szczególnie istotne w przypadku oparzeń i ran.
 • Zapobiega stanom zapalnym: Cynk może pomagać w zmniejszeniu stanów zapalnych skóry, takich jak trądzik. Działa przeciwzapalnie i pomaga w kontrolowaniu wydzielania sebum, co może poprawić stan skóry trądzikowej.
 • Poprawia barierę skórną: Cynk jest niezbędny do utrzymania integralności barierowej skóry. Zabezpiecza skórę przed utratą wilgoci i chroni ją przed czynnikami zewnętrznymi, takimi jak zanieczyszczenia środowiska.

Warto zaznaczyć, że niedobór cynku może prowadzić do problemów skórnych, w tym opóźnionego gojenia się ran, suchości skóry i trudności w utrzymaniu jej zdrowego wyglądu. Dlatego też dbanie o odpowiednią suplementację cynku i wprowadzanie go do diety może pomóc w zachowaniu zdrowej, młodzieńczej skóry oraz opóźnieniu procesów starzenia. Szczególnie warto prowadzić odpowiednią suplementację w trosce o stan włosów i ich blask. Uzyskać to można poprzez stosowanie, chociażby z pomocą cynku z biotyną i kolagenem na włosy . Jednak zawsze warto konsultować się z lekarzem lub specjalistą przed rozpoczęciem suplementacji cynku, aby dostosować dawkę do indywidualnych potrzeb.

 

Efekty działania cynku na skórę 

Prawidłowy poziom cynku w organizmie ma istotny wpływ na zdrowie i wygląd skóry, a dbanie o jego właściwe spożycie może przynieść wiele korzyści. Oto, jakie efekty można oczekiwać wobec skóry, kiedy utrzymujemy odpowiedni poziom cynku:

 • Poprawa elastyczności i jędrności: Cynk jest kluczowym elementem w produkcji kolagenu, który nadaje skórze elastyczność i jędrność. Dzięki temu, utrzymanie prawidłowego poziomu cynku może pomóc w zachowaniu młodzieńczego wyglądu skóry oraz zmniejszeniu widoczności zmarszczek.
 • Przeciwdziałanie procesowi starzenia: Cynk działa jako przeciwutleniacz, który chroni skórę przed uszkodzeniami wywoływanymi przez wolne rodniki. W rezultacie proces starzenia się skóry może być opóźniony, a zmiany pigmentacyjne oraz utrata jędrności mogą być zmniejszone.
 • Wsparcie procesów regeneracji: Cynk odgrywa kluczową rolę w procesach naprawy skóry, przyspieszając gojenie się ran i uszkodzeń skóry. Pomaga także w utrzymaniu integralności bariery skórnej, chroniąc ją przed utratą wilgoci i czynnikami zewnętrznymi.
 • Zmniejszenie problemów skórnych: Odpowiedni poziom cynku może pomóc w zmniejszeniu problemów skórnych, takich jak trądzik. Cynk działa przeciwzapalnie i reguluje wydzielanie sebum, co może poprawić stan skóry trądzikowej oraz zmniejszyć ryzyko wystąpienia stanów zapalnych. Przykładem produktu dedykowanego pod tą przypadłość może być glukonian cynku w tabletkach.
 • Ogólna poprawa zdrowia skóry: Utrzymywanie prawidłowego poziomu cynku w organizmie przyczynia się do ogólnego zdrowego wyglądu skóry. Skóra staje się bardziej promienna, bardziej nawilżona, a także bardziej odporna na czynniki środowiskowe.

Jak cynk wpływa na skórę? Opinia eksperta (dietetyk) 

Cynk, jako mikroelement, odgrywa kluczową rolę w procesach regeneracji skóry. Głównie wpływa na ten proces poprzez swoje właściwości jako kofaktora wielu enzymów, które są zaangażowane w syntezy i naprawę tkanek skórnych. Oto, jak cynk wpływa na regenerację skóry:

 • Synteza kolagenu
 • Gojenie się ran
 • Cynk działa także jako przeciwutleniacz

Warto również dodać, że do powstawania niekorzystnych zmian skórnych przyczynia się stres oksydacyjny, którego efektem jest nadmierna ilość wolnych rodników tlenowych. Przyczyniają się one do wielu niepożądanych zmian w obrębie tkanki skórnej, a same rodniki mogą powstawać w wyniku następujących akcji.

 • Wystawienie na promieniowanie UV
 • Palenie tytoniu
 • Niewłaściwa dieta: Dieta uboga w składniki odżywcze
 • Stres oksydacyjny: Nadmiar wolnych rodników w organizmie

W związku z tym, aby wspierać zdrową i sprawną regenerację skóry oraz opóźnić procesy starzenia, ważne jest utrzymanie prawidłowego poziomu cynku w organizmie. Jednak równie istotne jest unikanie czynników, które przyczyniają się do uszkodzenia skóry, takie jak nadmierne narażenie na słońce i palenie tytoniu, a także dbanie o zdrową dietę bogatą w składniki odżywcze.

-mówi Paweł Przybylski, dietetyk, współpracujący z Intenson.

 

Co jeszcze warto wiedzieć o cynku i jego wpływie na organizm?

Cynk jest mikroelementem niezbędnym dla zdrowia, a jego dostateczne spożycie można zapewnić poprzez różnorodną i zrównoważoną dietę. Dobre źródła cynku w diecie obejmują:

 • Mięso: Zwłaszcza wołowinę, wieprzowinę, drób, i dziczyznę. Mięso jest jednym z najbogatszych źródeł cynku.
 • Ryby i owoce morza: Takie jak ostrygi, kraby i homary, są znakomitym źródłem cynku.
 • Orzechy i nasiona: Nasiona dyni, pestki słonecznika, orzechy nerkowca i migdały dostarczają znacznych ilości cynku.
 • Produkty mleczne: Takie jak mleko, jogurt i ser, mogą dostarczyć pewne ilości cynku.
 • Jaja: Są bogatym źródłem cynku i stanowią wartościowy składnik diety.
 • Pełnoziarniste produkty zbożowe: Oferują pewne ilości cynku, zwłaszcza gryka i płatki owsiane.

 

Warto również zauważyć, że naturalne suplementy diety zawierające cynk są dostępne na rynku jako cenne źródło tego mikroelementu w wyższych dawkach, np. glukonian cynku.w formie tabletek. Cynk jest także często obecny w produktach premium superfood, które są znane ze swoich wyjątkowych właściwości odżywczych. Produkty premium superfood, takie jak algi morskie, nasiona chia, czy spirulina, mogą być cennym źródłem cynku, a także innych składników odżywczych.

W celu utrzymania odpowiedniego poziomu cynku w organizmie, zaleca się stosowanie zrównoważonej diety, bogatej w różnorodne źródła tego mikroelementu. Jednakże przed rozpoczęciem suplementacji cynku lub wprowadzeniem zmian w diecie, zawsze warto skonsultować się z lekarzem lub specjalistą, aby dostosować spożycie do indywidualnych potrzeb.

Warto również poczytać więcej na temat cynku  w ramach słownika pojęć oraz zajrzeć do pozostałych artykułów wyjaśniających działanie cynku w określonych przypadkach, np.: jak cynk wpływa na mózg , cynk a trawienie i zdrowie jelit  oraz jaka jest zależność między cynkiem a wydolnością fizyczną . O tym i o różnych innych suplementach diety i stylu życia można dowiedzieć się z naszego bloga Intenson.pl

 

Bibliografia

 1. Lin PH, Sermersheim M, Li H, Lee PHU, Steinberg SM, Ma J. Zinc in Wound Healing Modulation. Nutrients. 2017 Dec 24;10(1):16.
 2. Al-Khafaji Z, Brito S, Bin BH. Zinc and Zinc Transporters in Dermatology. Int J Mol Sci. 2022 Dec 18;23(24):16165.
 3. Lansdown AB, Mirastschijski U, Stubbs N, Scanlon E, Agren MS. Zinc in wound healing: theoretical, experimental, and clinical aspects. Wound Repair Regen. 2007 Jan-Feb;15(1):2-16.
 4. Schwartz JR, Marsh RG, Draelos ZD. Zinc and skin health: overview of physiology and pharmacology. Dermatol Surg. 2005 Jul;31(7 Pt 2):837-47; discussion 847.
 5. Gupta M, Mahajan VK, Mehta KS, Chauhan PS. Zinc therapy in dermatology: a review. Dermatol Res Pract. 2014;2014:709152.
 6. Han B, Fang WH, Zhao S, Yang Z, Hoang BX. Zinc sulfide nanoparticles improve skin regeneration. Nanomedicine. 2020 Oct;29:102263.