Kolagen - dlaczego jest tak ważny dla zdrowia? (nie tylko sportowców)

Kolagen - dlaczego jest tak ważny dla zdrowia? (nie tylko sportowców)

Kolagen jest bardzo ważnym składnikiem dla zdrowia. Bierze udział w prawidłowym funkcjonowaniu wielu układów, m.in. aparatu ruchu (np. wśród sportowców), skóry oraz regeneracji poszczególnych struktur organizmu. Sam kolagen coraz częściej jest stosowany w wielu preparatach suplementacyjnych jako codzienne wsparcie dla organizmu. Nie bez powodu został on określony mianem SUPERFOOD.

Jakie są skutki braku kolagenu i jakie ma on właściwości?

Po 25 r.ż. naturalna produkcja kolagenu zaczyna maleć. W związku z tym może wystąpić ryzyko powstania objawów charakteryzujących niedobór tego składnika. Uboga dieta i niepoprawne nawyki żywieniowe lub kiepski styl życia to również aspekty wpływające na ilość kolagenu w organizmie. Wśród najbardziej powszechnych skutków niedoboru kolagenu w organizmie wymienić można:

 • Utrata jędrności i kondycji skóry oraz jej przydatków (włosy i paznokcie),
 • Problemy z widzeniem,
 • Pojawianie się zmarszczek,
 • Osłabienie pracy narządów wewnętrznych,
 • Słabsza regeneracja wśród sportowców,
 • Ryzyko niepoprawnej pracy struktur ścięgnisto-stawowych.

Kolagen jest składnikiem wpływającym na wiele aspektów zdrowia. Suplementy z kolagenem stanowią jedno z ciekawszych źródeł profilaktycznych wobec powyższych problemów. Nie każdy bowiem dysponuje odpowiednią ilością czasu, aby skutecznie zbilansować swoją dietę.

Kolagen składa się z aminokwasów proliny, glicyny, hydroksyproliny i hydroksylizyny, które potem są syntetyzowane w kolagen. Niewystarczająca podaż białka może skutkować niedoborami tego związku. Po to właśnie rozszerza się rynek suplementów z kolagenem.

Wśród właściwości kolagenu, wyróżniamy:

 • Poprawę zdrowia skóry i jej przydatków – kolagen jest endogennie produkowany w tych tkankach. Warto zadbać o jego prawidłową podaż, aby wzmocnić poziom ujędrnienia skóry, zmniejszyć poziom zmarszczek oraz poprawić jej nawilżenie. Zyskają na tym również włosy i paznokcie,
 • Możliwość wsparcia profilaktyki układu sercowo-naczyniowego – innymi słowy kolagen w żywności i w suplementach może poprawić elastyczność naczyń włosowatych oraz tętnic, jednocześnie uodporniając je na działanie czynników prozapalnych w przebiegu chorób serca,
 • Lepsze gojenie ran i regenerację – dzięki kolagenowi można uzyskać bardziej efektywne gojenie ran, zadrapań i innych uszkodzeń mechanicznych. Ponadto kolagen poprawia regenerację struktur aparatu ruchu, co jest niezwykle istotne wśród sportowców,
 • Poprawa stanu zdrowia jelit i przewodu pokarmowego – Przewód pokarmowy to tkanka, która w dużej mierze składa się m.in. z kolagenu. Odpowiednia jego podaż, np. w suplementach z kolagenem przyczynia się do zmniejszenia stanu zapalnego oraz uregulowania homeostazy jelit i całego przewodu pokarmowego. Wpływa to na lepsze wchłanianie składników odżywczych z diety,
 • Redukcja problemów z układem krążenia – kolagen w tej kwestii może pomóc dzięki zdolności do redukcji obrzęków i poprawie cyrkulacji krwi,
 • I wiele więcej.

Kolagen dla sportowców – czy jest potrzebny?

Grupą osób szczególnie narażonych na niedobory kolagenu są sportowcy. Są to osoby podejmujące bardzo intensywny wysiłek fizyczny, wobec którego trzeba odpowiednio bilansować dietę pod kątem białka i innych składników odżywczych.

Oprócz tego sportowcy są mocno narażeni na urazy mechaniczne wynikające z charakterystyki dyscypliny, jaką wykonują. Ciągłe zderzenia, rozciąganie tkanki mięśniowo-ścięgnistej itp. powoduje jej przeciążenia i mikrouszkodzenia. Brak odpowiedniej ilości kolagenu może skutkować osłabioną zdolnością regeneracji tych struktur oraz pogorszeniem wyników sportowych. Jest to sytuacja niedopuszczalna.

Z pomocą przychodzą suplementy z kolagenem. Jednym z najlepszych rozwiązań jest zastosowanie kolagenu dla sportowców z witaminą C, która wspomaga proces  syntezy kolagenu i jest w stanie usprawnić proces regeneracji uszkodzonych tkanek.

Kolagen jest składnikiem, który na wysokim poziomie aktywności fizycznej częściej ulega destrukcji oraz obniżeniu ilości. Może to wpływać na słabą kondycję chrząstek stawowych i więzadeł, skutkując większym ryzykiem kontuzji. Jedną ze skuteczniejszych form profilaktycznych jest w tym przypadku stosowanie suplementów z kolagenem, które zawierają niezbędną ilość tego składnika. 

Warto także pamiętać o tym, że kolagen poprawia przyswajanie składników odżywczych z diety. Jest to bardzo ważne dla sportowców, którzy spożywają większe ilości kalorii i wymagają większego zapotrzebowania na poszczególne składniki odżywcze, np. wapń, który zapobiega osłabieniu struktury kości. Kości to także element ciała, który podlega wielu przeciążeniom wśród sportowców. Warto zadbać o odpowiednią profilaktykę, zanim będzie za późno.

Dlaczego warto stosować suplementację kolagenem? 

Kolagen w suplementach wykazuje większą wchłanialność. Dzięki tej cesze każdy jest w stanie skutecznie zadbać o swoje zdrowie i wygląd zewnętrzny. Jeśli ktoś doświadcza słabszej kondycji włosów, skóry i paznokci, może śmiało sięgnąć po gotowe rozwiązanie wraz z innymi składnikami wpływającymi na zdrowie. Nie każdy dysponuje czasem na ułożenie dobrej diety lub na pójście do dietetyka.

Szczególną grupą osób, które powinny zainteresować się suplementami z kolagenem, są sportowcy i Ci, którzy podejmują regularną aktywność fizyczną. Kolagen w suplementach korzystnie wpływa na zdrowie chrząstki stawowej, przyczynia się do lepszej regeneracji mięśni i ścięgien, poprawia nawilżenie i ochrania aparat ruchu przed licznymi czynnikami mechanicznymi.

Warto także wspomnieć o jego profilaktycznym działaniu dla kości i regeneracji przewodu pokarmowego. Ten niestety także podlega wielu czynnikom prozapalnym wśród osób aktywnych. Najlepiej sięgnąć w tym przypadku po kolagen dla sportowców z witaminą C, która dodatkowo poprawia syntezę kolagenu  i zmniejsza nadmiar stanu zapalnego w przebiegu treningów i nie tylko.

 

 

 

Mgr.inż. Mateusz Jagielski-Szczypik, certyfikowany trener personalny oraz dietetyk kliniczny

 

 

Na co dzień pomagam osiągać zdrowe i funkcjonalne ciało poprzez kierunkowy trening medyczny/funkcjonalny z elementami treningu sylwetkowego.

Ponadto chętnie dzielę się swoją wiedzą z dietetyki oraz suplementacji podczas treningów, konsultacji oraz za pośrednictwem wielu artykułów tematycznych. Moje główne motto to „W zdrowym ciele zdrowy duch”. Dzięki skutecznie dobranym metodom treningowym szybko i efektywnie osiągam wymarzone cele moich podopiecznych.