Jak dawkować biotynę? Jaka dzienna dawka?

Jak dawkować biotynę? Jaka dzienna dawka?

Biotyna to jedna z flagowych witamin należących do grona witamin z grupy B. Nazywana inaczej witaminą H lub B7, biotyna znajduje się z tkankach zarówno roślinnych, jak i zwierzęcych. Ma właściwość rozpuszczania w wodzie, natomiast nie jest rozpuszczalna w tłuszczach. Kiedy doprowadzimy do jej niedoborów w swoim organizmie, może dojść do upośledzenia bądź spowolnienia przebiegu istotnych procesów zachodzących w organizmie. Działanie biotyny najczęściej kojarzone jest z jej wpływem na włosy, paznokcie oraz skórę, jednak nie ogranicza się ono oczywiście jedynie do poprawy naszego wyglądu zewnętrznego. Witamina B7 odgrywa również ważne role m.in. w regulacji glukozy, krzepnięciu krwi, prawidłowej pracy kości oraz stawów, funkcjonowaniu narządów, takich jak trzustka czy tarczyca, a także układu nerwowego.                                                                                                                                 

 

Biotyna - co to w ogóle jest, czym się charakteryzuje i na co może pomagać? Właściwości, działanie i efekty stosowania biotyny

 

Biotyna jest w ludzkim organizmie koenzymem wielu enzymów. Dzięki temu, jej obecność ma znaczące znaczenie dla pracy kilku narządów wewnętrznych, dla przebiegu licznych procesów warunkujących prawidłowe funkcjonowanie człowieka oraz dla naszego wyglądu zewnętrznego.

 

Jakie są zatem funkcje i role biotyny? Jakie witamina H ma właściwości?

 • dobry wpływ na kondycję włosów

Dzięki stosowaniu witaminy B7, włosy stają się mocniejsze, gęstsze, gładsze i bardziej sprężyste. Jest to składnik wpływający także na ich regenerację po zabiegach czy długotrwałym traktowaniu wysoką temperaturą. Przyjmując biotynę sumiennie, regularnie, przez okres kilku tygodni lub miesięcy, możemy oczekiwać, że nasza fryzura będzie się prezentować nawet znacznie lepiej.

Więcej o wpływie biotyny na włosy możesz przeczytać tu. (tu wkleić link do napisanego przeze mnie artykułu „Jak biotyna działa na włosy”)

 

 • poprawa stanu paznokci

Biotyna ma również świetny wpływ na nasze paznokcie. Dzięki niej, zyskuje zarówno płytka paznokciowa, jak i skórki znajdujące się u nasady. Paznokcie przestają się łamać, kruszyć i rozdwajać oraz stają się jednolite pod względem barwy, co wskazuje na ogólny stan zdrowia organizmu.

 

 • wspieranie regeneracji i nawilżenia skóry

Dzięki stosowaniu witaminy H, bardzo zyskuje nasza skóra. Biotyna często zalecana jest jako wsparcie leczenia chorób skórnych, takich jak łuszczyca czy trądzik, gdyż posiada właściwości nawilżające, mocno przeciwzapalne oraz wygładzające. Jeżeli połączymy ten składnik z kolagenem (morskim bądź zwierzęcym), możemy również oczekiwać rezultatów w postaci efektu anti-aging – zmarszczki i bruzdy zostają zniwelowane, spłycone a skóra jest mniej wiotka – zyskuje na gęstości.

O wpływie kolagenu na skórę możecie przeczytać tutaj. (tu wkleić link do artykułu „Kolagen na skórę”)

 

 • wpływ na psychikę

Biotyna oddziałuje na układ nerwowy. Dzięki tej właściwości witaminy H, możemy odczuć efekty jej stosowania w postaci lepszego nastroju, zniwelowania zmęczenia oraz osłabienia, czy regulacji napięć. Niekiedy, witamina B7 zalecana jest jako wsparcie leczenia depresji czy terapii przeciwlękowych.

 

 • wsparcie krzepnięcia krwi

Dzięki stosowaniu biotyny, skóra lepiej, skuteczniej i sprawniej regeneruje się po urazach mechanicznych a wszelkie rany goją się szybciej.

 

 • usprawnienie funkcjonowania m.in. tarczycy oraz trzustki

Dzięki witaminie B7, nasze narządy wewnętrzne, a wśród nich przede wszystkim tarczyca oraz trzustka, mogą pracować lepiej.

 

 • wsparcie przemiany materii oraz syntezy tłuszczy i białek

Biotyna odgrywa istotną rolę w procesach metabolicznych. Ponadto, bierze udział w glukoneogenezie, czyli, mówiąc prościej, przemianie glukozy w potrzebną do życia energię.

 

 • usprawnianie funkcjonowania stawów, kości

Biotyna polecana jest często osobom zmagającym się z bólami i dyskomfortem odczuwanym na co dzień w obrębie stawów oraz kości. Dzięki tym właściwościom, suplementy diety z witaminą H w składzie stały się popularne wśród sportowców, szczególnie uprawiających sporty mocno kontuzyjne.

 

Biotyna – dawkowanie. Jaka dzienna dawka biotyny?

 

Zalecana minimalna dzienna dawka biotyny dla dorosłego człowieka wynosi 30 mikrogramów, jednak w preparatach ją zawierających, mających przynieść świetne efekty dla funkcjonowania organizmu czy wyglądu włosów, paznokci lub skóry, zawartość witaminy B7 często jest o wiele większa, wahając się zazwyczaj między ilością wynoszącą od 5000 do 10 000 mikrogramów.

Zapotrzebowanie na biotynę dla poszczególnych grup, podzielonych ze względu na płeć oraz wiek, wynosi:

 • niemowlęta: 5 - 6 µg na dzień
 • dzieci: między 1. a 3. rokiem życia - 8 µg na dzień; między 4. a 6. rokiem życia - 12 µg na dzień; między 7. a 9. rokiem życia - 20 µg na dzień
 • chłopcy między 10. a 18. rokiem życia - 25 µg na dzień   
 • dziewczęta między 10. a 18. rokiem życia - 25 µg na dzień
 • dorośli mężczyźni: 30 µg na dzień
 • dorosłe kobiety: 30 µg na dzień                                                                       
 • kobiety będące w ciąży: 30 µg na dzień
 • kobiety karmiące piersią: 35 µg na dzień.

Niekiedy dawki dzienne mogą być jeszcze o wiele większe, wynosząc nawet w skrajnych przypadkach wartości między 100 000 mikrogramów a 300 000 mikrogramów na dobę. Jednak tak ekstremalne dawkowanie stosuje się tylko będąc pod ścisłą opieką lekarza specjalisty, jeśli biotyna ma być dodatkową pomocą w leczeniu niektórych schorzeń, np. zaburzeń neurodegeneracyjnych.

Podane powyżej wartości są upublicznione przez FDA – Amerykańską Agencję do spraw Żywności i Leków.

 

Niedobór biotyny – co, jeśli przyjmujemy zbyt małe dawki biotyny? Skutki i objawy niedoborów witaminy B7                

 

Niedobory biotyny występują często w przypadku osób, których dieta nie jest prawidłowo zbilansowana, nie zawierając odpowiedniej ilości składników będących elementami odżywiającymi nasz organizm i usprawniającymi jego funkcjonowanie. Istnieje jeszcze kilka grup ludzi, którzy mogą mieć problemy z przyswajaniem witaminy H. Wyróżnić wśród nich możemy: osoby stosujące przez dłuższy czas antybiotykoterapię, leki przeciwdrgawkowe, borykające się z insulinoopornością, stanami zapalnymi skóry, nadmiarem hormonów steroidowych w swoim organizmie, ludzi żywionych jelitowo, a także spożywających alkohol w niezdrowym nadmiarze.

 

Możemy wyróżnić następujące objawy wskazujące na niedobory biotyny w naszym organizmie:

 • problemy skórne – trądzik, łuszczyca, stany zapalne skóry
 • pogorszenie kondycji i wyglądu włosów
 • wypadanie brwi oraz rzęs
 • osłabienie stanu paznokci                                                           
 • gorsze samopoczucie psychiczne – zmęczenie, osłabienie, senność, wahania nastroju, rozdrażnienie
 • problemy żołądkowe, takie jak nudności, mdłości, utrata lub osłabienie apetytu
 • podwyższony poziom cholesterolu
 • bóle i dyskomfort w mięśniach
 • rumień
 • kłopoty z oczami, przede wszystkim zapalenie spojówek
 • niedokrwistość.

 

Nadmiar biotyny – co, jeśli przyjmujemy zbyt duże dawki biotyny? Skutki i objawy przedawkowania witaminy B7

 

Doprowadzenie do nadmiaru biotyny jest niemalże niemożliwe do osiągnięcia. Nadpodaż witaminy H usuwana zostaje z naszego organizmu wraz z moczem. Przedawkować biotynę mogą wyłącznie osoby nie stosujące się długotrwale do zaleceń producenta danego preparatu ją zawierającego.

Jakie są symptomy przedawkowania biotyny? Najczęstsze objawy tego stanu to:

 • problemy natury psychicznej – spadek nastroju, osłabienie, zmęczenie, rozdrażnienie
 • problemy dotyczące układu trawiennego, jak bóle żołądka, wymioty, biegunki. 

Przed wdrożeniem suplementacji jakichkolwiek preparatów zawierających biotynę, należy niezwłocznie zapoznać się z treścią ulotki oraz stosować się do wszystkich zaleceń producenta. Nigdy nie powinno się przekraczać dopuszczalnej dawki dziennej określonej przez producenta danego suplementu diety.                                                                                

  

Dla kogo polecana jest biotyna?                           

 

Stosowanie suplementów diety z biotyną polecane jest oczywiście osobom, które chcą pozytywnie wpłynąć na wygląd i kondycję swojej skóry, a także włosów i paznokci. Zastosowania te są najbardziej popularnymi, jeśli chodzi o witaminę B7, jednak istnieje jeszcze szereg innych właściwości, które wykazuje. Jej przyjmowanie zalecane jest osobom, które pragną usprawnić funkcjonowanie swojego układu krążenia i metabolizmu czy niektórych spośród narządów wewnętrznych.

Jak długo stosować biotynę? Czy warto robić przerwy w jej suplementacji?

Nie ma w tym temacie żadnych konkretnych ustaleń. Należy zapoznać się z zaleceniami danego suplementu diety, który przyjmujemy. Jednak wiele źródeł podaje, iż pełne spektrum efektów oddziaływania witaminy H, powinno ukazać się po kilku miesiącach – najczęściej od trzech do sześciu. Po takim lub podobnym okresie czasu, można zrobić przerwę (np. miesięczną) lub zmniejszyć przyjmowane dawki dzienne preparatu na kilka tygodni.

Czy biotynę można przyjmować z innymi suplementami diety?    

Stosowanie biotyny wraz z innymi witaminami z grupy B jest jak najbardziej uzasadnione, ponieważ wszystkie spośród nich uskuteczniają nawzajem swoje działanie na organizm. Biotyna również świetnie łączy się z kilkoma pierwiastkami: magnezem (tu link do wpisu o magnezie ze słownika pojęć), manganem, krzemem (link), cynkiem (link) oraz selenem (link).

 

Poznaj produkty z biotyną w wysokiej dawce znajdujące się w ofercie sklepu Intenson.pl

 

Produkty z naszego sklepu – Intenson.pl, zawierające biotynę:

Biotyna 5000 zawiera aż 2500 mikrogramów witaminy B7 w jednej tabletce. Przyjmowanie tego suplementu diety naszej marki przeznaczone jest przede wszystkim dla osób, które mierzą się z niedoborami biotyny, pragnących wesprzeć kondycję swojej skóry, paznokci oraz włosów, a także niektóre aspekty zdrowia: funkcjonowanie układu nerwowego, metabolizmu. Zalecane dzienne dawkowanie akurat tego suplementu diety wynosi dwie tabletki na dobę, po posiłkach.                                          

 

Polecamy również zainteresować się innymi produktami z naszej bogatej oferty, jak np. nasze naturalne kolageny i ekologiczne suplementy diety. Dzięki nim, możecie zadbać od środka o swoje zdrowie, samopoczucie oraz wygląd. Warte uwagi są również nasze odżywiające organizm premium superfoods.                                                                                               

 

Bibliografia

 1. Said H.M. Biotin:biochemical, physiological and clinical aspects. Subcell Biochem, 2012
 2. Zempleni J, Hassan YI, Wijeratne SS. Biotin and biotinidase deficiency. Expert Rev Endocrinol Metab. 2008
 3. Almohanna HM et al.: The Role of Vitamins and Minerals in Hair Loss: A Review 2019
 4. Brzozowska A. red. : Składniki mineralne w żywieniu człowieka. Wydawnictwo AR w Poznaniu, 2002