Najlepsza dieta dla skóry – jakie produkty jeść i co suplementować?

Najlepsza dieta dla skóry – jakie produkty jeść i co suplementować?

Jak wszyscy dobrze wiemy, odżywianie oraz styl życia to element silnie wpływające na zdrowie i samopoczucie. Tkanką, która również mocno odzwierciedla kondycję i zdrowie organizmu jest skóra, również jej przydatki, czyli włosy i paznokcie. Warto więc zadbać o zdrowie naszej skóry, aby mieć pewność, że pozostałe wytwory tej tkanki będą również charakteryzowały się dobrą kondycją i fantastycznym wyglądem. Aby zadbać o zdrowie i wygląd skóry warto wiedzieć, jakie produkty należy spożywać oraz jakie składniki diety (często w postaci suplementów diety) pomagają w utrzymaniu doskonałej kondycji skóry.

 

Dlaczego skóra jest tak ważna w kontekście diety i suplementacji?

 

Tkanka skórna składa z kilku warstw, które podlegają bardzo podobnym procesom metabolicznym. Jednak to warstwa naskórka jest tą najbardziej zewnętrzną, która jest widoczna gołym okiem. To właśnie jej zdrowie w kontekście pielęgnacji jest bardzo istotne. Dzięki temu, że zadbamy o wygląd i odżywienie najbardziej zewnętrznej warstwy skóry, mamy pewność, że tkanki położone poniżej również będą odpowiednio odżywione i zdrowe. Skóra posiada pory, które stanowią naturalną barierę między środowiskiem wewnętrznym a zewnętrznym. Przez pory mogą również dostawać się do organizmu substancje odżywcze zawarte w różnego rodzaju kosmetykach i nie tylko.

 

Ponadto właściwe żywienie wpływa na prawidłowość procesów metabolicznych organizmu, co sprzyja usuwaniu przez pory niepotrzebnych produktów przemiany materii, co oznacza, że tkanka ta odpowiada również za swego rodzaju detoksykację organizmu. Jakie zatem spożywać produkty i co suplementować oraz co suplementować, aby skóra była w wyśmienitej kondycji? Zacznijmy od żywienia.

 

Co jeść, aby skóra wyglądała lepiej?

 

Wśród podstawowych założeń dietetycznych należy skupić się na tych podstawach, które dostarczają nam oficjalne instytucje zajmujące się tematyką dietetyczną.

 

Mówią one jasno, że biorąc pod uwagę właściwe i racjonalne odżywianie, trzeba zwrócić uwagę na następujące aspekty:

 

 • regularne spożywanie posiłków w równych odstępach czasu,
 • skupienie się na źródłach niskoprzetworzonych produktów spożywczych,
 • dbanie o odpowiednie nawadnianie,
 • uwzględnianie różnorodnych produktów spożywczych w swojej diecie,
 • pamiętanie o odpowiedniej regularności aktywności fizycznej,
 • dbanie o prawidłowy styl życia,
 • odpowiednio długie wysypianie się,
 • uzupełnianie składników odżywczych w postaci suplementów diety (w przypadku niedoborów).

 

Dzięki tym zasadom możemy skutecznie wprowadzić naszą dzienną rutynę dnia na właściwe tory, co zdecydowanie ułatwi praktykowanie zasad zdrowego stylu życia. Niewątpliwie jakość prowadzonej diety jest jednym z kluczowych składników wpływających na zdrową skórę.

 

Wśród produktów spożywczych, które na pewno warto uwzględnić w swoim żywieniu, znajdziemy:

 

 • ryby morskie – stanowiące świetne źródło kwasów tłuszczowych Omega-3. Kwasy te wpływają korzystnie na procesy dzielenia się komórek skóry, prawidłowe funkcjonowanie gruczołów potowych oraz łojowych, oraz zapewnienie odpowiedniej elastyczności, nawodnienia i sprężystości.

 

Ryby morskie zawierają także duże ilości witaminy E, która stanowi jedną z najsilniejszych witamin o działaniu przeciwutleniającym. Oznacza to, że witamina E odpowiada na proces zmiatania wolnych rodników tlenowych, odpowiedzialnych za powodowanie stanu zapalnego i degradację różnego rodzaju tkanek, w tym skóry. Warto także pamiętać o świetnych właściwościach profilaktycznych witaminy E.

 

 • Oleje roślinne – w tym olej lniany, olej z czarnuszki, olej z ogórecznika itp. Stanowią one również doskonałe źródło kwasów Omega-3 iwitaminy E oraz innych kluczowych składników odżywczych. Oleje roślinne działają również, jako produkty o dużym potencjale profilaktycznym i stanowią dobre źródło Omega-3 dla wegan.
 • Produkty pełnoziarniste – takie jak kasze, makarony, zboża. Zawierają dużo witamin i składników mineralnych, będących często ważnymi elementami w procesach enzymatycznych uczestniczących w metabolizmie skóry, włosów i paznokci. Dodatkowo produkty pełnoziarniste wpływają korzystnie na stan odżywienia skóry dzięki zawartości cynku, który wpływa na regulację gospodarki hormonalnej oraz sprawne gojenie się ran i łagodzenie stanu zapalnego. Wraz z kwasami Omega-3, cynk doskonale wpływa na redukcję zmian trądzikowych i wszelkich zapaleń w obrębie skóry.

 

 • Awokado – jest produktem, który jest bogatym składnikiem w zdrowe kwasy tłuszczowe o działaniu profilaktycznym oraz witaminę E i witaminę C, które wpływają na zdrowie, kondycję, sprężystość i elastyczność tkanki skórnej.

 

 • Orzechy włoskie – są to produkty bogate w witaminę E, kwasy Omega-3 i Omega-6 stanowiące grupę NNKT, czyli niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych. Kwasy ALA oraz GLA odpowiadają za aktywność składników biologicznych sterujących zdrowiem człowieka. Chodzi konkretnie o prostaglandyny i prostacykliny. Odpowiednia zawartość Omega-3 i Omega-6 sprzyja prawidłowości zachodzących procesów metabolicznych w całym organizmie, również w tkance skórnej. Podobne działanie mają także nasiona słonecznika.

 

Orzechy włoskie zawierają również wysokie ilości selenu, czyli pierwiastka, który jest silnym aktywatorem enzymów antyoksydacyjnych w ludzkim organizmie. Są to enzymy z grupy peroksydazy glutationowej, które silnie redukują natężenie stanu zapalanego, chronią organizm przed dalszym jego obciążeniem przez czynniki prozapalne.

 

 • Papryka/Pomidory/Słodkie ziemniaki – produkty te stanowią cenne źródło witamin i minerałów oraz ważnych składników biologicznie aktywnych, w tym beta-karoten, inne karotenoidy, witaminę A, witaminę C. Pomidory i różne rodzaje papryki zawierają także cudowny składnik dla skóry – kolagen. Obecność wymienionych wyżej składników genialnie wpływa na zdrowie i kondycję skóry, a co za tym idzie jej wygląd. Są to składniki działające antyoksydacyjnie oraz chronią ciałoprzed nadmiarem promieniowania UV, czyli światłem słonecznym, które w nadmiarze przyczynia się do generowania stanów zapalnych.

 

 • Brokuły – jest to warzywo bogate w witaminy A, C, E oraz sulforafan, czyli związek siarkowy o wysokim potencjale antyoksydacyjnym. Regularne spożywanie brokułów doskonale wpływa na stan skóry, dzięki obecności źródeł siarki oraz cennych dla zdrowia witamin i minerałów – w tym cynku.

 

 

 • Soja i jej przetwory – stanowią źródło izoflawonów sojowych, czyli fitozwiązków, które działają super-odżywczo na tkankę skóry, a przede wszystkim działają antyoksydacyjnie i chronią ją przed nadmiarem światła UV. Wykazano, że regularne spożywanie produktów sojowych korzystnie wpływa na regulację gospodarki hormonalnej kobiet i zmniejsza stopień natężenia zmarszczek. Ponadto poprawiają elastyczność skóry.

 

 • Ciemna czekolada – jest to product bogaty w kakao, które zawiera wiele antyoksydantów, cennych z punktu widzenia skóry i profilaktyki zdrowotnej.

 

 • Zielona herbata – jest to rodzaj herbaty zawierający wiele składników o holistycznym, prozdrowotnym działaniu na organizm. Wśród składników odżywiających skórę, redukujących zmarszczki i poprawiających elastyczność oraz sprężystość skóry, a przede wszystkim działających antyoksydacyjnie, znajdziemy EGCG i L – teaninę.

 

 • Czerwone winogrona – ten product jest bogaty w cenny dla zdrowia składnik – resweratrol. Jest on kluczowy z punktu widzenia redukcji stanu zapalnego indukowanego przez wolne rodniki oraz regulacji gospodarki hormonalnej kobiet i prawidłowości pracy narządów wewnętrznych. Resweratrol posiada także udokumentowany wpływ profilaktyczny wobec wielu problemów metabolicznych.

 

 

Składniki suplementów poprawiające wygląd skóry

 

Na rynku suplementacyjnym istnieje wiele produktów i preparatów, które poprawiają wygląd i stan skóry. Jednak nie każdy ma świadomość, jakie składniki preparatów są najważniejsze w kontekście dbania o wygląd skóry i jej profilaktykę.

 

Jednym z kluczowych składników redukujących zmarszczki, wpływających na zmniejszenie rozstępów i poprawiających elastyczność oraz sprężystość skóry jest kolagen. Jest to związek strukturotwórczy w organizmie, co oznacza, że jego obecność jest kluczowa w kontekście tworzenia różnego rodzaju tkanek. Skóra to tkanka, która bez obecności odpowiedniej ilości kolagenu nie jest w stanie być utrzymana w dobrej kondycji. Dostarczanie kolagenu może odbywać się poprzez dietę w postaci wartościowego białka oraz odpowiedniej suplementacji, która zapewni właściwe ilości tego związku i przyczyni się do poprawy wyglądu i odżywienia skóry.

 

Drugim składnikiem świetnie wpływającym na wypełnienie zmarszczek i co za tym idzie, ich redukcję jest kwas hialuronowy. Składnik ten podobnie jak kolagen działaj antystarzeniowo, dostarczając tzw. efektu anti-aging, wypełniając przestrzenie skóry tworzące zmarszczki i rozstępy oraz przyspieszając proces regeneracji tkanki skórnej i jej podziałów.

 

Witamina C jest następnym ważnym składnikiem odpowiadającym za dobrą kondycję i wygląd skóry. Wpływa on ana proces tworzenia się kolagenu wewnątrz organizmu, ochrania komórki skóry przed stresem oksydacyjnym, oczyszcza pory i redukuje powstawanie negatywnych zmian w porach i innych gruczołach skórnych.

 

Kompleksowa obecność tych 3 składników w 1 preparacie gwarantuje wysoki stopień odżywienia skóry, poprawę jej wyglądu i lokalnej homeostazy. Niestety niełatwo jest dostarczyć wspomniane składniki za jednym razem przy pomocy diety. Często pomocna w tym przypadku okazuje się suplementacja diety, która pomimo dedykacji na tkankę skórną, działa także na cały organizm w sposób profilaktyczny i zabezpieczający przed negatywnymi skutkami nadmiaru wolnych rodników, czynników prozapalnych, problemów ze stawami oraz różnego rodzaju infekcji i patogenów.

 

W naszej ofercie znajdują się suplementy diety łączące w sobie kolagen, witaminę C oraz kwas hialuronowy w odpowiednich dawkach, które zapewniają fantastyczny efekt wizualny oraz zdrowotny. Polecamy serdecznie suplement KOLAGEN + HIALURON + WIT C – ANTI-AGE.

 

Z tej strony chcemy serdecznie zaprosić do zapoznania się z ofertą suplementacyjną sklepu Intenson, w której znajdują się suplementy diety dobrane pod zdrowie i kondycję skóry, problem ze stawami oraz takie suplementy, które przyczynią się do poprawy zdrowia, samopoczucia oraz profilaktyki zdrowotnej.

 

Źródła

 

 1. https://link.springer.com/chapter/10.1007/978-3-642-12264-4_9?utm_medium=affiliate&utm_source=commission_junction&CJEVENT=358dd9cff48311ec839e029a0a180512&utm_campaign=CONR_BOOKS_ECOM_GL_PHSS_ALWYS_DEEPLINK&utm_content=textlink&utm_term=PID100090071&?utm_medium=affiliate
 2. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25195602/
 3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3257702/
 4. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16029676/
 5. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24675046/
 6. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3673383/
 7. https://fdc.nal.usda.gov/fdc-app.html#/food-details/170187/nutrients
 8. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3257702/
 9. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3257702/
 10. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26970133/
 11. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17484381/
 12. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25116848/
 13. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21525260/
 14. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16732220/
 15. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5579659/
 16. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5605218/
 17. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3583886/
 18. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30287361/
 19. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6835901/
 20. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30681787/

 

Mgr.inż. Mateusz Jagielski-Szczypik, certyfikowany trener personalny oraz dietetyk kliniczny