Ashwagandha - kiedy ją stosować? Rano, czy wieczorem?

Ashwagandha - kiedy ją stosować? Rano, czy wieczorem?

Stosowanie adaptogenów jest jednym z pomysłów na przemęczony i obciążony układ nerwowy. Są to rośliny, których zadaniem jest adaptacja organizmu do zmiennych bodźców stresowych ze środowiska. Adaptogeny dzielą się na wiele  gatunków roślin, które mogą wywoływać odmienny wpływ na nasz organizm. Ashwagandha w tym przypadku jest rośliną, która posiada bardzo charakterystyczne właściwości. Jest ona kojarzona przeważnie z odpoczynkiem oraz regeneracją. Zatem kiedy brać i stosować Ashwagandhę, aby przynosiła jak najwięcej korzyści zdrowotnych? Odpowiedź w niniejszym artykule.

 

 

Czym jest Ashwagandha?

 

Ashwagandha należy do grupy ziół adaptogennych, których właściwości obejmują adaptację organizmu gospodarza do stresorów środowiskowych. Wiele z roślin adaptogennych posiada wyjątkowe właściwości prozdrowotne, które wspierają pracę układu nerwowego, odpornościowego, a także silnie przyczyniają się do utrzymania codziennej profilaktyki. Ashwagandha w tym zakresie oferuje również wyjątkowe właściwości wyciszające organizm.

 

Dzięki temu możliwe jest skuteczne zasypianie i umożliwienie aktywności wielu procesów regeneracyjnych. Poprzez tak jakościowy sen, człowiek jest w stanie zdecydowanie lepiej funkcjonować, bez wyższego natężenia stanu zapalnego.

 

 

Jak działa Ashwagandha? Właściwości i zastosowanie Ashwagandhy

Żeń-szeń indyjski to wyjątkowa roślina o wielu właściwościach. Określa się ją mianem działającej holistycznie, ponieważ wspiera aktywnie organizm na wielu płaszczyznach. Dzięki temu została ona nazwana “królową adaptogenów”.

 

Ashwagandha wpływa na wiele układów w organizmie ludzkim, jej właściwości zdrowotne obejmują:

 

 • poprawę jakości snu,
 • skuteczniejszą regenerację,
 • regulację hormonalną,
 • zmniejszenie stresu i poziomu kortyzolu,
 • utrzymanie profilaktyki zdrowotnej na wysokim poziomie,
 • regulację parametrów lipidogramu,
 • utrzymanie prawidłowego ciśnienia krwi,
 • poprawę pracy mięśni,
 • utrzymanie prawidłowego poziomu estrogenów i testosteronu (w zależności od płci),
 • regulacja pracy gospodarki węglowodanowej (poziom glukozy i insuliny).

 

Jak widać działanie Ashwagandhy jest bardzo rozległe, co sprawia, że stanowi ona centrum zainteresowania w przypadku ziół adaptogennych. Jest to coraz bardziej popularny rodzaj suplementu, który jeszcze częściej zaczyna uzupełniać półki osób zainteresowanych zdrowym stylem życia.

 

 

Ashwagandha - rano czy na wieczór?

 

Wspomniane wyżej właściwości ashwagandhy obejmują jeden ważny aspekt jej działania. Posiada ona właściwości wyciszające organizm oraz ułatwiające zasypianie. Oznacza to, że lepszą i rekomendowaną porą stosowania tego zioła jest pora wieczorna, najlepiej po kolacji, kiedy powoli następuje faza wchodzenia w odpoczynek.

 

Szczególnie ekstrakty z tej rośliny, posiadają odpowiednio wysokie stężenie związków aktywnych, zwanych witanolidami, które odpowiadają za charakterystyczne właściwości Ashwagandhy. Ich stosowanie powinno zdecydowanie odbywać się w wieczorem.

 

Na rynku suplementacyjnym istnieją także odmienne formy suplementacyjne żeń-szenia indyjskiego. Jest to na przykład sproszkowany korzeń Ashwagandhy, który nie posiada tak silnych właściwości wyciszających. Kiedy można zażywać korzeń.

 

Kiedy można zażywać korzeń Ashwagandhy?

 

Osoby początkujące, dopiero zaczytujące się w tematy związane z suplementacją i działaniem adaptogenów, często zadają sobie pytanie “O jakiej porze przyjmować Ashwagandhę?”.

 

Prawda jest taka, że ekstrakty z tej rośliny powinno się stosować wieczorem, kiedy człowiek nie ma już dodatkowych obowiązków do wykonania i może powoli zacząć wyciszać swój organizm, aby móc potem łatwiej zasnąć.

 

Inaczej sprawa ma się w przypadku sproszkowanego korzenia Ashwagandhy, który ni jest standaryzowany na określoną zawartość witanolidów, czyli głównych związków aktywnych Ashwagandhy. W takim przypadku Ashwagandhę można brać rano lub wieczorem. Pora nie powinna mieć większego znaczenia. Warto jednak uprzednio sprawdzić, jak działa na nas witania somnifera, czyli Ashwagandha.

 

Nie powinno się brać Ashwagandhy w środku dnia, ponieważ ciężko jest przewidzieć reakcję organizmu na ten składnik.

 

 

O jakiej porze przyjmować Ashwagandhę w postaci sproszkowanego korzenia i ekstrakt z Ashwagandhy?

 

W celu osiągnięcia jak największych korzyści zdrowotnych, warto pamiętać o prawidłowym zażywaniu korzenia Ashwagandhy. Ekstrakt z Ashwagandhy powinno się stosować pod wieczór, najlepiej po kolacji, aby ostatni posiłek w trakcie dnia, mógł stanowić źródło aminokwasów, które dalej przejdą różne szlaki enzymatyczne, prowadzące do powstania melatoniny, czyli “hormonu snu”. Dodatkowa obecność wyższej dawki substancji aktywnych Ashwagandhy skutecznie wspomoże etap zasypiania.

 

Podobnie ma się sprawa ze sproszkowanym korzeniem Ashwagandhy. Kiedy najlepiej stosować sproszkowany korzeń Ashwagandhy? Przeważnie z rana lub na wieczór. W przypadku pory wieczornej, zasada jest podobna, jak w przypadku ekstraktu z tej rośliny.

 

Jeśli natomiast głównym celem suplementacji Ashwagandhy jest lepsze radzenie sobie ze stresem i poprawa działania funkcji kognitywnych, dobrym pomysłem będzie stosowanie z rana sproszkowanego korzenia Ashwagandhy, najlepiej do śniadania lub po nim.

 

 

Podsumowując temat, kiedy stosować Ashwagandhę - rano czy wieczorem. Sproszkowany korzeń Ashwagandhy można stosować rano i wieczorem, w zależności od celu, na jakim nam zależy.

 

Ekstrakt z Ashwagandhy powinno się stosować wieczorem, kiedy zależy nam na skuteczniejszym odpoczynku i dobrej jakości śnie.

 

 

Jak i o jakiej porze stosować Ashwagandhę? Dawkowanie, wskazówki odnośnie suplementacji

 

Z uwagi na relaksujące i wyciszające działanie ekstraktu Ashwagandhy , zdecydowanie poleca się jej suplementację wieczorem, najczęściej na około 45 minut lub 1 h przed pójściem spać.

 

Zażywanie witani ospałej w trakcie dnia może skutkować nadmierną ospałością i brakiem motywacji do działania. Inaczej ma się sprawa w przypadku sproszkowanego ekstraktu z żeń-szenia indyjskiego, niestandaryzowanego na zawartość witanolidów. W takim przypadku można taki suplement stosować z rana.

 

Rekomendowana dawka Ashwagandhy jest uzależniona od stosowanego suplementu. Warto zatem stosować się do zaleceń producenta umieszczonych na etykiecie produktu.

 

Liczne badania wskazują, że rekomendowana dzienna dawka korzenia Ashwagandhy, mieści się między 400 - 600 mg, aczkolwiek istnieją przypadki używania 1500 mg dziennie.

 

Przeważnie im mniejsze dawki korzenia Ashwagandhy, tym skuteczniej można wspierać swoją dzienną rutynę w trakcie dnia, natomiast wyższe dawki Ashwagandhy będą sprzyjały skuteczniejszemu wyciszeniu organizmu.

 

 

Kto powinien stosować Ashwagandhę z rana, a kto wieczorem?

 

Stosowanie Ashwagandhy wieczorem, powinno się odbywać przez osoby:

 

 • zestresowane,
 • mające problemy z zasypianiem,
 • mające problemy z wybudzaniem w nocy,
 • zmagające się z dużą ilością myśli przed spaniem,
 • narażone na wiele bodźców rozpraszających.

 

Stosowanie Ashwagandhy z rana, powinno odbywać się przez osoby:

 

 • chcące mocniej się skupić w trakcie pracy,
 • pragnące poprawić koncentrację,
 • chcące poprawić siłę mięśniową,
 • chcące mniej się stresować w trakcie dnia.

 

 

O jakiej porze przyjmować Ashwagandhę?

 

Ashwagandha jest w obecnych czasach praktycznie niezbędnym rodzajem suplementu diety. Oddziałuje ona na wiele układów naszego organizmu, ale co najważniejsze, poprawia ona zdolności kognitywne inicjowane przez układ nerwowy oraz ułatwia zasypianie, co przekłada się na szereg korzyści zdrowotnych.

 

Kiedy powinno się zażywać Ashwagandhę? Rano, czy wieczorem? Odpowiedź brzmi - to zależy. Każda osoba charakteryzuje się nieco odmienną i indywidualną reakcją na składniki aktywne Ashwagandhy. Oznacza to, że na początku warto przetestować, czy ten rodzaj suplementu działa na nas pobudzająco, czy usypiająco. W zależności od doświadczonej reakcji, można z dużą skutecznością określić, kiedy warto brać Ashwagandhę. Jeśli działa ona na człowieka pobudzająco, warto suplementować ją z rana, jeśli działa usypiająco, należy ją stosować wieczorem

 

Objawy i skutki uboczne przedawkowania Ashwagandhy rano lub wieczorem

 

Korzeń Ashwagandhy jest rośliną dobrze przebadaną, posiadającą wiele właściwości prozdrowotnych, jednakże podobnie jak w przypadku innych suplementów diety, można doprowadzić do jej przedawkowania, co może skutkować niechcianymi objawami i skutkami ubocznymi.

 

Wśród takowych, zaliczyć można:

 

 • zaburzenia żołądkowo-jelitowe,
 • mdłości i wymioty,
 • nadmierna ospałość,
 • omdlenia,
 • zaburzenia zasypiania,
 • problemy z ciśnieniem.

 

 

Czy istnieją przeciwwskazania do stosowania Ashwagandhy rano lub wieczorem?

 

Tak. Jak najbardziej istnieją przeciwwskazania do suplementacji korzeniem Ashwagandhy. Osobami, które nie powinny korzystać z tej rośliny są:

 

 • kobiety w ciąży i karmiące,
 • małe dzieci,
 • osoby stosujące leki na padaczkę, usypiające lub wyciszające,
 • osoby z nadwrażliwością na składniki aktywne Ashwagandhy.

 

 

Jeśli nie wiesz, czy suplementacja Ashwagandhą jest dla Ciebie odpowiednia, koniecznie skonsultuj się z lekarzem prowadzącym.

 

 

Jak długo można suplementować Ashwagandhę rano lub wieczorem?

 

Suplementacja takim składnikiem roślinnym, powinna odbywać się z odpowiednimi odstępami, aby nie przyzwyczaić organizmu do stałego dostarczania składników aktywnych, których sam nie będzie on w stanie pozyskać z diety lub samemu wytworzyć.

 

Oprócz świadomości na temat tego, kiedy warto brać i zażywać Ashwagandhę, należy pamiętać, że jej suplementacja powinna trwać około 2-3 miesięcy, po czym warto zrobić przerwę wynoszą okres około 2 miesięcy.

 

 

Czy zażywając Ashwagandhę rano lub na noc, można łączyć ją z innymi suplementami?

 

Nie powinno się mieszać składników roślinnych z ziół adaptogennych z odmiennymi rodzajami suplementów. Działanie poszczególnych związków może być wobec siebie wzajemnie wykluczające lub zbyt silnie działające, co może prowadzić do rozwoju różnych objawów i skutków ubocznych. Zaleca się suplementować Ashwagandhę osobno.

 

 

Ashwagandha - o jakiej porze przyjmować i kiedy ją zażywać? Co mówią badania.

 

Wielokrotnie przeprowadzane badania nad działaniem i właściwościami Ashwagandhy, mówią, że jest to bardzo pożyteczny dla organizmu składnik roślinny, który bogaty w różne substancje aktywne, przyczynia się do wsparcia działania i regeneracji układu nerwowego i innych tkanek organizmu.

 

Przed przystąpieniem do regularnej suplementacji, należy najpierw zorientować się, jak działa na dany organizm korzeń Ashwagandhy, czy działa on na daną osobę pobudzająco, czy relaksująco. W zależności od natężenia danego efektu, Ashwagandhę należy przyjmować rano lub wieczorem, wedle zaleceń specjalisty, na przykład lekarza lub dietetyka.

 

 

Wobec tego serdecznie zachęcamy do zapoznania się z naszym suplementem Ashwagandhą Anti-Stress z magnezem oraz wspierającą codzienne funkcjonowanie Bio-Ashwagandhę w tabletkach.

 

W naszej ofercie, dostępne są również ekologiczne suplementy diety oraz produkty premium superfoods. Zapraszamy!

 

 

Bibliografia

 

 1. Singh N, Bhalla M, de Jager P, Gilca M. An overview on ashwagandha: a Rasayana (rejuvenator) of Ayurveda. Afr J Tradit Complement Altern Med. 2011;8(5 Suppl):208-13. doi: 10.4314/ajtcam.v8i5S.9. Epub 2011 Jul 3. PMID: 22754076; PMCID: PMC3252722.
 2. Chandrasekhar K, Kapoor J, Anishetty S. A prospective, randomized double-blind, placebo-controlled study of safety and efficacy of a high-concentration full-spectrum extract of ashwagandha root in reducing stress and anxiety in adults. Indian J Psychol Med. 2012 Jul;34(3):255-62. doi: 10.4103/0253-7176.106022. PMID: 23439798; PMCID: PMC3573577.
 3. Salve J, Pate S, Debnath K, Langade D. Adaptogenic and Anxiolytic Effects of Ashwagandha Root Extract in Healthy Adults: A Double-blind, Randomized, Placebo-controlled Clinical Study. Cureus. 2019 Dec 25;11(12):e6466. doi: 10.7759/cureus.6466. PMID: 32021735; PMCID: PMC6979308.
 4. Choudhary B, Shetty A, Langade DG. Efficacy of Ashwagandha (Withania somnifera [L.] Dunal) in improving cardiorespiratory endurance in healthy athletic adults. Ayu. 2015 Jan-Mar;36(1):63-8. doi: 10.4103/0974-8520.169002. PMID: 26730141; PMCID: PMC4687242.
 5. Ziegenfuss TN, Kedia AW, Sandrock JE, Raub BJ, Kerksick CM, Lopez HL. Effects of an Aqueous Extract of Withania somnifera on Strength Training Adaptations and Recovery: The STAR Trial. Nutrients. 2018 Nov 20;10(11):1807. doi: 10.3390/nu10111807. PMID: 30463324; PMCID: PMC6266766.