Jakich suplementów i witamin nie powinno się brać na noc?

Jakich suplementów i witamin nie powinno się brać na noc?

Aktualnie, w tych zabieganych czasach, kiedy ludzie często przeciążeni są nadmiarem pracy i innych prywatnych obowiązków, tematyka zdrowego stylu życia, pełnowartościowego odżywiania czy regularnej aktywności fizycznej schodzi niekiedy na drugi plan. Sięgamy po, nie do końca zdrowe, szybkie posiłki typu fast-food oraz przekąski w postaci tzw. „gotowców” z półek marketów. Często nie dostarczamy sobie zatem wraz z dietą wszystkich potrzebnych dla zdrowia swojego organizmu witamin i minerałów, co próbujemy zastąpić suplementami diety.

Jednak, nie znając podstawowych zasad i reguł związanych z suplementacją, może okazać się, iż nie osiągamy stuprocentowej skuteczności lub nawet szkodzimy swojemu zdrowiu, ponieważ popełniamy masę błędów o różnym podłożu – niepoprawnie łączymy konkretne komponenty, przyjmujemy któryś z nich np. w trakcie, zamiast po posiłku lub rano, a nie porą wieczorową.

Z tego artykułu możecie dowiedzieć się lub upewnić, jakich suplementów diety i witamin nie powinno się brać na noc i dlaczego.

 

Jakich suplementów i witamin nie powinno się brać na noc i dlaczego?                      

 • Witaminy z grupy B

Wśród rodziny witamin z grupy B wyróżnić możemy m.in. : witaminę B1 (tiaminę), witaminę B2 (ryboflawinę), witaminę B3 (niacynę lub inaczej – witaminę PP), witaminę B4 (cholinę), witaminę B5 (kwas pantotenowy), witaminę B6 (pirydoksynę), witaminę B7 (biotynę), witaminę B8 (inozytol), witaminę B9 (kwas foliowy) czy witaminę B12 (kobalaminę). Pośród licznych właściwości tego pokaźnego grona witamin wyróżniamy np. wspomaganie funkcjonowania układów - nerwowego oraz krążenia, dbanie o kondycję skóry, paznokci czy włosów, a także funkcję dodawania energii. Z tego właśnie powodu sięganie po witaminy z grupy B wieczorem czy przed snem nie jest zbyt dobrym pomysłem, a raczej zaleca się przyjmowanie ich o poranku, najlepiej na czczo - przed śniadaniem. Witaminy te mogą wpłynąć na wzmożone uaktywnienie się pracy naszego mózgu i całego układu nerwowego, co powoduje niekiedy spore problemy z zasypianiem oraz ciągłością snu. Szczególnie ważne jest, aby nie przyjmować na wieczór witaminy B12, czyli kobalaminy.

 • Witamina D

Kolejnym składnikiem, którego przyjmowania wieczorową porą powinniśmy się wystrzegać, jest witamina D. Ten, niezwykle istotny dla naszego organizmu komponent, naturalnie spowalnia produkcję melatoniny lub nawet powoduje kompletne zatrzymanie tego procesu. Melatonina zaś jest to kluczowy hormon odpowiadający za funkcjonowanie naszego „zegara biologicznego”, a więc również za prawidłowy sen. Poza tym, witamina D osiąga najlepszy poziom przyswajalności wtedy, kiedy przyjmujemy ją wraz z obfitym w tłuszcze posiłkiem. Jako, że naturalna postać tego składnika trafia do nas dzięki oddziaływaniu słońca – światłu promieni słonecznych, kiedy bierzemy ją w formie suplementu, nasz organizm otrzymuje sygnał, że jest dzień, zatem tym bardziej działa to na niekorzyść efektywności wieczornego odpoczynku i snu.

 • Witamina C

Witamina C to kolejna substancja niezwykle istotna dla organizmu człowieka, czyniąca w nim wiele ważnych funkcji – reguluje on pracę układu immunologicznego, dba o uszczelnianie naczyń krwionośnych, wspomaga produkcję kolagenu, spowalnia procesy starzenia, obniża ciśnienie,  poziom cholesterolu, itd. Przyjmowanie kwasu askorbinowego na noc nie jest najlepszym pomysłem, gdyż w takiej porze nie spożywamy już posiłków, a składnik ten używany na pusty żołądek może bardzo zaszkodzić naszemu układowi trawiennemu, powodując np. silny refluks w obrębie żołądka i jelit.

 • Wapń

Stosowanie suplementacji wapniem na wieczór lub na noc nie oddziałuje bezpośrednio np. na zaburzenie snu czy dodawanie dodatkowej energii. Jednak bardzo często pierwiastek ten przyjmuje się w duecie wraz z witaminą D, która jest dla niego składnikiem synergistycznym – tzn. ułatwia jego wchłanianie i usprawnia działanie na organizm. A tak, jak już przeczytaliście powyżej, witaminy D nie powinno się brać w drugiej części dnia. Ponadto, niezwykle często suplementujemy jednocześnie wapń oraz magnez. Magnez wykazuje działanie rozluźniające, pozwala nam się zrelaksować, zatem należy brać go na wieczór. Jest on natomiast komponentem, który zaburza przyswajalność wapnia, więc nie należy ich ze sobą łączyć.

 • Cynk

Cynk jest to kolejny spośród pierwiastków, który powinniśmy omijać zaraz przed nocą. Dlaczego? Najskuteczniej wchłonie się on o poranku, stosowany na czczo, jeszcze przed spożyciem śniadania. Jednak w takiej wersji może być on nieco drażniący dla naszego układu trawiennego, szczególnie dla żołądka. W takiej sytuacji najlepszy pomysł to zażywanie cynku ze śniadaniem. 

 • Niektóre Multiwitaminy

Większość dostępnych w aptekach preparatów multiwitaminowych zawiera w składzie kilku reprezentantów grupy B witamin, witaminę C, witaminę D (jako składnik którego niedobory są w naszym klimacie najpowszechniejsze) i cały zbiór pierwiastków, uwzględniając wśród nich wapń oraz cynk. Należy zatem przyjmować takie suplementy diety o poranku lub maksymalnie po południu, tak aby uniknąć efektu rozregulowania swojego „zegara biologicznego”.                      

 • Niektóre preparaty z roślinami leczniczymi, ziołami oraz superfoods

Guarana, żeń-szeń, ekstrakt z zielonej herbaty, kofeina – to tylko niektóre spośród silnych, roślinnych substancji oddziałujących na nasz organizm i układ nerwowy pobudzająco, niczym spory zastrzyk dodatkowej energii. Po tego typu suplementy diety i produkty sięgać powinniśmy jedynie w pierwszej części dnia.

 

Poznaj suplementy i witaminy, których nie powinno się brać na noc, znajdujące się w ofercie naszego sklepu - Intenson.pl

Biotyna (witamina H) jest to przedstawicielka rodziny witamin z grupy B (dokładnie witamina B7). Nasza czysta biotyna w tabletkach zawiera w składzie bardzo wysoką dawkę, bo aż 2500 µq, substancji aktywnej w jednej tabletce. Suplement ten przeznaczamy szczególnie dla ludzi borykających się z niedoborami tego składnika w organizmie, które objawiać się mogą pogorszeniem kondycji włosów, paznokci czy skóry, albo np. problemami z nieustępującymi skurczami mięśniowymi. Skład powyższego produktu jest naprawdę czysty, bo poza witaminą H występują tu jedynie nieliczne, niezbędne substancje wypełniające. Za niezwykle wysoką, potwierdzoną certyfikatami jakość zapłacicie naprawdę niewielką sumę, ponieważ tylko nieco ponad 20 zł. Dla optymalnych rezultatów należy przyjmować dwie tabletki na dzień, popijając wodą w dużych ilościach. Pierwsze efekty możecie zauważyć już po trzech tygodniach sumiennego, codziennego brania powyższych tabletek.

Ashwagandha, czyli innymi słowy – żeń-szeń indyjski czy witania ospała, jest zdecydowanie rośliną o właściwościach dodających energii. Poza tą podstawową funkcją ashwagandhy, wykazuje ona szereg odmiennych zastosowań: poprawia wiele funkcji mózgu (m.in. pamięć czy funkcje poznawcze), wspiera równowagę emocjonalną, niweluje odczuwanie stresu, redukuje zmęczenie i osłabienie organizmu, wspomaga regenerację mięśniową, a także zwiększa naszą wydolność i wytrzymałość fizyczną. Ashwagandha w tabletkach marki Intenson to suplement diety godny uwagi dla osób w różnym wieku, o odmiennych potrzebach i stylach życia – zarówno dla młodych, jak i seniorów; dla sportowców oraz dla pracujących umysłowo; dla kobiet i mężczyzn. Wystarczy stosować jedną tabletkę dziennie, aby przekonać się o świetnych efektach, jakie, dzięki sumiennej suplementacji, przynieść może powyższy preparat.

Guarana mielona marki Intenson to cenny superfood w postaci proszku, który, dzięki naprawdę sporej zawartości mocno pobudzającej kofeiny (w ilości około 2,5 grama na 100 gramów produktu), wykazuje właściwość dodawania energii, podnosi ciśnienie, „motywując” tym samym nasz organizm do większej motywacji, wydolności i wytrzymałości psychofizycznej. Mieloną guaranę możemy dodawać do różnych napojów – np. soków czy koktajli. Optymalna dzienna dawka produktu to jedna łyżeczka na dobę, jednak możemy zmieniać tę ilość w zależności od swojej tolerancji kofeiny, wieku czy masy ciała.

Yerba mate to tradycyjny napój pochodzący z kontynentu Południowej Ameryki, będący idealną alternatywą dla popularniejszej kawy. Yerba mate posiada naprawdę spore ilości kofeiny, zatem pobudza, dodaje energii i zwiększa naszą motywację do działania. Polecamy więc spożywać ją o poranku, na dobre, energetyczne rozpoczęcie dnia. Do Yerba mate marki Intenson dodaliśmy dwa cenne superfoods – żeń-szeń oraz guaranę, które ubogacają ten świetny napój w jeszcze szersze i pokaźniejsze grono właściwości. Przygotowanie: do wody, podgrzanej do temperatury wynoszącej około 75 stopni Celsjusza, dodajemy według uznania jakieś słodzidło – cukier, miód czy np. gęsty sok. W naczyniu przygotowujemy susz, wypełniający od 1/3 do ¾ jego objętości. Proszek zalewamy przygotowaną wcześniej, dosłodzoną wodą i gotowe!                                                          

 

Bibliografia                             

 1.  Kolarzyk E., Antyodżywcze i antyzdrowotne aspekty żywienia człowieka, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, 2016
 2. Praca zbiorowa, Witaminy prawda i mity, „biotechnologia.wpt.uni.opole.pl”
 3. U. Strunz, Witaminy czy i dlaczego pomagają. Kiedy i jak bezpiecznie je stosować, „wydawnictwovital.pl”
 4. Normy żywienia dla populacji polskiej- nowelizacja, IŻŻ, Warszawa 2020