Jak magnez wpływa na kondycję skóry, włosów i paznokci?

Jak magnez wpływa na kondycję skóry, włosów i paznokci?

Magnez jest jednym z najbardziej kluczowych minerałów dla prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. Około 60 procent tego pierwiastka wewnątrz nas umiejscowione jest w obrębie układu kostnego. Kolejne 20 procent magnezu znajduje się w naszych mięśniach, zaś pozostałe 20 rozmieszczone jest w wielu innych obszarach, m.in. w skórze, paznokciach oraz włosach. Magnez przyjmowany wraz z pożywieniem wchłania się do organizmu w dość niewielkim stopniu, bo tylko w około ½. Toteż sporo osób boryka się z jego niedoborami i decyduje się na suplementację tego minerału w celu ich uzupełnienia.

Magnez odgrywa w organizmie człowieka bardzo wiele znaczących ról, począwszy od wspierania metabolizmu, wspomagania zdrowia psychicznego, poprzez budowanie kości i mięśni oraz usprawnianie pracy serca, aż po korzystne oddziaływanie na nasz wygląd zewnętrzny – włosy, paznokcie oraz skórę.

W jaki sposób magnez wpływa na kondycję i wygląd naszej skóry, włosów i paznokci? Jakich efektów dla urody możemy spodziewać się sięgając po suplementy diety zawierające ten pierwiastek? Odpowiadamy. 

Magnez – właściwości, zastosowania i efekty. Jak magnez działa na nasz organizm, poza wpływem na skórę, włosy i paznokcie? 

Jakie są podstawowe właściwości i funkcje magnezu w naszym organizmie? W czym może nam pomóc, poza oddziaływaniem na kondycję skóry, paznokci i włosów?

▪         magnez wspomaga procesy metaboliczne

Magnez bierze udział w przemianach białkowych, tłuszczowych i węglowodanowych, umożliwiając przenoszenie energii do wszystkich komórek oraz tkanek znajdujących się w organizmie człowieka, zwłaszcza do komórek obecnych w naszym mózgu.

▪         magnez oddziałuje na nasz układ nerwowy, szczególnie na psychikę

Magnez to jeden z najważniejszych składników dla naszego mózgu. Wspomaga on myślenie, koncentrację, procesy potrzebne do skuteczniej nauki oraz poprawia naszą pamięć. Jeśli chodzi o korzystne oddziaływanie tego pierwiastka na nasze zdrowie psychiczne, dzięki odpowiedniej podaży magnezu efektywniej odpoczywamy, odczuwamy obniżony poziom stresu i lęku, podnosimy jakość swojego snu oraz poprawia się nasz ogólny nastrój.

▪         magnez wspiera odpowiednią pracę serca

Magnez zatrzymuje scalanie płytek krwi w naszym układzie sercowo-naczyniowym, niwelując tworzące się stany zapalne. Przy jego odpowiedniej podaży zmniejszone zostaje ryzyko udaru, arytmii, miażdżycy czy zawału serca. Niekiedy ten składnik podawany jest (najczęściej dożylnie) pacjentom cierpiącym na wszelkie schorzenia mięśnia sercowego.                                                             

▪         magnez to bardzo istotny budulec kości i zębów

Magnez znajduje się w gronie trzech najważniejszych składników dla naszych kości i zębów. Odpowiednia podaż magnezu, witaminy D oraz wapnia jest gwarantem prawidłowego stanu układu kostnego człowieka. Przyjmując magnez w celu poprawy kondycji swoich kości i zębów, warto jest mieć na uwadze to, iż trzeba wówczas zadbać także o większą podaż wapnia. Mianowicie brak równowagi między tymi dwoma pierwiastkami jest dla naszego organizmu bardzo niekorzystny.

Pozostałe właściwości i zastosowania magnezu:

 • wspiera procesy zachodzące w układzie trawiennym
 • wspomaga funkcjonowanie tarczycy
 • reguluje napięcia mięśniowe (funkcja przydatna dla sportowców i osób pracujących fizycznie)
 • reguluje poziom cukru we krwi
 • chroni przed rozwojem wielu nowotworów
 • wspomaga zdrowie kobiet (łagodzi bóle menstruacyjne, wspiera walkę z różnymi przypadłościami związanymi z płodnością u kobiet)
 • działa ochronnie na nasze nerki
 • zmniejsza objawy alergii.

Magnez a skóra, włosy i paznokcie – jaki ma wpływ? Jakie daje rezultaty?

Niestety nadal niezbyt często mówi się o tym, iż magnez jest jednym z najważniejszych minerałów dla naszej skóry, paznokci oraz włosów, zaraz obok wapnia, fosforu czy fluoru. Stany niedoborów magnezu w organizmie człowieka mogą objawiać się m.in. szybszym starzeniem skóry, jej zaczerwienieniem, stanami zapalnymi, wypadaniem włosów czy osłabieniem paznokci. Zatem nietrudno jest wywnioskować, że magnez jest dla naszej urody naprawdę istotnym elementem.

Jakie korzyści dla skóry, włosów i paznokci gwarantujemy sobie, dbając o odpowiednią podaż magnezu?       

 • odmłodzenie skóry

Skóra, która zawiera odpowiednią ilość tego pierwiastka, jest idealnie nawilżona i ujędrniona, tak więc wszelkie wgłębienia, bruzdy czy zmarszczki na jej powierzchni tworzą się w znacznie wolniejszym tempie. Ponadto magnez ma zdolność do regulacji kolagenu i elastyny w skórze, zmniejszając stopień ich degradacji.

 • działanie przeciwzapalne na skórę

Niedobory magnezu w naszym organizmie często objawiają się poprzez stany zapalne skóry, jej zaczerwienienie, świąd czy przesuszenie. Dzięki odpowiedniej podaży tego minerału, w celu uzupełnienia jego braków, możemy doprowadzić do redukcji licznych problemów skórnych. Dlatego suplementację magnezu niekiedy zaleca się osobom borykającym się z chorobami skóry, m.in. różnymi postaciami trądziku, łuszczycą czy egzemą.

 • zwiększona regeneracja skóry, włosów i paznokci

Magnez pełni bardzo istotną rolę w procesach odnowy komórek. Pomaga on zmniejszyć uszkodzenia wywoływane przez wolne rodniki. Zatem nasza skóra, ale również włosy oraz paznokcie, zyskują za jego przyczyną lepszą ochronę i są oporniejsze na działanie szkodliwych czynników środowiskowych, np. smogu.

 • wzmocnienie włosów i ograniczenie ich wypadania

Kiedy dostarczamy naszym włosom nieodpowiednią, zbyt małą ilość magnezu, są one osłabione, co od razu można zauważyć w wielopłaszczyznowym pogorszeniu ich kondycji. Włosy stają się kruche, łamliwe, a ponadto mogą wypadać i rozdwajać się na końcach.

 • wielokierunkowe dbanie o kondycję i wygląd paznokci

Magnez można także nazwać remedium dla naszych paznokci. Jest to składnik sprawiający, iż paznokcie są jednolite - zarówno jeśli chodzi o ich strukturę, jak i koloryt. Spożywając odpowiednie dawki tego pierwiastka, ograniczamy ich kruszenie się i łamliwość sprawiając jednocześnie, iż są one wzmocnione, o odpowiedniej grubości i wyglądają na bardzo zadbane.

 

Niedobór magnezu - objawy i przyczyny

Niedobór magnezu w naukowym języku określa się jako hipomagnezemia. Z takimi stanami organizmu boryka się wielu dorosłych, jednak możemy wyróżnić specyficzne grupy osób, u których występują one z większą częstotliwością. Jest to powszechny stan w przypadku ludzi odżywiających się w nieodpowiedni sposób, których dieta opiera się na spożywaniu żywności wysoko przetworzonej – fast-foodów. Ponadto na niedobory tego pierwiastka cierpią niesamowicie często osoby żyjące w przewlekłym stresie, pośpiechu, niedbające o relaks i balans pomiędzy pracą a odpoczynkiem.

Na niedobory magnezu wyjątkowo narażeni są także: pacjenci cierpiący na cukrzycę, celiakię lub zaburzenia wchłaniania, alkoholicy, osoby niedożywione, ludzie będący po operacjach przytarczyc, tarczycy bądź operacjach bariatrycznych, pacjenci przyjmujący leczenie chemioterapeutyczne oraz inhibitory pompy protonowej.

Najbardziej charakterystyczne symptomy niedoborów magnezu to: drganie powiek bądź mięśni, lub skurcze mięśniowe. Poza tym, osoby, które posiadają w organizmie zbyt małą ilość tego minerału mogą doświadczyć:

 • osłabionej kondycji skóry, włosów lub paznokci
 • problemów natury psychicznej – apatii, osłabionej emocjonalności, spadków nastroju, stanów lękowych, depresji
 • osłabienia lub zmęczenia
 • słabszej kondycji mięśni
 • podwyższonego ciśnienia krwi
 • osteoporozy
 • zaburzeń pracy serca (kołatanie, arytmia, itp.)
 • duszności bądź astmy
 • omdleń
 • bólu w klatce piersiowej
 • bólu lub zawrotów głowy.

Nadmiar magnezu – objawy i przyczyny

Nadmiar magnezu, określany także jako hipermagnezemia, występuje stosunkowo rzadko. Najbardziej narażone na ten stan są osoby borykające się z: chorobami nerek, niedoczynnością tarczycy, niedoczynnością kory nadnerczy, schorzeniami autoimmunologicznymi, chorobami przewodu pokarmowego oraz niektórymi nowotworami. Doprowadzenie do hipermagnezemii jedynie poprzez stosowanie suplementów diety zawierających magnez jest mało prawdopodobne.

Jeśli chodzi o objawy nadmiaru magnezu - na początku są one trudne do wychwycenia, a pojawiają się stopniowo, wraz z postępowaniem hipermagnezemii.

Jakie są typowe symptomy tego stanu?

 • kłopoty z trzymaniem moczu
 • nieprawidłowe oddychanie
 • niedociśnienie
 • zawroty głowy
 • bóle głowy
 • dolegliwości pokarmowe, m.in. ból brzucha, nudności, zaparcia czy wymioty
 • osłabienie, zmęczenie
 • arytmia i inne problemy dotyczące pracy serca
 • spadek poziomu wapnia w organizmie
 • w skrajnych przypadkach – śpiączka.

Dla kogo polecany jest magnez?  

Magnez polecany jest wszystkim osobom, które mierzą się z różnego rodzaju problemami dotyczącymi kondycji i wyglądu swoich włosów, skóry oraz paznokci. Symptomami niedoborów magnezu wskazującymi na potrzebę jego suplementacji, jeśli chodzi o włosy, mogą być m.in.: ich wypadanie, rozdwajanie się końcówek, przesuszenie, osłabienie. Jeśli borykacie się z problemami skórnymi, takimi jak: stany zapalne, zbyt szybkie starzenie się skóry, niski poziom jej nawilżenia, wówczas również powinniście rozważyć stosowanie preparatów z magnezem. W kwestii paznokci: jeżeli są one cienkie, kruszą się i łamią, a ponadto tracą swoją jednolitość – to także sygnały wskazujące na niedobory tego cennego minerału.

Magnez powinien być używany przez ludzi, którzy potrzebują wsparcia dla funkcjonowania swojego układu nerwowego. Jeśli pragniecie sprawniej przyswajać nowe informacje, pracować lub uczyć się w większym skupieniu i koncentracji, łatwiej zapamiętywać, jest to zdecydowanie dobry wybór. Pierwiastek ten świetnie oddziałuje również na nasze zdrowie psychiczne, wspomagając walkę ze stresem, lękiem, wszelkimi napięciami, problemami z zasypianiem.

Sygnały informujące o tym, iż powinniśmy zwiększyć codzienną podaż magnezu, to także drżenia bądź skurcze mięśni oraz bóle lub dyskomfort odczuwalne w obrębie kości. Takie dolegliwości występują u wielu dorosłych osób. Odczuwając je, powinniśmy udać się na badania krwi w celu weryfikacji poziomu magnezu.

Ponadto, magnez może stanowić ogromne wsparcie dla: pacjentów borykających się z chorobami serca, kobiet walczących z niektórymi problemami związanymi ze zdrowiem hormonalnym, alergików, osób poszukujących wsparcia dla nerek, itd.

 

Jak długo stosować magnez, aby poprawić stan skóry, włosów i paznokci? Zasady suplementacji magnezu 

Magnez może być przyjmowany długotrwale, nawet przewlekle, w zależności od poziomu tego pierwiastka w naszej krwi oraz odczuwalnych skutków niedoboru, które są przyczyną stosowanej kuracji. Ryzyko doprowadzenia do jego przedawkowania jest naprawdę bardzo niskie. Pierwsze efekty suplementacji można odczuć lub zauważyć zwykle po kilku tygodniach (minimum dwóch) codziennego sięgania po odpowiednie dawki preparatu.

Pora stosowania magnezu nie jest kwestią kluczową dla osiąganych rezultatów, jednak często zaleca się, aby sięgać po ten składnik wieczorem, po kolacji, ponieważ jedną z właściwości magnezu jest kojący wpływ tego pierwiastka na nasz układ nerwowy, ułatwianie zasypiania i zwiększanie jakości snu.

Poznaj produkty z magnezem wpływającym na skórę, włosy i paznokcie, które znajdują się w ofercie sklepu Intenson.pl

Produkty dostępne na naszej stronie internetowej – Intenson.pl, które zawierają magnez wpływający na kondycję oraz wygląd włosów, skóry i paznokci:

•        Naturalny Magnez AquaMag + B6 w kapsułkach 

W składzie tego suplementu diety stworzonego przez markę Intenson występuje naturalny wodorotlenek magnezu, czyli opatentowany związek tego pierwiastka. Aquamin MgTg® produkowany jest z wody morskiej i zawiera, poza magnezem, wiele innych cennych minerałów oraz liczne pierwiastki śladowe. Magnez odpowiada w naszym organizmie za wiele znaczących właściwości i funkcji, uwzględniając m.in. dbanie o kości oraz zęby, wspomaganie pracy mięśni, usprawnianie procesów metabolicznych, przyczynianie się do uzyskania równowagi elektrolitowej, wspieranie prawidłowej kondycji skóry, paznokci i włosów. Poza magnezem, w produkcie tym znajdziecie także witaminę B6. Jest to składnik silnie oddziałujący na nasz układ immunologiczny oraz zmniejszający stan zmęczenia organizmu. Zalecamy stosowanie dwóch kapsułek AquaMag na dobę, popijając je dużą ilością wody.                                                   

•        Ashwagandha Anti-Stress KSM-66 w tabletkach                                                                                     

Ashwagandhę Anti-Stress dedykujemy przede wszystkim osobom poszukującym wsparcia dla swojego układu nerwowego. Produkt ten świetnie obniży poziom odczuwalnego stresu, ułatwi zasypianie, poprawi jakość Waszego snu, a także wesprze funkcje kognitywne mózgu – skupienie, koncentrację, myślenie czy zapamiętywanie. Dzięki połączeniu jednego z najskuteczniejszych superfoods – żeń-szenia indyjskiego wraz z magnezem, zadziałamy w najlepszy możliwy sposób na nasze zdrowie i samopoczucie psychiczne, a także na urodę (możemy oczekiwać m.in. wielokierunkowych efektów anti-aging). W składzie Ashwagandhy Anti-Stress znajdziecie dwa główne komponenty – wyciąg z korzenia witanii ospałej i dicytrynian trimagnezu, oraz minimalną dawkę substancji stabilizujących ekstrakt z żeń-szenia. Produkt ten jest wolny od glutenu, laktozy i GMO. Atrakcyjna jest również cena, którą oferujemy – za 90 tabletek zapłacicie tylko nieco ponad 50 zł. Przy regularnym, codziennym stosowaniu tego suplementu diety rezultaty powinny pojawić się już po około 1 tygodniu kuracji.                                                 

•        Better Sleep w tabletkach                                                        

Nietrudno jest się domyślić, iż główne przeznaczenie suplementu diety Better Sleep to pomoc w zasypianiu i poprawa jakości naszego snu. Wśród składników tego produktu znajdują się: magnez (Aquamin Mg TG), witamina B6, L-tryptofan (bierze udział w produkcji melatoniny i serotoniny, pomaga w regulacji snu, wspiera kontrolę masy ciała), ekstrakt z mięty (umożliwia detoksykację organizmu, oddziałuje przeciwzapalnie i przeciwutleniająco, opóźnia procesy starzenia), ekstrakt z zielonej herbaty (wykazuje właściwości przeciwzapalne, łagodzące, regenerujące) oraz melatonina (wpływa na uregulowanie zegara biologicznego, ułatwia zasypianie, koi stres). Zalecana dawka dzienna suplementu Better Sleep to 1-2 tabletki, około pół godziny przed planowanym zaśnięciem. 

Zapraszamy na stronę internetową Intenson.pl. Możecie poznać na niej pełną ofertę produktów marki Intenson. Wśród nich znajdziecie różnorodne propozycje, które będą korzystnie oddziaływać na Wasze zdrowie, kondycję psychofizyczną, samopoczucie i wspierać dbanie o urodę od wewnątrz. Najlepsze efekty przeciwstarzeniowe zagwarantuje Wam regularne przyjmowanie naszych naturalnych kolagenów. Dzięki nim, osiągniecie szereg rezultatów anti-aging, idealną formę, witalność i upiększenie skóry, paznokci oraz włosów. Jeżeli pragniecie uzupełnić w swoim organizmie wybrane witaminy, makro- lub mikroelementy, polecamy ekologiczne suplementy diety Intenson. Natomiast jeśli chcecie jedynie wzbogacić swoją dietę o naturalne, prozdrowotne, odżywcze komponenty, warto jest sięgnąć po nasze premium superfoods.                                                                        

                                                                                                              

Bibliografia

 1. Bancerz B., Duś-Żuchowska M., Cichy W., Matusiewicz H. Wpływ magnezu na zdrowie człowieka. Prz. Gastroenterol. 2012
 2. Karmańska A, Stańczak A, Karwowski B. Magnez aktualny stan wiedzy. Bromat Chem Toksykol. 2015
 3. Szymczyk H. Magnez – pierwiastek niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Farmacja Współczesna, 2016