Wpływ odpowiednio dobranej suplementacji na stan naszych włosów. Czy kolagen i skrzyp polny może pomóc?

Wpływ odpowiednio dobranej suplementacji na stan naszych włosów.  Czy kolagen i skrzyp polny może pomóc?

Zdrowie naszych włosów jest często odzwierciedleniem ogólnego stanu zdrowia organizmu. Włosy mogą być podatne na różne czynniki, takie jak stres, dieta, choroby czy środowisko. Dlatego odpowiednia suplementacja staje się kluczowym elementem w pielęgnacji i utrzymaniu ich w doskonałej kondycji. W tym artykule przyjrzymy się, jak dobrze dobrane składniki odżywcze mogą wpłynąć na zdrowie naszych włosów.

Znaczenie zdrowej diety dla zdrowia włosów

Zanim zagłębimy się w temat suplementacji, warto zaznaczyć, że zdrowa, zrównoważona dieta jest fundamentem dla zdrowia włosów. Włosy potrzebują wielu składników odżywczych, aby prawidłowo rosnąć i zachować kondycję. Często jednak dieta nie jest wystarczająco bogata w wszystkie niezbędne substancje, dlatego suplementy diety mogą okazać się pomocne.

Problem nadmiernej utraty włosów to skutek występowania wielu jednostek chorobowych, zaburzeń hormonalnych lub nieodpowiedniego sposobu odżywiania. Prawidłowo zbilansowana dieta jest niezbędna do zachowania dobrego stanu zdrowia. To również czynnik silnie oddziałujący na wygląd naszych włosów. Niedobory pokarmowe istotnie wpływają na ich kondycję i cykl wzrostu. Świadoma suplementacja może zniwelować skutki deficytu składników odżywczych w organizmie. Najczęściej niedostateczna podaż dotyczy biotyny, cynku oraz krzemu.

Jaką suplementację należy rozważyć?

Substancje chemiczne, które wpływają na stan włosów to przede wszystkim składniki mineralne, witaminy oraz proteiny. Biotyna (witamina H) jest składnikiem odżywczym dosyć powszechnie występujących w pożywieniu. Żywność będąca źródłem biotyny to głównie produkty pochodzenia zwierzęcego takie jak mięso, ryby, jaja. Pewne jej ilości znajdziemy także w nasionach roślin strączkowych, pełnoziarnistych produktach zbożowych oraz orzechach. Istnieją jednak stany patofizjologiczne, w których można obserwować niedobór biotyny w organizmie. Często są to zaburzenia wchłaniania jelitowego oraz długotrwałe leczenie antybiotykami- przyczyniające się do problemów z mikroflorą jelitową. Ta z kolei produkuje w organizmie wiele cennych substancji, między innymi biotynę. W przypadku zachwiania równowagi mikrobiomu jelitowego synteza witaminy H może okazać się niewystarczająca. Na niedobór biotyny narażone są również kobiety ciężarne z uwagi na jej zwiększone wydalanie wraz z moczem.

Jednym z objawów niedoboru biotyny są zmiany skórne takie jak łojotok oraz nasilone łuszczenie naskórka, które może prowadzić do nadmiernego wypadania włosów. Jedno z badań przeprowadzonych w 2016 roku wykazało, że problem nadmiernej utraty włosów jest silnie skorelowany z niskim poziomem tej witaminy w organizmie. U znacznej części badanych kobiet obserwowano również współwystępowanie łojotokowego zapalenia skóry. Główną przyczyną deficytu witaminy H były schorzenia układu pokarmowego oraz stosowanie antybiotyków.

Witamina C, czyli dobrze znany nam kwas askorbinowy, to substancja o silnym działaniu antyoksydacyjnym oraz związek konieczny do prawidłowej produkcji włókien kolagenowych. Stanowią one część struktury mieszka włosa oraz skóry głowy. Witamina C wspomaga także wchłanianie żelaza będącego produktem koniecznym do wytworzenia hemoglobiny w erytrocytach. Natomiast hemoglobina odpowiada za transport tlenu do wszystkich komórek organizmu, włącznie z cebulką i macierzą włosa. Wpływa to na odpowiednie ukrwienie skóry głowy oraz stymulację wzrostu włosów. Kolagen oraz kwas hialuronowy pełnią kluczową rolę w utrzymaniu prawidłowego nawilżenia skóry oraz mieszków włosowych. W przypadku ich niedoboru cykl wzrostu włosa może być spowolniony, a ich struktura uszkodzona.

Skrzyp polny to roślina od dawna znana w ziołolecznictwie z właściwości wspomagających kondycję włosów. Ekstrakt ze skrzypu polnego to bogactwo łatwo przyswajalnego krzemu, niezbędnego do utrzymania elastyczności skóry oraz łodygi włosa. Ponadto zawiera wiele innych składników mineralnych oraz kwasów organicznych stanowiących naturalne źródło związków antyoksydacyjnych.

Skóra jest trzecią pod względem zawartości cynku tkanką w organizmie. Zewnętrzne warstwy naskórka zawierają go najwięcej. Cynk to kofaktor licznych procesów metabolicznych, dlatego ściśle wiąże się z rozwojem, różnicowaniem oraz wzrostem komórek. Niewystarczająca podaż tego składnika mineralnego wywołuje łysienie telogenowe oraz nieprawidłową keratynizację włosów. Wspomniany rodzaj łysienia należy do najczęstszych przyczyn ich nadmiernego wypadania. Polega na zaburzeniu proporcji ilości włosów znajdujących się w fazie wzrostu oraz fazie spoczynku. Uzupełnienie niedoboru cynku w organizmie może całkowicie przywrócić prawidłowy przebieg ich faz wzrostu oraz zapobiegać dalszemu wypadaniu.

Kluczowe składniki odżywcze dla zdrowia włosów

1. Biotyna

Biotyna, znana jako witamina H, jest jednym z najważniejszych składników dla zdrowia włosów. Wspiera syntezę keratyny, białka budującego włosy, co przekłada się na ich siłę i elastyczność. Badania wskazują, że suplementacja biotyną może przyspieszać wzrost włosów oraz zmniejszać ich łamliwość.

2. Witaminy z grupy B

Witaminy z grupy B, takie jak B12, B6 i kwas foliowy, odgrywają istotną rolę w metabolizmie komórkowym i produkcji czerwonych krwinek. Wspomagają krążenie krwi w skórze głowy, co przyczynia się do lepszego odżywienia cebulek włosowych.

3. Witamina D

Niedobór witaminy D jest powiązany z problemami z wypadaniem włosów. Witamina D wspiera cykl wzrostu włosów, dlatego jej odpowiednia ilość w organizmie jest kluczowa. Suplementacja witaminą D może przynieść korzyści, szczególnie w okresie zimowym, gdy dostęp do słońca jest ograniczony.

4. Witamina E

Witamina E jest silnym antyoksydantem, który chroni włosy przed uszkodzeniami oksydacyjnymi. Pomaga także poprawić krążenie krwi w skórze głowy, co sprzyja zdrowemu wzrostowi włosów.

5. Cynk

Cynk odgrywa kluczową rolę w produkcji keratyny i kolagenu, co ma bezpośredni wpływ na zdrowie włosów. Jego niedobór może prowadzić do wypadania włosów i ich osłabienia. Suplementacja cynkiem może pomóc w poprawie kondycji włosów oraz zapobiegać ich łamliwości.

6. Kwasy Omega-3

Niezbędne kwasy tłuszczowe, takie jak omega-3, wspierają nawilżenie skóry głowy, co jest istotne dla zdrowia włosów. Działają przeciwzapalnie i mogą zmniejszać objawy suchości skóry głowy, co przekłada się na zdrowie włosów.

7. Kolagen

Kolagen to białko, które wspiera strukturę włosów i skóry. Suplementacja kolagenem może poprawić elastyczność i gęstość włosów, a także przyczynić się do ich wzmocnienia.

8. Skrzyp polny

Skrzyp polny to roślina bogata w krzem, który jest kluczowy dla zdrowia włosów. Suplementacja skrzypem polnym może wspierać wzrost włosów oraz poprawić ich gęstość.

9. Aminokwasy

L-cysteina i L-metylo to aminokwasy, które są istotne dla produkcji keratyny. Suplementacja tymi aminokwasami może przyczynić się do mocniejszych i zdrowszych włosów.

Suplementacja a kondycja włosów i skóry głowy – podsumowanie

Odpowiednio skomponowana dieta obfitująca we wszystkie składniki odżywcze oraz uzupełnienie niedoborów pokarmowych często jest wystarczające w zapobieganiu nadmiernej utracie włosów.

Należy pamiętać, że oznaczenie stężenia w surowicy krwi parametrów takich jak biotyna, cynk czy krzem może okazać się bardzo pomocne w zastosowaniu odpowiedniej, celowanej suplementacji.

KOLAGEN BETTER HAIR + CYNK + BIOTYNA + SKRZYP

Preparat w postaci tabletek wspierający zdrowe włosy i skórę głowy.

 

 

 

Dietetyk kliniczny mgr Gabriela Cepiak, Specjalista w zakresie leczenia zaburzeń mikroflory jelitowej

 

 

 

 

Źródła:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6380979/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5852775/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6380979/#CR124

https://aspenjournals.onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/ncp.10321

https://www.researchgate.net/publication/313744832_The_pharmacology_of_Equisetum_arvense-A_review