Jak skutecznie zmniejszyć ilość wyprysków? – 5 praktycznych porad

Jak skutecznie zmniejszyć ilość wyprysków? – 5 praktycznych porad

Każdy, kto walczy z trądzikiem wiem, jakim dużym jest to wyzwaniem. Niestety nie ma jednego skutecznego sposobu na pozbycie się trądziku, bo problem zazwyczaj jest bardziej złożony. Możesz jednak wprowadzić kilka drobnych zmian w swoim stylu życia, dzięki którym liczba wyprysków się zmniejszy.

  1. Odpowiednio się nawadniaj.

Właściwe nawodnienie to podstawa, również dla Twojej skóry. Jeśli jesteś odwodniony, twój organizm może sygnalizować gruczołom łojowym skóry, aby produkowały więcej sebum, co z kolei może zatykać pory. Ponadto, odwodnienie nadaje skórze matowy wygląd oraz sprzyja stanom zapalnym i przebarwieniom.

  1. Nie dotykaj twarzy.

Dotykanie twarzy może przenosić bakterie i zanieczyszczenia zatykające pory na twoją skórę, co z kolei sprzyja powstawaniu wyprysków. Wiemy, że trudno jest unikać dotykania twarzy, ale staraj się zwracać większą uwagę na to, jak często dotykasz twarzy i jak najczęściej powstrzymywać się od tego. Pamiętaj również o regularnym myciu rąk.

  1. Ogranicz ekspozycję na słońce.

Promienie słoneczne mogą wysuszyć pryszcze, ale jest to działanie na krótką metę. W dłuższej perspektywie może mieć niepożądane konsekwencje dla skóry. Częsta ekspozycja na słońce odwadnia skórę, co powoduje, że wytwarza ona więcej sebum i blokuje pory. Aplikuj kremy z filtrem. Staraj się jednak wybierać te bezolejowe, ponieważ tłuste mogą zatykać pory.

  1. Przyjrzyj się swojej diecie.

Twoja dieta ma ogromne znaczenie. Niektóre produkty żywnościowe mogą przyczyniać się do powstawania problemów skórnych, takich jak trądzik, w tym:

  • Przetworzona żywność,
  • Nabiał,
  • Alkohol,
  • Cukry rafinowane.

Zmniejszenie spożycia tych pokarmów może pomóc załagodzić stany zapalne. Jeśli jednak redukcja nie pomaga w nawrotach trądziku, możesz spróbować diety eliminacyjnej, aby dokładniej zidentyfikować przyczynę.

  1. Dokładnie oczyszczaj skórę twarzy.

Mikrobiom skóry jest bardzo złożony, natomiast naukowcom udało się zidentyfikować bakterię zwaną Propionibacterium acnes, która może powodować wypryski. Ta bakteria powoduje stan zapalny, ponieważ zamienia sebum występujące na skórze w kwasy tłuszczowe. Codzienne usuwanie nadmiaru sebum, potu i zanieczyszczeń może stanowić skuteczną profilaktykę. Pamiętaj jednak, że zbyt częste mycie twarzy nie jest dla niej korzystne, ponieważ może zaburzać jej naturalną barierę ochronną.