5 rzeczy, które powinieneś zacząć robić już dzisiaj, aby cieszyć się długo zdrowiem

5 rzeczy, które powinieneś zacząć robić już dzisiaj, aby cieszyć się długo zdrowiem

Dzisiaj Światowy Dzień Zdrowia, dlatego wykorzystując tę symboliczną datę chcemy przypomnieć o zdrowych nawykach, które składają się na nasze samopoczucie fizyczne oraz psychiczne. To, co robimy dzisiaj, jak wygląda nasz styl życia oraz co jemy przełoży się na to, jaki będzie nasz stan zdrowia za 5, 10 lat. Twoje zdrowie to nic innego jak wybory, których dokonujesz każdego dnia.

Co możesz zacząć robić już dzisiaj, aby cieszyć się zdrowiem za 5, 10 lat?

  1. Wysypiaj się.

National Sleep Foundation w swoich zaleceniach zwraca uwagę na długość snu. Według fundacji dorośli powinni spać od siedmiu do dziewięciu godzin na dobę. Długofalowe zmniejszenie ilości snu może prowadzić do długoterminowych konsekwencji zdrowotnych, w tym zwiększonego ryzyka wystąpienia otyłości, wysokiego ciśnienia krwi oraz pogorszenia samopoczucia.

  1. Utrzymuj swoją wagę w normie.

Światowa Organizacja Zdrowia informuje, że nadwaga zwiększa ryzyko wystąpienia chorób serca, udaru, cukrzycy typu 2, choroby zwyrodnieniowej stawów i kilku nowotworów.

Utrata wagi nie jest prostym zadaniem, dlatego wiele osób ma trudności z osiągnięciem zdrowej wagi. Pierwszym krokiem powinna być rozmowa z lekarzem, a następnie przestrzeganie zdrowej diety oraz planu ćwiczeń.

  1. Ćwicz.

Według CDC (Centrs for Disease Control and Prevention) „co najmniej 150 minut tygodniowo ćwiczeń aerobowych o umiarkowanej intensywności” może zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób serca, udaru mózgu, cukrzycy typu 2 i zespołu metabolicznego. Aktywny fizycznie styl życia zmniejsza również ryzyko wystąpienia raka okrężnicy i piersi.

  1. Nie przesadzaj z ekspozycją na słońce.

Wszyscy czerpiemy korzyści z witaminy D, ale nieprzestrzeganie środków ostrożności dotyczących słońca (SPF 30 lub wyższy) może zwiększyć ryzyko raka skóry. Może również powodować uszkodzenia skóry, które sprawią, że będziesz wyglądać na starszego niż byś chciał za 10 lat.

  1. Wyłącz TV.

Badanie z 2015 roku wykazało korelację między dłuższym czasem oglądania telewizji a częstszym występowaniem chorób serca, raka, POChP, cukrzycy, grypy/zapalenia płuc, choroby Parkinsona, chorób wątroby i samobójstw. Nie oznacza to jednak, że musisz wyrzucić telewizor, ale zdecydowanie powinieneś monitorować liczbę godzin, które spędzasz siedząc przed telewizorem. Spróbuj zamiast tego zamienić kilka godzin spędzonych przed telewizorem na spacer na świeżym powietrzu.