Kolagen na stawy - jak wpływa na zdrowie sportowców i nie tylko?

Kolagen na stawy - jak wpływa na zdrowie sportowców i nie tylko?

Kolagen jest białkiem strukturalnym, które odpowiada za kształtowanie struktury tkanek i ich interakcję między sobą. Tworzy on nie tylko organizm człowieka, ale pomaga też w utrzymaniu dobrego zdrowia aparatu ruchu. Dzięki temu, mogą z niego korzystać nie tylko osoby początkujące, ale również zaawansowani sportowcy. Jak można sobie pomóc kolagenem na stawy?

 

Kolagen na stawy - co to jest, czym się charakteryzuje i jak działa kolagen na stawy?

 

Kolagen to niezbędne dla organizmu białko o działaniu strukturotwórczym, które zbudowane jest z zespołu aminokwasów pozyskanych z diety i odpowiedniej suplementacji. Białka kolagenowe oddziałują na różne segmenty ciała, jednakże w odpowiednich połączeniach mogą silniej wpływać na dany region ciała. Przykładem takiego obszaru są stawy, aparat mięśniowy i kości.

 

W przypadku zdrowia osób aktywnych fizycznie, niezmiernie ważnym jest zachowanie prawidłowej regeneracji struktur zaangażowanych w proces chodzenia i szeroko rozumiany ruch. To właśnie dzięki odpowiedniemu stężenie kolagenu, możliwe są takie czynności.

 

W przypadku odniesionych urazów, które mogą przytrafiać się w przebiegu aktywności fizycznej, obecność kolagenu jest gwarantem szybkiego powrotu do zdrowia i sprawnej rehabilitacji. Oznacza to, że w momencie zaistnienia takiego stanu zapalnego, warto zdecydowanie sięgnąć po odpowiedni suplement z kolagenem na stawy, który wspomoże nasze starania w drodze do odzyskania sprawności w danej kończynie.

 

Białka kolagenowe znajdują się w stawach, kościach, mięśniach, ścięgnach i więzadłach. Jest to głównie kolagen typu I oraz II.

 

Znaczenie kolagenu na stawy

 

Z uwagi na liczne przeciążenia występujące u osób podejmujących regularną aktywność fizyczną, należy dbać o prawidłowe stężenie kolagenu w organizmie. Niestety nie zawsze udaje się to zrealizować. Liczny ruch i obciążenia powodują jego straty w organizmie, a często towarzyszący brak zbilansowania diety powoduje liczne niedobory kolagenu w stawach i pozostałych strukturach aparatu ruchu.

 

W takich przypadkach zaleca się suplementację kolagenem na stawy , który dzięki odpowiedniej ilości i opcjach połączenia z innymi składnikami wpływającymi na regenerację zapasów kolagenu w stawach, korzystnie wpływa na zabezpieczenie struktur stawowych oraz uodpornienia ich na czynniki fizyczne i nie tylko.

 

Niedobór kolagenu w stawach - czym skutkuje?

 

Niedostateczna ilość kolagenu w strukturach stawowych może przyczyniać się do zwiększenia uczucia dyskomfortu i bólu w ich okolicach. Powierzchnie stawowe mogą w tym wypadku być bardziej narażone na ścieranie się, co dalej zwiększa ryzyko zmian degeneracyjnych w stawach.

 

Ponadto niedobory kolagenu mogą wpływać na słabszą rozciągliwość mięśni i ścięgien, które często pokrywają powierzchnię stawów, co wywołuje uczucie sztywności i ociężałości.

 

Oprócz tego można doświadczyć zjawiska mniejszej ilości mazi stawowej, która zapewnia odpowiedni poślizg w obrębie powierzchni stawowych. Jeśli tego elementu zabraknie, można zmagać się z bardzo bolesnymi chwilami podczas chodzenia i prostych aktywności. Zdecydowanie należy takich sytuacji unikać. Przy niedoborach kolagenu może także dojść do szybkiej męczliwości mięśni i większego ryzyka ich naderwania, z uwagi na występującą wtedy sztywność i brak sprężystości.

 

Większość przypadków niedoboru kolagenu w stawach kończy się urazami sportowymi i koniecznością zaprzestania na jakiś czas aktywności fizycznej. Nie każdy chciałby takiej sytuacji doświadczyć, stąd też proponujemy w takiej sytuacji zakup odpowiedniego kolagenu na stawy, który przywróci ich sprawność i przyczyni się do poprawy odczuć związanych z aktywnością.

 

Jak stosować kolagen na stawy? Zaleca odnośnie suplementacji

 

W momencie odnotowania nieprzyjemnych zmian w obrębie aparatu ruchu, warto zdecydowanie sięgnąć po suplement z kolagenem na stawy, który uchroni je przed nadmiernym ścieraniem, doznaniami bólowymi, uczuciem dyskomfortu, a przede wszystkim zmniejszy ryzyko potencjalnych kontuzji/urazów.

 

Przy stosowaniu kolagenu na stawy, warto zapoznać się z etykietą widniejącą na opakowaniu danego produktu, którą zamieszcza na nim producent. Dzięki temu będziemy mieli jasną sytuację odnośnie dawkowanie zakupionego preparatu. Jest to najskuteczniejsza metoda bezpiecznej i efektywnej suplementacji kolagenem na stawy. Można także posiłkować się badaniami naukowymi, które podkreślają, że rekomendowaną ilością dzienną kolagenu jest dawka około 5 g - 6 g.

 

Z uwagi na wysoki stopień bezpieczeństwa suplementów z kolagenem, można je zażywać w jednej porcji lub z podziałem na większą ilość.

 

Pora dnia przeważnie nie ma znaczenia, aczkolwiek ze swojej strony polecamy suplementację kolagenem na stawy do posiłku, np. podczas lub po śniadaniu/obiedzie/kolacji. Obecność posiłku będzie sprzyjała lepszemu wchłanianiu suplementu.

 

Czy można przedawkować kolagen na stawy?

 

Kolagen, pomimo faktu, że jest składnikiem działającym ogólnoustrojowo, tak samo w przypadku stawów, może powodować skutki uboczne dla organizmu w momencie jego przedawkowania.

 

Wśród nich, wyróżnia się mdłości, wymioty, bliznowacenie ran, problemy z ciśnieniem i bliznowacenie narządów wewnętrznych. Do tego mogą pojawić się zmiany alergiczne, ale tylko w momencie, jeśli dana osoba jest uczulona na białka kolagenowe.

 

Przeważnie, z uwagi na intensywne sesje treningowe i zabiegany tryb życia, większość osób cierpi na silne niedobory kolagenu, stąd też ewentualne sytuacje z jego przedawkowaniem zdarzają się niezwykle rzadko.

 

Dla kogo polecamy kolagen na stawy?

 

Kolagen, dedykowany pod problemy ze stawami i innymi częściami naszego aparatu ruchu, rekomendujemy głównie osobom aktywnym fizycznie, niezależnie od stopnia wytrenowania. Tak samo amatorzy i sportowcy są narażeni na straty tego składnika lub jego niedobory wynikające z prowadzonego stylu życia, w tym diety.

 

Kolagen na stawy mogą wybrać również osoby zainteresowane tematem zdrowego odżywiania i każdy, kto chciałby skorzystać z korzyści zdrowotnych, wynikających z suplementacji kolagenem. Warto tu także dodać, że kolagen dedykowana na stawy, będzie także oddziaływać na inne tkanki organizmu, stąd też zyska na tym całe nasze ciało i procesy w nim zachodzące.

 

Kolagen na stawy - opinia eksperta

Regularna suplementacja kolagenem na stawy to świetny sposób na uodpornienie organizmu na przeciążania związane z treningami i aktywnością oraz sposób na poprawę wyglądu skóry i jej przydatków. Kolagen to także składnik budujący praktycznie wszystkie tkanki i narządy naszego organizmu. To informacja potwierdzająca znaczenie jego obecności w naszej diecie i suplementacji. Ponadto warto pamiętać o tym, że jest to składnik szeroko działający na nasz organizm, można nawet powiedzieć, że działa on w sposób holistyczny, czyli całościowy na ciało ludzkie. Niewiele suplementów na rynku posiada tak bogatą gamę właściwości prozdrowotnych

-mówi Agata Komorowska, kierownik Działu Jakości w Intenson.

 

 

Kolagen na stawy - czy naprawdę działa?

 

Regularne stosowanie kolagenu na stawy przyczynia się do poprawy sprężystości, elastyczności i wytrzymałości stawów. Gwarancją jego skuteczności jest regularność w jego suplementacji, ponieważ kolagen jest składnikiem, którego nie powinno się stosować doraźnie. Działa on w perspektywie długofalowej i musi uprzednio nastąpić moment, w którym stopień wysycenia tym składnikiem w naszym organizmie będzie na odpowiednim poziomie. Wtedy też będą zauważalne największe korzyści suplementacji kolagenem na stawy.

 

Jakie efekty przynosi stosowanie kolagenu na stawy?

 

Kolagen na stawy działa jako smarowidło dla nich, ale tylko w momencie, gdy jest on stosowany regularnie. W takim też przypadku, można odczuć następujące korzyści.

 

 • poprawa ślizgu w stawach,
 • łagodzenie odczuć bólowych,
 • większa elastyczność stawów,
 • poprawa rozciągliwości mięśni i ścięgien,
 • większa wytrzymałość stawów na czynniki fizyczne,
 • możliwość intensywniejszej pracy na treningach,
 • redukcja obrzęków w stawach,
 • większa ilość mazi stawowej poprawiającej ruch,
 • szybsza regeneracja stawów między następnymi treningami.

 

 

Jaki kolagen na stawy wybrać?

 

W przypadku wyboru odpowiedniego kolagenu na stawy, należy kierować się składem danego suplementu, który uwzględnia odpowiednią ilość kolagenu oraz obecność innych składników aktywnych, również przyczyniających się do poprawy stężenia kolagenu w stawach. W ofercie naszego sklepu online, znajdują się kolageny w połączeniu z witaminą C, np. kolagen na stawy dla sportowców, które doskonale wspierają zdrowie stawów, zabezpieczają ich profilaktykę, a w przypadku wystąpienia urazu, doskonale wspierają proces leczenia.

 

Jak długo stosować kolagen na stawy i czy warto robić przerwy?

 

Przy suplementacji kolagen na stawy, warto zdać sobie sprawę z tego, jak działa ten rodzaj kolagenu. Jest to składnik, który oddziałuje nie tylko na wspomniane stawy, ale także na inne narządy organizmu oraz procesy metaboliczne. Oznacza to, że korzystając z tego suplementu, wpływamy korzystnie na cały organizm, a z uwagi na to, że u większości społeczeństwa brakuje kolagenu, a z pożywienia jest on słabo wchłanialnym składnikiem, warto stosować jego suplementację przez dłuższy czas, np. 3 - 4 miesiące, po czym można zrobić przerwę wynoszącą około 2 miesięcy. Taki interwał czasowy zapewni odpowiednie wysycenie organizmu kolagenem i zapewni najwyższy poziom bezpieczeństwa.

 

Czy kolagen na stawy można przyjmować z innymi suplementami?

 

Jak najbardziej. Kolagen jest bardzo bezpiecznym w stosowaniu składnikiem, który pozwala na łączenie go z innymi preparatami wspierającymi zdrowie stawów. Jeśli jednak dodatkowo są przepisane specjalistyczne leki, warto uprzednio skonsultować się z lekarzem prowadzącym w celu upewnienia się, czy nie będą zachodziły interakcje między kolagenem na stawy, a przepisanymi lekarstwami.

 

Poznaj kolageny na stawy z oferty sklepu Intenson

 

Kolagen działa na stawy jako czynnik wspierający leczenie urazów lub zabezpieczający przed ich powstawaniem. Oczywiście warto mieć na uwadze również element techniki wykonywanych ćwiczeń, co też może wiązać się z pewnych ryzykiem urazu, jednakże ma to miejsce jedynie w przypadku braku umiejętności technicznych.

 

Wobec korzyści, jakie niesie ze sobą stosowanie kolagenu na stawy, zachęcamy do zapoznania się z oferta naszego sklepu internetowego, gdzie znajdują się kolageny w połączeniu z witaminami, np. kolagen z witaminą C do picia, które doskonale uzupełniają bazę kolagenu w stawach i w całym organizmie.

 

Polecamy także ekologiczne suplementy diety z naszej oferty oraz produkty premium superfoods.

 

 

 

Źródła

 

 1. Nowicka A., Zuchowski A.: Kolagen – rola w organizmie i skutki niedoboru. W: Farmakoterapia, 2019
 2. Mackey A.L., Donnelly A.E., Turpeenniemi-Hujanen T., Roper H.P. Skeletal muscle collagen content in humans after high-force eccentric contractions. J. Appl. Physiol. 2004;97:197–203. doi: 10.1152/japplphysiol.01174.2003.
 3. Clark K.L., Sebastianelli W., Flechsenhar K.R., Aukermann D.F., Meza F., Millard R.L., Deitch J.R., Sherbondy P.S., Albert A. 24-Week study on the use of collagen hydrolysate as a dietary supplement in athletes with activity-related joint pain. Curr. Med. Res. Opin. 2008;24:1485–1496. doi: 10.1185/030079908X291967.
 4. Zdzieblik D., Oesser S., Gollhofer A., König D. Improvement of activity-related knee joint discomfort following supplementation of specific collagen peptides. Appl. Physiol. Nutr. Metab. 2017;42:588–595. doi: 10.1139/apnm-2016-0390.
 5. Findik R.B., Ilkaya F., Guresci S., Guzel H., Karabulut S., Karakaya J. Effect of vitamin C on collagen structure of cardinal and uterosacral ligaments during pregnancy. Eur. J. Obstet. Gynecol. Reprod. Biol. 2016;201:31–35. doi: 10.1016/j.ejogrb.2016.03.022.