Jak poprawić mikrobiom w jelitach?

Jak poprawić mikrobiom w jelitach?

Na znaczeniu coraz bardziej zyskuje dbałość o jelita i stan przewodu pokarmowego. Najnowsze odkrycia naukowe sugerują, że coraz więcej procesów i profilaktyki zdrowotnej zależy od prawidłowo działającego przewodu pokarmowego, w skład którego wchodzi mikrobiom jelitowy. Mikroflora jelitowa, jak sama nazwa wskazuje, znajduje się w jelitach. Oznacza to, że największa ilość ważnych dla zdrowia mikroorganizmów, znajduje się w jelicie grubym i część również w obrębie jelita cienkiego. Warto więc podjąć wszelkie działania, które mają na celu poprawę składu ilościowego i jakościowego mikrobiomu w jelitach.

Czy jest mikrobiom w jelitach?

Mikroflora jelitowa to ogół mikroorganizmów zasiedlających przestrzeń przewodu pokarmowego, w której znajduje się jelito cienkie i jelito grube. Zdecydowanie mniejsza ilość bakterii jelitowych znajduje się w jelicie cienkim, co jest zjawiskiem fizjologicznym. Główne kolonie bakterii jelitowych znajdują się w powierzchni jelita grubego.

Bakterie przewodu pokarmowego są bardzo ważnym elementem prawidłowo działającego organizmu ludzkiego. Wspierają one procesy trawienia i wchłaniania składników odżywczych, a także dbają o prawidłową odporność i syntezę różnych neuroprzekaźników, wpływając na nasze samopoczucie.

Skład naszego mikrobiomu w jelitach jest bardzo podatny na wszelkiego rodzaju zmiany zachodzące w naszym stylu życia. Bardzo dużo do powiedzenia w tej materii, ma jakość diety, regeneracja organizmu i stan jego odżywienia. Z uwagi jednak na coraz bardziej pogarszający się tryb życia wielu osób, obserwuje się więcej zaburzeń pracy przewodu pokarmowego, w tym mikrobiomu w jelitach. Jak temu zaradzić?

Jak dbać i poprawić skład mikrobiomu w jelitach?

Zdecydowana większość przypadków zaburzeń pracy układu pokarmowego, dotyczy zbyt małej ilości prozdrowotnych bakterii mikrobiomu w jelitach. Jest to spowodowane niepoprawną dietą obfitującą w produkty wysoko przetworzone, małą ilość błonnika pokarmowego oraz nieregularne spożywanie posiłków. Do tego często dochodzi nadmierna aktywność fizyczna lub jej brak oraz duża ilość stresu/kortyzolu, który uszkadza strukturę bariery jelitowej i ogranicza różnorodność mikrobiomu w jelitach.

Wobec powyższych problemów, warto kierować się kilkoma ważnymi zasadami, które pomogą zadbać o mikrobiom w jelitach. Przykłady takich działań, to:

  • wprowadzić regularne spożywanie posiłków o stałych porach dnia,
  • usunąć z diety produkty wysokoprzetworzone,
  • wprowadzić do diety większą ilość błonnika pokarmowego,
  • stosować probiotyki i prebiotyki,
  • zainteresować się higieną snu i jego jakością,
  • wspierać zdrowie jelit poprzez naturalne suplementy diety.

Jak odbudować florę w jelitach - opinia eksperta (dietetyk)

Naturalna flora bakteryjna jelit to wysoko wyspecjalizowana struktura, obfita w prozdrowotne bakterie jelitowe. Odpowiadają one za utrzymanie zdrowia i prawidłowego funkcjonowania przewodu pokarmowego. Sam mikrobiom jelitowy wpływa także na nasze samopoczucie i wydajność w trakcie dnia. Warto więc codzienne dbać o nawyki zdrowotne, które utrzymują mikroflorę jelitową w dobrym stanie. Niestety wszechobecny stres i inne czynniki środowiskowe skutecznie utrudniają te działania.

 

Aby zadbać i odbudować florę bakteryjną w jelitach, warto wdrożyć preparaty probiotyczne oraz prebiotyki. Są to 2 składniki, które przyczynią się kompleksowo do zwiększenia liczebności i różnorodności mikrobiomu w jelitach oraz do jego dalszego rozrostu, dzięki obecności ważnej pożywki dla bakterii jelitowych w postaci żywności prebiotycznej.

-mówi Adam Przybylski, dietetyk, współpracujący z Intenson.

Jak skutecznie odbudować i przywrócić naturalną florę bakteryjną jelit?

Przywrócenie naturalnej glory bakteryjnej jest dużym wyzwaniem nie tylko dla osoby cierpiącej na na takie zaburzenia, ale także dla lekarzy specjalistów. W tym zakresie należy więc wprowadzić skuteczne metody do odbudowy mikrobiomu w jelitach. Największą skutecznością charakteryzuje się probiotykoterapia i jej wsparcie poprzez stosowanie w diecie prebiotyków. Można także pokusić się o kompleksowo działające preparaty probiotyczne, które zawierają w składzie również prebiotyki. Takie suplementy diety, nazywają się synbiotykami.

Tylko regularne stosowanie probiotyków i prebiotyków stanowi skuteczną metodę, aby przywrócić i odbudować naturalną florę bakteryjną jelit. Na efekty działalności bakterii probiotycznych, należy poczekać około 3-6 miesięcy. Jest to zatem długi czas oczekiwania, jednakże przy zachowaniu odpowiednich nawyków żywieniowych, suplementacyjnych oraz cierpliwości, można doświadczyć niesamowitych korzyści zdrowotnych i poprawy samopoczucia na długie lata.

Aby to osiągnąć, najlepszym sposobem jest stosowanie probiotyków, które zawierają wiele szczepów bakteryjnych w swoim składzie oraz charakteryzują się wysoką ilością jednostek tworzących kolonie - CFU. Są to tzw. multiprobiotyki. W celu ułatwienia przyswajania probiotyku, warto spożyć go około 20 minut po posiłku zawierającym błonnik pokarmowy. Pozwoli to na szybsze dotarcie preparatu do jelit i dalszą jego działalność zdrowotną.

Inne elementy, które poprawiają skład i jakość bakterii w jelitach, to naturalne suplementy z kolagenem i premium superfoods bogate w błonnik.

Jak jeszcze można dbać o mikrobiom jelitowy?

W celu skutecznego dbania o mikrobiom jelitowy, warto nie tylko wdrażać probiotyki oraz prebiotyki, ale zwracać również uwagę na tryb życia, który ma bardzo wiele do powiedzenia w kontekście utrzymania homeostazy przewodu pokarmowego. W tym celu, warto rozszerzać swoją wiedzę na temat mikroflory w jelitach, poprzez zapoznanie się z innymi tematami dotyczącymi tych mikroorganizmów. Warto więc wiedzieć jakie są różnice między probiotykiem i prebiotykiem, jakie są funkcje mikrobiomu w jelitach i jak działają probiotyki na nasz organizm.

Bibliografia

  1. W. Deptuła, M. Adamiak, B. Tokarz-Deptuła i in., Probiotyki a wybrane schorzenia u ludzi, „Postępy Mikrobiologii”, 54, 2, 2015; pm.microbiology.pl/web/archiwum/vol5422015133.pdf.
  2. Rinninella E, Cintoni M, Raoul P, Lopetuso LR, Scaldaferri F, Pulcini G, Miggiano GAD, Gasbarrini A, Mele MC. Food Components and Dietary Habits: Keys for a Healthy Gut Microbiota Composition. Nutrients. 2019 Oct 7;11(10):2393. 
  3. Ferraris C, Elli M, Tagliabue A. Gut Microbiota for Health: How Can Diet Maintain A Healthy Gut Microbiota? Nutrients. 2020 Nov 23;12(11):3596. 
  4. Zmora N., Suez J., Elinav E. You Are What You Eat: Diet, Health and the Gut Microbiota. Nat. Rev. Gastroenterol. Hepatol. 2019;16:35–56.