Jak biotyna działa na włosy? Właściwości, efekty stosowania

Jak biotyna działa na włosy? Właściwości, efekty stosowania

Biotyna jest to jedna z popularniejszych witamin z grupy B. Ten związek organiczny, zwany inaczej witaminą B7 lub witaminą H, występuje w tkankach zwierzęcych, jak i roślinnych. Jest rozpuszczalna w wodzie, a nie w tłuszczach. Biotyna to koenzym wielu kluczowych dla organizmu procesów, więc jeśli nastąpią jej niedobory, może się to źle skończyć, w postaci nieprawidłowego przebiegu różnych zmian biochemicznych. Witamina B7 zdecydowanie najczęściej kojarzona jest z oddziaływaniem na skórę, paznokcie oraz włosy. Ponadto, odgrywa bardzo istotną rolę w procesie krzepnięcia krwi, produkcji glukozy czy w pracy naszego układu nerwowego, tarczycy i trzustki. Wpływa również na kości oraz stawy, usprawniając ich prawidłowe funkcjonowanie.                                                                                                                                       

 

Biotyna a włosy                                            

 

Biotyna jest jednym z najczęstszych składników występujących, samodzielnie bądź w towarzystwie innych cennych komponentów, w suplementach diety przeznaczonych do szczególnego zadbania o kondycję włosów. Witamina H znakomicie przyczynia się do pobudzenia cebulek naszych włosów. Dzięki temu, po jej kilkutygodniowym stosowaniu można oczekiwać znacznego przyspieszenia wzrostu włosów, a poprzez to również ich zagęszczenia w postaci pożądanych, szczególnie przez kobiety, baby hair. Znaczna różnica zauważalna jest po około trzech miesiącach. Zatem biotyna polecana jest często osobom zmagającym się z chorobami objawiającymi się przerzedzeniem włosów, np. łysieniem plackowatym. Witamina B7 może również przyczynić się do zwiększenia elastyczności włosów i stopniowego dodawania im blasku, przez co zyskują zdrowszy wygląd.

 

Biotyna na włosy - co to jest, czym się charakteryzuje i jak pomaga biotyna na włosy? Właściwości, działanie i efekty

 

Biotyna stanowi w naszym organizmie koenzym wielu różnych enzymów. Dzięki temu, bierze udział w szeregu istotnych dla życia człowieka procesów, występując nie tylko w włosach, skórze oraz paznokciach, ale także w kilku narządach wewnętrznych.

 

Jakie są główne zadania biotyny, oprócz wielowymiarowego dbania o kondycję włosów?

 • poprawia stan paznokci                           

Dzięki biotynie, bardzo zyskać mogą nasze paznokcie. Za jej przyczyną, już po kilku tygodniach zniwelowane zostaje ich łamanie i kruszenie. Płytka paznokciowa staje się wygładzona i jednolita w swojej strukturze oraz kolorycie. Paznokcie są mocniejsze i zregenerowane.

 

 • wspiera dbanie o kondycję skóry

Biotyna polecana jest często osobom ze schorzeniami skórnymi, takimi jak trądzik, łojotok czy łuszczyca. Dzięki jej regularnej suplementacji, nasza skóra zyskać może na jędrności, wygładzeniu i ukojeniu stanów zapalnych. Ponadto, witamina B7, szczególnie w połączeniu np. z kolagenem rybim bądź zwierzęcym, może dać efekt odmłodzenia w postaci spłycenia zmarszczek i bruzd, oraz zwiększonego napięcia naskórka.

 

 • oddziałuje na nasze zdrowie psychiczne

Dzięki witaminie H, lepiej pracuje nasz układ nerwowy. Możemy odczuć efekty jej stosowania w postaci zniwelowania ogólnego napięcia, poprawy nastroju oraz zmniejszenia stanu psychicznego zmęczenia w życiu codziennym. Biotyna może być zatem wsparciem w terapii antydepresyjnej lub przeciwko stanom lękowym.

 

 • wspiera proces krzepnięcia krwi

Biotyna wspomaga proces krzepnięcia krwi, a co za tym idzie, po jej stosowaniu rany goją się szybciej i skuteczniej, a naskórek lepiej się regeneruje po różnych urazach zewnętrznych.

 

 • wspomaga pracę tarczycy i trzustki                     

Biotyna bierze czynny udział we wspomaganiu funkcjonowania niektórych narządów wewnętrznych, przede wszystkim tarczycy oraz trzustki. Jest to jej wyjątkowa, ciągle badana i odkrywana właściwość.

 

 • wspomaga procesy metaboliczne oraz syntezę tłuszczy i białek

Dzięki biotynie, usprawnia się proces przemiany materii. Ponadto, witamina H uczestniczy w glukoneogenezie, dzięki czemu możemy uzyskać dodatkową energię.

 

 • wspiera prawidłowe funkcjonowanie stawów i kości

Biotyna może znacząco umacniać kości oraz stawy, dzięki czemu odczuwamy ich mniejsze bóle, czasem nawet dyskomfort znika całkowicie. Ta funkcja witaminy H uczyniła ją popularnym suplementem diety wśród osób aktywnych fizycznie, narażonych na kłopoty ze stawami oraz kościami.

 

Jednak w gronie najbardziej pożądanych właściwości biotyny, jest właśnie jej działanie na włosy. Jeżeli odczuwasz, że Twoje włosy są w słabszej kondycji niż oczekujesz lub niż pamiętasz, że były kiedyś, łamią się, są matowe, wypada ich coraz więcej i zauważasz przerzedzenie, a końcówki się rozdwajają, może powinieneś zastanowić się nad wprowadzeniem biotyny jako element swojej codziennej suplementacji. Ten jeden dodatkowy składnik może stać się Twoim największym sprzymierzeńcem w walce o piękne, zdrowe, mocne i lśniące włosy.

 

Jak stosować biotynę na włosy? Efekty przyjmowania biotyny na włosy                                                      

 

Włosy mogą poniekąd odzwierciadlać stan naszego zdrowia i obecność ewentualnych niedoborów witamin oraz innych składników. Ich kondycja jest, można powiedzieć, „lustrem” naszego wnętrza. Kiedy mamy zbyt mało niektórych komponentów ważnych dla naszego organizmu, w tym również biotyny, włosy nie wyglądają zdrowo, tracą blask i wypadają. 

Zdrowe włosy, które zawierają odpowiednią ilość biotyny, posiadają następujące cechy wizualne:

 • są lśniące, gładkie w dotyku, mają „zdrowy” blask                           
 • ich wypadanie zostaje zniwelowane, a zaczynają rosnąć nowe włosy – baby hair, dzięki czemu fryzura staje gęstsza
 • stają się elastyczne i sprężyste, dzięki czemu wydają się mocniejsze
 • końcówki przestają się rozdwajać, dzięki czemu łatwiejsze staje się zapuszczanie włosów
 • może zyskać również nasza skóra głowy, która dzięki witaminie H otrzymuje dawkę nawilżenia, dzięki czemu mniej się łuszczy.

W przypadku stosowania suplementów diety zawierających biotynę, kluczowa jest systematyczność i cierpliwość, jak w kwestii większości składników, które mają spowodować określone skutki dla naszego zdrowia, samopoczucia oraz wyglądu.

 

Skutki uboczne niedoborów biotyny na włosy

 

Niedobory biotyny mogą wystąpić wśród osób stosujących nieodpowiednio zbilansowaną dietę, ubogą w odżywcze dla organizmu składniki. Ponadto, jest kilka specyficznych grup ludzi ponadprzeciętnie narażonych na niedobór biotyny. Wśród nich wyróżnić można: alkoholików, osoby żywione jelitowo, przyjmujące antybiotyki, leki przeciwdrgawkowe, ludzi z nadmiarem hormonów steroidowych w organizmie, cierpiących na złuszczające zapalenie skóry, insulinooporność.

Symptomy ujawniające niedobory biotyny w organizmie, oprócz problemów w utrzymaniem prawidłowej kondycji włosów, to:

 • problemy skórne, w tym łuszczyca i stany zapalne
 • pogorszenie samopoczucia psychicznego – zmiany nastroju, zmęczenie, nadmierna senność
 • wypadanie rzęs oraz brwi
 • mdłości, nudności
 • bóle mięśniowe, odczuwalny dyskomfort
 • podwyższony cholesterol
 • brak apetytu                                                             
 • problemy z oczami, najczęściej zapalenie spojówek
 • niedokrwistość
 • wystąpienie rumienia.

 

Skutki uboczne nadmiernego przyjmowania biotyny na włosy

 

Przedawkowanie biotyny jest bardzo trudne do osiągnięcia, ponieważ jej nadmiar wydalany jest wraz z moczem. Jedyna możliwość wystąpienia nadmiaru witaminy B7 to codzienne przyjmowaniu zbyt dużych dawek tego składnika przez dłuższy okres czasu.

Nadmiar biotyny uzewnętrznia się kilkoma charakterystycznymi symptomami. Wśród nich wyróżnić należy:

 • zmiany psychiczne – wahania lub obniżenie nastroju, zmęczenie, osłabienie
 • problemy związane z układem pokarmowym – nawracające bóle żołądka, wymioty, mdłości oraz biegunki.

 

Przed rozpoczęciem przyjmowania jakichkolwiek suplementów diety zawierających biotynę na włosy, należy niezwłocznie zapoznać się z treścią ulotki oraz stosować się do wszystkich zaleceń producenta. Nigdy nie należy przekraczać dopuszczalnej dawki dziennej określonej przez producenta danego produktu wpływającego na nasz organizm.                                                   

 

 

Dla kogo polecana jest biotyna na włosy?                           

Biotyna dedykowana jest osobom, którzy borykają się z różnego rodzaju problemami związanymi z włosami. Włosy, które nie otrzymują odpowiedniej dawki witaminy B7, stają się już po niedługim czasu osłabione, matowe, suche, przerzedzone. Ich kondycja pozostawia wiele do życzenia, końcówki się rozdwajają, brak im elastyczności, a wszelkie odżywki, maski czy sera przestają wystarczać do zadbania o ich stan.

Włosy często stają się osłabione i ulegają zniszczeniu po różnych zabiegach fryzjerskich, na czele z farbowaniem, a szczególnie rozjaśnianiem włosów o wiele tonów. Również bardzo wiele kobiet bardzo często, nawet codziennie, poddaje swoje włosy działaniu wysokiej temperatury, prostując je, susząc gorącym powietrzem czy używając lokówki. Oprócz tego, że należy w takich sytuacjach dbać o ich kondycję z zewnątrz, stosując dobrej jakości szampony, maski, odżywki, serum czy olejki zabezpieczające, najistotniejsze jest w takim przypadku zwrócenie uwagi na troszczenie się o ich dobry stan od środka, czego częścią składową jest właśnie suplementowanie się odpowiednio dobranymi produktami, w tym zawierającymi biotynę.

Biotynę na włosy stosować mogą osoby, które, oprócz wyraźnych korzyści dla włosów, pragną uzyskać wielowymiarowe profity dla zdrowia, psychicznego samopoczucia oraz wyglądu zewnętrznego. Witamina H, przyjmowana ze względu na kondycję włosów, będzie również przynosić szereg innych zysków dla: skóry, paznokci, niektórych narządów wewnętrznych, układu krążenia, układu nerwowego, metabolizmu; a tego typu „skutki uboczne” stosowania biotyny na włosy są oczywiście pożądane.

 

Jak długo stosować biotynę na włosy? Czy warto robić przerwy w jej suplementacji?

Przed rozpoczęciem suplementacji biotyny w celu walki o lepszą kondycję włosów, warto jest dowiedzieć się, że jej właściwością nie jest jedynie dbanie o włosy, ale oddziałuje na wiele innych funkcji, narządów i procesów, w tym także nasz wygląd wewnętrzny. Oczywiście, stosując produkty zawierające biotynę, wpływamy tylko i wyłącznie pozytywnie na organizm, więc te skutki uboczne są tylko dodatkowymi benefitami przemawiającymi na korzyść witaminy H.

Biotynę należy stosować do momentu, aż nastąpi wyraźna poprawa kondycji naszych włosów. Zazwyczaj optymalny czas ciągłego, nieprzerywanego przyjmowania suplementów diety ją zawierających wynosi około sześciu miesięcy. Po tym okresie, można zrobić przerwę, trwającą np. miesiąc czy kilka tygodni, lub znacząco zmniejszyć stosowane dawki dzienne produktu, gdyż korzyści powinny i tak z łatwością się utrzymać.

Więcej o dawkowaniu biotyny możesz dowiedzieć się tu (tu wkleić link do artykułu „Jak dawkować biotynę”)

 

Czy biotynę na włosy można przyjmować z innymi suplementami diety?

Jako, że biotyna należy do grona witamin grupy B, stosowana wraz z którąś lub kilkoma z nich może zyskać na wartości i jej działanie staje się w tym przypadku jeszcze skuteczniejsze. Ponadto, witamina H świetnie łączy się z dwoma spośród pierwiastków – manganem oraz magnezem. Kiedy przyjmujemy biotynę, aby poprawić kondycję naszych włosów, warto jest zadbać także o podaż innych składników pozytywnie na nie oddziałujących, jak m.in. krzem (tu link do wpisu ze słownika pojęć o krzemie), cynk (link do wpisu o cynku), selen (link do wpisu o selenie) czy witaminy A lub E.

 

Poznaj produkty z biotyną na włosy znajdujące się w ofercie sklepu Intenson.pl

Biotyna wpływa znacząco na stan naszych włosów oraz ich wygląd, niwelując ich wypadanie, łamliwość, rozdwajanie końcówek, poprawiając zaś nawilżenie, stopień elastyczności i gęstość. Należy jednak pamiętać na pierwszym miejscu o odpowiednio zbilansowanym sposobie odżywiania, bogatym zarówno w białka, tłuszcze, węglowodany, jak i błonnik, minerały oraz witaminy. Sama witamina H jest tylko jednym z mnóstwa istotnych czynników zapewniających naszym włosom dobrą kondycję i piękny, nieskazitelny wygląd.

 

Produkty z naszego sklepu – Intenson.pl, zawierające biotynę wspierającą dobrą kondycję włosów:

Suplement diety Biotyna 5000 zawiera w jednej porcji aż 2500 µq witaminy B7. Stosowanie tego produktu przeznaczone jest dla osób borykających się z niedoborami biotyny, mających w zamiarze wielowymiarowe wsparcie stanu swoich włosów, skóry czy paznokci, aby poprawić swój wygląd zewnętrzny. Witamina H wspomaga również funkcjonowanie układu nerwowego, prawidłowy metabolizm, niwelowanie skurczów itd. Dzienna zalecana dawka Biotyny 5000 to dwie tabletki, przyjmowane po posiłkach.                    

Kolagen morski Better Hair, zawiera, oczywiście oprócz swojej podstawy – kolagenu rybiego, kilka dodatkowych komponentów skompletowanych w taki sposób, aby stanowiły remedium na problemy związane z kondycją naszych włosów. Wśród składników tego produktu znajdziemy: kwas hialuronowy, witaminę C, cynk, ekstrakt ze skrzypu polnego oraz biotynę. Dzięki stosowaniu kolagenu morskiego Better Hair, nasze włosy stają się mocniejsze, zdrowsze i piękniejsze.                                             

 

Polecamy zapoznanie się z naszymi produktami, które znaleźć można na stronie internetowej Intenson.pl. W naszej ofercie mamy m.in. naturalne kolageny i ekologiczne suplementy diety, które, odpowiednio dobrane pod potrzeby danego organizmu, pomogą każdemu z zadbaniu o lepsze zdrowie, wygląd i samopoczucie. Możemy polecić Państwu również nasze kompleksowo odżywcze premium superfoods.                                                                                                  

 

Bibliografia

 1. Said H.M. Biotin:biochemical, physiological and clinical aspects. Subcell Biochem, 2012
 2. Zempleni J, Hassan YI, Wijeratne SS. Biotin and biotinidase deficiency. Expert Rev Endocrinol Metab. 2008
 3. Almohanna HM et al.: The Role of Vitamins and Minerals in Hair Loss: A Review 201