Co to jest naturalny kolagen?
Naturalnym kolagenem nazywamy zespół aminokwasów, które po połączeniu tworzą białko o charakterze strukturalnym, jakim jest wspomniany kolagen. Jest on obecny w każdej tkance organizmu żywego i odpowiada za utrzymywanie struktury poszczególnych narządów i ich budowę. Innymi słowy, bez obecności naturalnego kolagenu, nasz organizm nie byłby w stanie funkcjonować.
Działanie kolagenu w formie naturalnej wykracza oczywiście poza właściwości strukturotwórcze. Okazuje się, że działa on korzystnie na wiele procesów i wspiera codzienną profilaktykę zdrowotną. Nie bez powodu kolagen określa się mianem produktu superfood.
Na co pomaga kolagen? Działanie, właściwości kolagenu naturalnego
Dzięki zdolności kolagenu do tworzenia wiązań kolagenowych, odpowiada on za utrzymanie i integrowanie struktur organizmu, jakimi są układu tkankowe. Właściwości naturalnego kolagenu są widoczne także na naszych powierzchownych tkankach jak włosy, skóra i paznokcie. Podobnie jak w przypadku narządów wewnętrznych, kolagen utrzymuje ich plastyczność, wytrzymałość, a tam gdzie trzeba, nadaje im odpowiedniej sztywności.
Naturalny kolagen pomaga także w utrzymaniu zdrowia wielu osób, u których wspomaga on procesy metaboliczne, zabezpiecza przed efektem aging, wpływa na regulację hormonalną i wiele innych.
Kolagen naturalny - zastosowanie
Działanie kolagenu w formie naturalnej jest bardzo szerokie. Oprócz wsparcie zdrowia na wielu płaszczyznach, wykorzystuje się go również w kosmetyce, gdzie on składnikiem wielu kremów i preparatów na skórę w celu łagodzenia zmian związanych z obecnością stanów zapalnych, np. różnych dermatoz.
Oznacza to, że naturalna forma kolagenu towarzyszy nam praktycznie na każdym etapie życia i zdecydowanie warto dbać o jego odpowiednie stężenie w organizmie.
Kolagen na stawy
Jedną z najbardziej znanych właściwości naturalnego kolagenu jest ochrona stawów, mięśni, więzadeł, chrząstek stawowych i kości. Dba on o prawidłową sprężystość powyższych struktur i ich wytrzymałość, obniża także doznania bólowe, a w przypadku kości - o ich twardość i odporność na czynniki fizyczne.
Kolagen naturalny na skórę
Kolejnym zastosowaniem kolagenu jest jego wsparcie tkanki skórnej i jej ochrona przed niszczycielskim działaniem wolnych rodników. Kolagen wypełnia puste przestrzenie w skórze, redukując zmarszczki, cellulit i poprawia wygląd skóry. Nie bez powodu jest on często stosowany w różnego rodzaju kremach ochronnych i łagodzących podrażnienia i stany zapalne tkanki skórnej.
Kolagen, a wsparcie jelit
Działanie naturalnego kolagenu można także doświadczyć od wewnątrz. Okazuje się, że przyczynia się on do łagodzenia zapaleń jelit i nadwyrężonej bariery jelitowej, czyli tzw. połączeń ścisłych. Innymi słowy, suplementacja naturalnym kolagenem przyczynia się do lepszego wchłaniania składników odżywczych z diety i łagodzenia stanów zapalnych jelit w przebiegu wielu chorób.
Naturalny kolagen, a zdrowie naczyń krwionośnych
Regularne używanie kolagenu przyczynia się do poprawy sprężystości i wytrzymałości naczyń włosowatych, czyli ścian żył w naszym układzie krwionośnym. Wpływa to na ograniczenie powstawania żylaków, wynaczynień i problemów z cyrkulacją krwi.
Działania profilaktyczne naturalnego kolagenu
Kolagen pomaga także w redukcji ryzyka chorób metabolicznych, związanych z prowadzonym stylem życia. Niestety jest to “pięta Achillesowa” wielu osób mieszkających w Polsce, stąd też dotyka nas istna plaga nadwagi, otyłości, cukrzycy typu II oraz innych chorób cywilizacyjnych. Jednym z potencjalnych rozwiązań jest stosowanie kolagenu. Wspomaga on regulację ciśnienia krwi, oczyszcza naczynia krwionośne i tętnice ze złogów tłuszczowych i wpływa na właściwą pracę mięśnia sercowego.
Niedobór kolagenu - objawy
Pomimo faktu, że nasz organizm jest w stanie wytwarzać samodzielnie kolagen, prowadzony przez większość styl życia uniemożliwia zachowanie jego prawidłowego stężenia. Taka sytuacja prowadzi do pojawiających się w czasie objawów.
Niedobory kolagenu mogą w pierwszej chwili być niezauważalne, natomiast, kiedy już się pojawią i będą widoczne, zmiany zapalne często charakteryzują się już stanem przewlekłym.
Niedobory kolagenu prezentują się następująco.
- Liczne zmarszczki,
- pojawiający się cellulit,
- pogorszona regeneracja mięśni,
- ból stawów i pomocniczych struktur,
- pogorszony wygląd skóry, włosów i paznokci,
- osłabienie,
- zaburzenia pracy przewodu pokarmowego,
- widoczne problemy z krążeniem.
Jak używać kolagen naturalny? Wskazówki dotyczące suplementacji i dawkowania
W celu wyciągnięcia korzyści zdrowotnych z tytułu stosowania kolagenu, warto wiedzieć jak dawkować poszczególne rodzaje tego białka. Suplementacja naturalnym kolagenem może być odmienna w zależności od zakupionego preparatu. Dzieje się tak, dlatego, że w naszej ofercie sklepowej znajduje się duża ilość dostępnych kolagenów w połączeniach z innymi składnikami aktywnymi poprawiającymi zdrowie w konkretnych przypadkach.
Stąd też, aby zachować maksymalne korzyści przy suplementacji, warto stosować się do zaleceń otrzymanych na etykiecie zakupionych produktów. Taka praktyka gwarantuje skuteczność i pożądane efekty zdrowotne.
Przeważnie podaje się jednak dzienną porcję kolagenu do spożycia w ilości około 4-6 g, czyli 4000 mg - 6000 mg na dzień.
Uznaje się, że suplementacja naturalnym kolagenem, powinna odbywać się po skończonym posiłku lub w jego trakcie (pora dnia nie ma znaczenia), co zwiększa ilość przyswojonego składnika w przewodzie pokarmowym. Może się zdarzyć sytuacja, kiedy należy suplementować kolagen na czczo lub na pusty żołądek, jednakże jest to rzadka sytuacja i wynika ona z bezpośrednich instrukcji producenta danego suplementu.
Naturalny kolagen - opinia eksperta
Kolagen w naturalnej formie to bardzo ważny składnik dla zdrowia organizmu. Nie jest on w stanie być efektywnie syntetyzowany względem wszechobecnego stresu i niepoprawnie prowadzonego stylu życia. Jeśli chcesz poprawić wygląd zewnętrzny, zadbać o zdrowie od wewnątrz i zabezpieczyć stawy, zdecydowanie warto się sięgnąć po kolagen w formie suplementu diety. Warto także dodać, że kolagen w formie naturalnej nie jest w stanie być tak skutecznie przyswajalny przez organizm, jak ma to miejsce w przypadku dobrej jakości suplementu
- radzi Agata Komorowska, kierownik Działu Jakości w Intenson.
Objawy nadmiaru kolagenu w organizmie i jego skutki uboczne
Pomimo tego, że kolagen u większości osób jest w ilościach niewystarczających, zdarzają się przypadki jego przedawkowania, najczęściej w wyniku nadmiernej suplementacji. Warto więc stosować się do wytycznych umieszczonych przez producenta na opakowaniu produktu.
Do potencjalnych objawów nadmiaru kolagenu w organizmie, zalicza się bóle w jamie brzusznej, natomiast skutki uboczne nadmiernej ilości kolagenu, mogą obejmować:
- bliznowacenie ran i powierzchni skóry,
- nadmierną kolagenizację narządów wewnętrznych i ich zaburzenia ich pracy.
Jak widać, objawy i skutki uboczne przedawkowania kolagenu nie pojawiają się od razu, jednakże w momencie ich wykrycia, często są zmiany o charakterze przewlekłym.
Dla kogo polecany jest kolagen naturalny i czy naprawdę działa?
Kolagen jest niezbędnym białkiem dla prawidłowego funkcjonowania organizmu żywego. Oznacza to, że jego prawidłowe stężenie w organizmie jest obowiązkowym warunkiem do spełnienia, aby zachować prawidłową homeostazę i dobre zdrowie.
Wobec tego, naturalna forma kolagenu jest polecana każdemu bez wyjątku. Jest to bardzo bezpieczny suplement w stosowaniu, a efekty jego działania widać po niedługim okresie suplementacji, wynoszącym średnio około 2-3 tygodni.
Jest to rodzaj suplementu, który działa długofalowo, co oznacza, że nie powinno się go stosować doraźnie przez kilka dni. Warto wdrażać suplementację i stosowanie kolagenu naturalnego przez okres około 2-3 miesięcy i następne robić regularne przerwy wynoszące do 2 miesięcy.
Jak długo można stosować naturalny kolagen?
Kolagen w formie naturalnej warto używać w interwałach czasowych wynoszących kilka miesięcy, po czym należy zrobić sobie przerwę wynosząca około 2 miesięcy. Przeważnie kolagen w postaci suplementów, czy też kremów, nie podlega restrykcjom pod kątem suplementacji, co oznacza, że można go używać w momencie, gdy uzna się, że istnieje taka potrzeba.
W jakich postaciach przyjmować kolagen naturalny jako suplement diety?
Na rynku suplementacyjnym istnieją aktualnie 3 formy kolagenu. Są to: proszek, kapsułki oraz kolagen w formie płynu/roztworu do picia. Użyta forma kolagenu naturalnego nie ma praktycznie znaczenia, ponieważ korzyści wynikające z suplementacji kolagenem są identyczne, niezależnie od jego formy.
Istotną rolę mogą tu odgrywać preferencje danej osoby oraz dostępność czasu na przygotowanie danego suplementu w formie np. smoothie, lub klasycznie popicie spożytej tabletki wodą lub innych napojem.
Kto nie powinien używać kolagenu?
Potencjalna grupa osób z przeciwwskazania jest bardzo mała. Osoby, które nie powinny korzystać z kolagenu w formie suplementów diety to kobiety w ciąży i karmiące oraz osoby ze stwierdzoną alergią na białko kolagenowe.
Czy kolagen można przyjmować wraz z innymi suplementami diety?
Kolagen w postaci naturalnej można jak najbardziej łączyć z innymi suplementami. Jest to składnik z niewchodzący w inne interakcje ze składnikami diety, co tylko potwierdza jego bezpieczeństwo.
Co na temat kolagenu naturalnego mówią badania?
Wiele badań naukowych potwierdza korzystne działanie kolagenu w różnej postaci na organizm ludzki. Trwają aktualnie kolejne szeroko zakrojone badania, które będą skupiały się na poznaniu jeszcze większej ilości potencjalnych właściwości tego białka. Na ten moment wiemy, że kolagen jest bardzo bezpiecznym w użyciu składnikiem i działa korzystnie na wiele procesów zachodzących w organizmie ludzkim.
Poznaj kolageny z oferty sklepu Intenson
Serdecznie zachęcamy do zapoznania się naszą ofertą suplementacyjną, w której znajdą Państwo dużą gamę dostępnych kolagenów w różnych wersjach smakowych, w połączeniach z innymi związkami aktywnymi biologicznie, które wspierają kondycję i zdrowie skóry, a także stawów i innych struktur organizmu oraz mobilne formy kolagenów, które idealnie sprawdzą się dla osób zabieganych. Serdecznie polecamy tabletki z kolagenem i kwasem hialuronowym i kolagen morski w tabletkach.
Zapraszamy także do zapoznania się z naszymi certyfikowanymi suplementami diety oraz z produktami superfoods dostępnymi w naszym sklepie.
Nasze kolageny charakteryzują się konkurencyjnymi cenami, a w zakładce “Wyprzedaż”, również można złapać fantastyczne okazje cenowe na pozostałe nasze produkty, ale także na nasze naturalnego kolageny.
Źródła
- Last JA, Reiser KM. Collagen biosynthesis. Environ Health Perspect. 1984 Apr;55:169-77.
- Weiss T., in Collagen, ed. P. Fratzl, Springer, New York, 2008, ch. 3, pp. 49–80.
- Beard H, Page Faulk W, Conoche L, et al. Some immunological aspects of collagen. Prog Allergy. 1977; 22: 45–106.
- Nimni M. The molecular organization of collagen and its role in determining the biophysical properties of the connective tissues. Biorheology. 1980; 17: 51–82.
- Oliver R. Scars and collagen implantation. Burns. 1987; 13: S49–S55.
- Wood G. The heterogeneity of collagen solutions and its effect on fibril formation. Biochem J. 1962; 84: 429–435.
- Kagan H, Trackman P. Properties and function of lysyl oxidase. Am J Respir Cell Mol Biol. 1991; 5: 206–210.
- Timpl R, Engel J. Type VI collagen. In: Structure and Function of Collagen Types. New York: Academic Press; 1987: 105–143.