Wpływ odpowiednio dobranej suplementacji na stan naszych włosów. Czy kolagen i skrzyp polny może pomóc?

Wpływ odpowiednio dobranej suplementacji na stan naszych włosów.  Czy kolagen i skrzyp polny może pomóc?

Problem nadmiernej utraty włosów to skutek występowania wielu jednostek chorobowych, zaburzeń hormonalnych lub nieodpowiedniego sposobu odżywiania. Prawidłowo zbilansowana dieta jest niezbędna do zachowania dobrego stanu zdrowia. To również czynnik silnie oddziałujący na wygląd naszych włosów. Niedobory pokarmowe istotnie wpływają na ich kondycję i cykl wzrostu. Świadoma suplementacja może zniwelować skutki deficytu składników odżywczych w organizmie. Najczęściej niedostateczna podaż dotyczy biotyny, cynku oraz krzemu.

Jaką suplementację należy rozważyć?

Substancje chemiczne, które wpływają na stan włosów to przede wszystkim składniki mineralne, witaminy oraz proteiny. Biotyna (witamina H) jest składnikiem odżywczym dosyć powszechnie występujących w pożywieniu. Żywność będąca źródłem biotyny to głównie produkty pochodzenia zwierzęcego takie jak mięso, ryby, jaja. Pewne jej ilości znajdziemy także w nasionach roślin strączkowych, pełnoziarnistych produktach zbożowych oraz orzechach. Istnieją jednak stany patofizjologiczne, w których można obserwować niedobór biotyny w organizmie. Często są to zaburzenia wchłaniania jelitowego oraz długotrwałe leczenie antybiotykami- przyczyniające się do problemów z mikroflorą jelitową. Ta z kolei produkuje w organizmie wiele cennych substancji, między innymi biotynę. W przypadku zachwiania równowagi mikrobiomu jelitowego synteza witaminy H może okazać się niewystarczająca. Na niedobór biotyny narażone są również kobiety ciężarne z uwagi na jej zwiększone wydalanie wraz z moczem.

Jednym z objawów niedoboru biotyny są zmiany skórne takie jak łojotok oraz nasilone łuszczenie naskórka, które może prowadzić do nadmiernego wypadania włosów. Jedno z badań przeprowadzonych w 2016 roku wykazało, że problem nadmiernej utraty włosów jest silnie skorelowany z niskim poziomem tej witaminy w organizmie. U znacznej części badanych kobiet obserwowano również współwystępowanie łojotokowego zapalenia skóry. Główną przyczyną deficytu witaminy H były schorzenia układu pokarmowego oraz stosowanie antybiotyków.

Witamina C, czyli dobrze znany nam kwas askorbinowy, to substancja o silnym działaniu antyoksydacyjnym oraz związek konieczny do prawidłowej produkcji włókien kolagenowych. Stanowią one część struktury mieszka włosa oraz skóry głowy. Witamina C wspomaga także wchłanianie żelaza będącego produktem koniecznym do wytworzenia hemoglobiny w erytrocytach. Natomiast hemoglobina odpowiada za transport tlenu do wszystkich komórek organizmu, włącznie z cebulką i macierzą włosa. Wpływa to na odpowiednie ukrwienie skóry głowy oraz stymulację wzrostu włosów. Kolagen oraz kwas hialuronowy pełnią kluczową rolę w utrzymaniu prawidłowego nawilżenia skóry oraz mieszków włosowych. W przypadku ich niedoboru cykl wzrostu włosa może być spowolniony, a ich struktura uszkodzona.

Skrzyp polny to roślina od dawna znana w ziołolecznictwie z właściwości wspomagających kondycję włosów. Ekstrakt ze skrzypu polnego to bogactwo łatwo przyswajalnego krzemu, niezbędnego do utrzymania elastyczności skóry oraz łodygi włosa. Ponadto zawiera wiele innych składników mineralnych oraz kwasów organicznych stanowiących naturalne źródło związków antyoksydacyjnych.

Skóra jest trzecią pod względem zawartości cynku tkanką w organizmie. Zewnętrzne warstwy naskórka zawierają go najwięcej. Cynk to kofaktor licznych procesów metabolicznych, dlatego ściśle wiąże się z rozwojem, różnicowaniem oraz wzrostem komórek. Niewystarczająca podaż tego składnika mineralnego wywołuje łysienie telogenowe oraz nieprawidłową keratynizację włosów. Wspomniany rodzaj łysienia należy do najczęstszych przyczyn ich nadmiernego wypadania. Polega na zaburzeniu proporcji ilości włosów znajdujących się w fazie wzrostu oraz fazie spoczynku. Uzupełnienie niedoboru cynku w organizmie może całkowicie przywrócić prawidłowy przebieg ich faz wzrostu oraz zapobiegać dalszemu wypadaniu.

Suplementacja a kondycja włosów i skóry głowy – podsumowanie

Odpowiednio skomponowana dieta obfitująca we wszystkie składniki odżywcze oraz uzupełnienie niedoborów pokarmowych często jest wystarczające w zapobieganiu nadmiernej utracie włosów.

Należy pamiętać, że oznaczenie stężenia w surowicy krwi parametrów takich jak biotyna, cynk czy krzem może okazać się bardzo pomocne w zastosowaniu odpowiedniej, celowanej suplementacji.

KOLAGEN BETTER HAIR + CYNK + BIOTYNA + SKRZYP

Preparat w postaci tabletek wspierający zdrowe włosy i skórę głowy.

 

 

 

Dietetyk kliniczny mgr Gabriela Cepiak, Specjalista w zakresie leczenia zaburzeń mikroflory jelitowej

 

 

 

 

Źródła:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6380979/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5852775/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6380979/#CR124

https://aspenjournals.onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/ncp.10321

https://www.researchgate.net/publication/313744832_The_pharmacology_of_Equisetum_arvense-A_review