Dlaczego niedobór magnezu może prowadzić do skurczów mięśni? Jak temu zapobiegać?

Dlaczego niedobór magnezu może prowadzić do skurczów mięśni? Jak temu zapobiegać?

Magnez nazywany jest niekiedy potocznie „pierwiastkiem życia” - dzięki właściwościom, jakie wykazuje dla różnych istotnych obszarów organizmu człowieka. Wspiera on nasz metabolizm, wspomaga funkcjonowanie mięśni oraz kości, oddziałuje korzystnie na układ nerwowy oraz zdrowie psychiczne, daje ochronę przed licznymi chorobami serca, itd. Około 60 procent tego składnika mineralnego znajduje w naszym układzie kostnym, kolejne 20 procent - w układzie mięśniowym, zaś pozostałe 20 procent umiejscowione jest w wielu innych obszarach (wewnętrznych i zewnętrznych). Magnez czerpany z pożywienia wchłania się do naszego organizmu jedynie w 50 procentach, zatem niedobory tego pierwiastka są powszechne w społeczeństwie.

Pierwsze symptomy braków magnezu w organizmie to najczęściej drżenia bądź skurcze mięśni. Dlaczego niedobory tego pierwiastka objawiają się właśnie w taki sposób? Jak możemy temu zapobiec? Odpowiedzi na te pytania i wiele innych cennych informacji na temat magnezu możecie znaleźć w poniższym artykule. 

 

Magnez – właściwości, zastosowania i efekty. Jak magnez oddziałuje na nasz organizm?                        

Jakie są podstawowe właściwości i zastosowania magnezu w naszym organizmie? Na jakie obszary oddziałuje?

 • magnez wspomaga funkcjonowanie naszych mięśni

Aż 1/5 magnezu, który posiadamy w organizmie, występuje w obrębie naszego układu mięśniowego. Jeżeli dostarczamy sobie zbyt małych ilości tego pierwiastka i cierpimy na jego niedobory, następują napięcia mięśni oraz skurcze, co szczególnie dotyka sportowców i osób aktywnych fizycznie.

●       magnez bierze udział w procesach metabolicznych

Magnez uczestniczy w przebiegu przemian tłuszczowych, białkowych oraz węglowodanowych zachodzących w naszym organizmie. Wspomaga on procesy przenoszenia energii do tkanek i komórek, również tych umiejscowionych w obrębie układu nerwowego.

●       magnez wspiera funkcjonowanie naszej psychiki i całego układu nerwowego

Magnez to jeden z najistotniejszych makroelementów dla mózgu człowieka. Odpowiada on w naszym układzie nerwowym m.in. za wspomaganie funkcji kognitywnych – oddziałując korzystnie na myślenie, poziom koncentracji czy skuteczność zapamiętywania nowych informacji. Ponadto pierwiastek ten ma ogromny wpływ na naszą psychikę. Reguluje napięcia, obniża poziom lęku, stresu, przyczynia się do poprawy jakości odpoczynku oraz snu.

●       magnez jest niezbędny dla prawidłowej pracy serca                        

Magnez daje naszemu sercu dodatkową ochronę przed niektórymi schorzeniami, takimi jak np. arytmia, miażdżyca, zawał serca czy udar. Dzięki jego korzystnemu oddziaływaniu zatrzymane zostają procesy scalania płytek krwi w układzie sercowo-naczyniowym człowieka oraz zmniejsza się ryzyko rozwoju stanów zapalnych w tym obszarze.                                                                       

●       magnez stanowi istotny budulec dla kości oraz zębów                                        

Magnez to, zaraz obok wapnia i witaminy D, najważniejszy składnik budulcowy dla naszych kości oraz zębów. Największa ilość tego minerału w naszym organizmie (bo aż 60 %) umiejscowiona jest właśnie w układzie kostnym. Magnez dba wielokierunkowo o kondycję naszych kości i zębów. Jeżeli dostarczamy sobie jego odpowiednich dawek, stają się one mocne, trwałe i odporne na uszkodzenia. Warto jest jednak pamiętać o przestrzeganiu reguły, iż przy zwiększonej podaży magnezu należy przyjmować również równomiernie większe dawki wapnia.

●       magnez oddziałuje pozytywnie na stan naszych włosów, skóry i paznokci

Magnez wykazuje korzystny wpływ na kondycję poszczególnych elementów naszego wyglądu zewnętrznego – włosów, paznokci oraz skóry. Włosy, którym brakuje odpowiedniej ilości magnezu, są osłabione, wypadają, rozdwajają się na końcówkach. Paznokcie przy niedoborach tego pierwiastka mogą być łamliwe, niejednolite, kruche. Natomiast skóra szybciej się starzeje, jest sucha, traci swą jędrność, napięcie, a ponadto nasilają się obecne na niej stany zapalne. 

 

Pozostałe funkcje, działania i zastosowania magnezu:

 • wspomaga procesy zachodzące w układzie pokarmowym
 • wspiera prawidłową kondycję tarczycy
 • reguluje stężenie cukru we krwi
 • hamuje rozwój niektórych nowotworów
 • wspiera zdrowie hormonalne i płodność u kobiet
 • działa ochronnie na nasze nerki
 • niweluje objawy alergii
 • wspomaga walkę z migrenami
 • wspiera procesy redukcji masy ciała.

 

Niedobór magnezu - objawy i przyczyny

Niedobory magnezu, w języku naukowym określane również jako hipomagnezemia, dotykają szerokiego grona ludzi, szczególnie osób odżywiających się w nieprawidłowo zbilansowany sposób bądź żyjących w przewlekłym stresie, pośpiechu. Na braki magnezu w organizmie wyjątkowo narażeni są także: pacjenci chorujący na cukrzycę, celiakię oraz cierpiący zaburzenia wchłaniania, ludzie spożywający nadmierne ilości alkoholu, osoby przyjmujące chemioterapię, inhibitory pompy protonowej, a także pacjenci po operacjach beriatrycznych.       

Jeśli chodzi o objawy niedoborów magnezu, najczęściej jako pierwsze pojawiają się: drganie powiek, mięśni bądź skurcze mięśni.

Jakie są inne symptomy braków magnezu?

 • wahania nastroju, spadek nastroju, osłabiona emocjonalność, apatia, depresja, lęki
 • zmęczenie
 • wysokie ciśnienie krwi
 • pogorszenie pracy mięśni
 • problemy dotyczące kondycji włosów, paznokci lub skóry
 • astma
 • nieprawidłowy oddech
 • osteoporoza
 • kołatanie serca, arytmia
 • omdlenia
 • bóle w klatce piersiowej
 • bóle głowy.

 

Niedobory magnezu a drgania i skurcze mięśni

Problemy dotykające układu mięśniowego są najczęściej pierwszymi objawami niedoborów magnezu w organizmie. Drgania i skurcze w tym obszarze utrzymują się każdorazowo nawet przez kilka-kilkanaście minut, zależnie od poziomu niedoboru. Podczas skurczu nasze mięśnie są bardzo twarde i wymagają rozciągania, aby wrócić do stanu sprzed. W innym wypadku mogą pojawić się niepożądane konsekwencje w postaci widocznych zasinień na ciele. Drgania bądź skurcze dotyczą najczęściej mięśni w obszarach: ud, łydek, podudzi, rąk, stóp, brzucha oraz powiek.

Dlaczego niedobory magnezu prowadzą do drgań i skurczów mięśni? Jeżeli żyjemy w przewlekłym stresie, wśród towarzyszących nam na co dzień bodźców stresowych lub jesteśmy przemęczeni fizycznie czy intelektualnie, zaburzeniu ulega kontrola i harmonia naszych mięśni. Jako konsekwencja takich stanów organizmu następuje utrata nadmiaru wody oraz elektrolitów, takich jak magnez, potas, sód czy wapń.

Magnez jest w organizmie człowieka odpowiedzialny za redukcję pobudliwości nerwowo-mięśniowej (która stanowi przyczynę skurczy) oraz za ukrwienie mięśni. Zatem pojawienie się drgań i skurczy jest sygnałem płynącym od wewnątrz mówiącym nam o prawdopodobnych niedoborach magnezu, co należy jak najszybciej zweryfikować, tak aby nie nastąpiły poważniejsze objawy zdrowotne.

                                                      

Jak zapobiegać niedoborom magnezu? Źródła magnezu w jedzeniu

Niedobory magnezu pojawiają się niezwykle często u osób prowadzących na co dzień nieodpowiednio zbilansowaną dietę, ubogą w odżywcze produkty (pełne witamin i minerałów), która opiera się na jedzeniu wysoko przetworzonym, np. posiłkach typu fast-food. Zatem oczywistym, najprostszym sposobem, dzięki któremu możemy zapobiec hipomagnezemii, jest zmiana nawyków żywieniowych – oparcie swojej diety o dobre źródła magnezu i wyeliminowanie produktów ograniczających jego wchłanianie.

Jakie są najlepsze spożywcze źródła magnezu?

 • pełnoziarniste produkty zbożowe
 • rośliny strączkowe
 • orzechy, nasiona, ziarna
 • zielone warzywa – szpinak (gotowany), jarmuż, sałata, itd.
 • nabiał
 • kakao, gorzka czekolada.

Dla przyswajalności magnezu i innych składników mineralnych istotne jest odżywianie się w sposób wspierający mikroflorę jelitową. Powinniśmy zatem jeść jak najwięcej produktów o wysokiej zawartości prebiotyków. Są to głównie niektóre owoce oraz warzywa: jabłka, banany, cebula, czosnek, kapusta, warzywa strączkowe czy korzeniowe.                         

A co zaburza wchłanianie magnezu? Co powinniśmy wykluczyć z naszej diety bądź ograniczyć, aby nie doprowadzić do niedoborów tego pierwiastka? Po pierwsze, alkohol. Zaburza on wchłanianie witaminy D oraz licznych składników odżywczych, co negatywnie oddziałuje na poziom magnezu w naszym organizmie. Oprócz tego, stężenie magnezu obniża kofeina, tanina (obecna w herbacie) i wszelkie napoje gazowane. Zamiast wspomnianych powyżej płynów warto jest na co dzień sięgać po elektrolity i inne napoje sprzyjające nawodnieniu naszego organizmu, np. wodę kokosową.

 

Nadmiar magnezu – objawy i przyczyny

Nadmiar magnezu określany jest także jako hipermagnezemia. Takie stany występują w społeczeństwie niezwykle rzadko, ponieważ organizm zdrowej osoby posiada zdolność do usuwania nadmiernych ilości tego minerału wraz z moczem. Najbardziej narażone na hipermagnezemię są: osoby borykające się z chorobami nerek, schorzeniami autoimmunologicznymi, niedoczynnością tarczycy bądź kory nadnerczy, pacjenci cierpiący na dolegliwości trawienne, a także nowotwory.

Objawy nadmiaru magnezu pojawiają się zazwyczaj stopniowo i niekiedy, w początkowych etapach tego stanu są trudne do wychwycenia. Najbardziej charakterystycznymi symptomami hipermagnezemii są:

 • trudności w trzymaniu moczu
 • problemy z oddychaniem
 • niedociśnienie
 • dolegliwości układu pokarmowego – bóle brzucha, nudności, zaparcia, wymioty
 • osłabienie, zmęczenie
 • arytmia
 • nieuzasadniony niski poziom wapnia w organizmie.

 

Jak długo stosować magnez, aby wyregulować jego niedobory? Zasady suplementacji magnezu                      

Suplementy diety zawierające magnez możemy przyjmować przewlekle bądź doraźnie. Jeśli mamy taką możliwość, warto jest regularnie (np. raz w roku) weryfikować aktualny poziom tego pierwiastka w naszym organizmie, wykonując odpowiednie badanie krwi. Jednak powinniśmy mieć na uwadze fakt, iż ryzyko przedawkowania magnezu jest naprawdę niskie.

Pierwsze efekty suplementacji magnezu są zazwyczaj widoczne i odczuwalne po kilku tygodniach, jeżeli przyjmujemy codziennie wysokiej jakości preparat w odpowiednich ilościach. Pora suplementacji magnezu nie gra kluczowej roli, jednak częściej stosuje się go wieczorami, np. po kolacji lub około 30 minut przed zaśnięciem, ponieważ jednymi z głównych właściwości tego minerału są: poprawa jakości odpoczynku, ułatwianie zasypiania i regulacja rytmu dobowego.                 

Poznaj produkty pomagające wyregulować niedobory magnezu, znajdujące się w ofercie sklepu Intenson.pl

Produkty z magnezem dostępne na naszej stronie internetowej – Intenson.pl, które polecamy przyjmować przy jego niedoborach:                                                                                                                    

•       Naturalny Magnez AquaMag + B6 w kapsułkach 

Naturalny Magnez AquaMag + B6 w kapsułkach to dwuskładnikowy preparat idealny dla osób borykających się z niedoborami magnezu w swoim organizmie. Zawiera naturalny wodorotlenek magnezu Aquamin MgTg produkowany z wody morskiej oraz (usprawniającą jego przyswajanie i potęgującą właściwości) pirydoksynę – witaminę B6. Magnez pełni szereg niezwykle istotnych ról w naszym organizmie. Najważniejsze właściwości tego minerału to: wspomaganie procesów metabolicznych, wspieranie pracy serca, budowanie kości, mięśni, zębów, regulowanie gospodarki elektrolitowej, korzystne oddziaływanie na nasz układ nerwowy. W celu uzupełnienia niedoborów magnezu zalecamy przyjmować AquaMag + B6 w dawce dwóch kapsułek dziennie, popijając je każdorazowo sporą ilością wody.                                                                                                 

•       Ashwagandha Anti-Stress KSM-66 w tabletkach                                                                                     

Ashwagandha Anti-Stress to suplement diety, który powstał z myślą o osobach odczuwających w obecnym momencie życia nadmierny poziom stresu, lęku, cierpiących na bezsenność lub mających inne problemy ze snem, pragnących wesprzeć wielokierunkowo swój układ nerwowy oraz psychikę. Połączyliśmy w tym produkcie wysokiej jakości wyciąg z korzenia ashwagandhy wraz z jednym z najważniejszych minerałów - magnezem. Ashwagandha jest rośliną adaptogenną, która stała się w ostatnim czasie jednym z absolutnie najpopularniejszych superfoods na rynku. Taki duet gwarantuje wszechstronne rezultaty dla naszego zdrowia fizycznego oraz psychicznego, samopoczucia, kondycji oraz wyglądu zewnętrznego.

Jeśli jesteś zainteresowany tematyką zdrowego stylu życia, prowadzenia fit diety, wszechstronnego dbania o swoje samopoczucie oraz formę, z pewnością idealnie odnajdziesz się przeglądając naszą ofertę, którą możesz znaleźć na stronie internetowej Intenson.pl. Absolutnymi bestsellerami marki Intenson są (działające anti-aging, gwarantujące szereg pozytywnych efektów dla naszej kondycji oraz witalności) naturalne kolageny. Chciałbyś/Chciałabyś uzupełnić braki witamin bądź minerałów w swoim organizmie, by od razu poczuć się lepiej? Koniecznie zajrzyj na dział naszych ekologicznych suplementów diety. Jeżeli natomiast poszukujesz w pełni naturalnych, roślinnych produktów, które znacząco wzbogacą przyrządzane w Twojej kuchni przekąski, posiłki czy napoje, warto jest zainteresować się naszymi premium superfoods.                                                                                          

Bibliografia

                                               

 1. Bilbey DL, Prabhakaran VM. Muscle cramps and magnesium deficiency: case reports. Can Fam Physician. 1996
 2. Guerrera MP, Volpe SL, Mao JJ. Therapeutic uses of magnesium. Am Fam Physician. 2009
 3. Schwellnus M P. Cause of Exercise Associated Muscle Cramps (EAMC) — altered neuromuscular control, dehydration or electrolyte depletion? Br J Sports Med. 2009