Dlaczego weganom zaleca się suplementację wapnia?

Dlaczego weganom zaleca się suplementację wapnia?

Dieta wegańska, choć ma wiele korzyści dla zdrowia, może prowadzić do niedoborów niektórych składników odżywczych, a jednym z nich jest wapń. Wapń jest niezbędny dla zdrowych kości i zębów, a także pełni ważną rolę w regulacji funkcji mięśni, układu nerwowego i krzepnięcia krwi. Ze względu na ograniczenie spożycia produktów mlecznych i innych źródeł wapnia pochodzenia zwierzęcego, suplementacja wapnia jest zalecana dla wegan.

Dlaczego weganie powinni suplementować wapń? Ponieważ niedobór wapnia może prowadzić do osłabienia kości, zwiększonego ryzyka osteoporozy oraz innych problemów zdrowotnych. Regularna suplementacja wapnia wraz z dbaniem o odpowiednie źródła w diecie, takie jak tofu, orzechy, nasiona sezamu czy roślinne napoje wzbogacone, pomoże weganom utrzymać właściwy poziom wapnia i dbać o zdrowie kości. Dowiedz się zatem, jakie są dokładne powody, dlaczego należy suplementować wapń będąc na diecie wegańskiej.

Czym jest wapń i jakie posiada właściwości w przypadku wegan? 

Wapń jest jednym z najważniejszych składników mineralnych obecnych w organizmach ludzkich. Jest to pierwiastek chemiczny, który odgrywa kluczową rolę w wielu procesach życiowych. Wapń jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu, zwłaszcza w kontekście budowy i utrzymania mocnych kości i zębów. W organizmach ludzkich wapń występuje głównie w tkankach kostnych i zębach, gdzie tworzy związki mineralne, takie jak hydroksyapatyt, które nadają im wytrzymałość i twardość.

Wapń jest niezwykle istotnym składnikiem mineralnym, który pełni wiele ważnych funkcji w organizmie. Oto kilka kluczowych funkcji wapnia:

 • Zdrowe kości i zęby: Wapń jest niezbędny do budowy i utrzymania mocnych kości i zębów. Jest głównym składnikiem mineralnym tkanki kostnej, a jego odpowiedni poziom wpływa na zdrową strukturę i gęstość kości.
 • Regulacja skurczów mięśni: Wapń bierze udział w przewodzeniu impulsów nerwowych i skurczach mięśni. Jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania mięśni, w tym mięśnia sercowego.
 • Krzepnięcie krwi: Wapń odgrywa kluczową rolę w procesie krzepnięcia krwi. Bierze udział w reakcjach enzymatycznych, które umożliwiają powstawanie skrzepu i zatrzymywanie krwawienia.
 • Regulacja funkcji komórkowych: Wapń pełni ważną rolę w regulacji wielu procesów komórkowych. Jest niezbędny do przekazywania sygnałów między komórkami, regulacji przepuszczalności błon komórkowych oraz aktywacji wielu enzymów.
 • Układ nerwowy: Wapń odgrywa istotną rolę w funkcjonowaniu układu nerwowego. Jest niezbędny do przewodzenia impulsów nerwowych i utrzymania równowagi elektrolitowej w komórkach nerwowych.
 • Utrzymanie równowagi kwasowo-zasadowej: Wapń pomaga w utrzymaniu równowagi kwasowo-zasadowej organizmu, co jest istotne dla prawidłowego funkcjonowania metabolicznego.

Wapń jest niezwykle ważnym składnikiem dla zachowania zdrowia i prawidłowego funkcjonowania organizmu. Dlatego suplementacja wapnia na diecie wegańskiej jest często konieczna, aby uzupełnić niedobór tego składnika wynikający z ograniczenia spożycia produktów mlecznych i innych źródeł pochodzenia zwierzęcego.

 

 

Wapń na diecie wegańskiej - jakie są objawy jego niedoboru? 

Niedobór wapnia na diecie wegańskiej może prowadzić do różnych skutków niekorzystnych dla zdrowia. Jest to szczególnie istotne z punktu widzenia wegan, u których istnieje zwiększone ryzyko niedoboru tego pierwiastka. Dzieje się tak z uwagi na liczne inhibitory i substancje antyodżywcze, które mogą ograniczać proces wchłaniania wapnia. Ponadto styl życia, stopień kompozycji diety oraz dostępne źródła spożywcze mogą również wpływać na niedobór wapnia.

Objawy niedoboru wapnia u wegan, to:

 • Osłabienie i utrata masy kostnej: Wapń jest niezbędny do budowy i utrzymania mocnych kości. Niedobór wapnia może prowadzić do osłabienia kości i zwiększenia ryzyka wystąpienia osteoporozy.
 • Zwiększone ryzyko złamań: Niedobór wapnia może prowadzić do osłabienia struktury kości, co zwiększa ryzyko złamań, zwłaszcza u osób starszych.
 • Skurcze mięśni: Wapń odgrywa kluczową rolę w przewodzeniu impulsów nerwowych i skurczach mięśni. Niedobór wapnia może powodować skurcze mięśni, drętwienie i osłabienie.
 • Zaburzenia rytmu serca: Niedobór wapnia może wpływać na funkcjonowanie mięśnia sercowego, co może prowadzić do zaburzeń rytmu serca.
 • Zaburzenia krzepnięcia krwi: Wapń jest niezbędny do prawidłowego procesu krzepnięcia krwi. Niedobór wapnia może wpływać na ten proces, zwiększając ryzyko krwawień i trudności w zatrzymaniu krwawienia.
 • Zaburzenia nerwowe: Niedobór wapnia może wpływać na przewodzenie impulsów nerwowych, co może prowadzić do objawów takich jak drętwienie, mrowienie, zaburzenia nastroju i bezsenność.
 • Zwiększone ryzyko chorób układu krążenia: Niedobór wapnia może wpływać na układ sercowo-naczyniowy, zwiększając ryzyko wystąpienia chorób serca i nadciśnienia tętniczego.

Aby uniknąć niedoboru wapnia, ważne jest spożywanie bogatych źródeł wapnia, zarówno na diecie wegańskiej, jak i wegetariańskiej, oraz w razie konieczności suplementacja wapniem, zgodnie z zaleceniami specjalisty ds. żywienia.

 

Jak długo powinna przebiegać suplementacja wapnia przez wegan? 

Czas trwania suplementacji wapnia u wegan może różnić się w zależności od indywidualnych potrzeb i wyników badań laboratoryjnych. W przypadku niedoboru wapnia, suplementacja powinna być prowadzona zgodnie z zaleceniami lekarza lub specjalisty ds. żywienia. W niektórych przypadkach, krótkotrwała suplementacja wapnia może być wystarczająca do zwiększenia poziomu wapnia we krwi i poprawy zdrowia kości.

Jednak w innych sytuacjach, szczególnie przy występowaniu ciężkiego niedoboru wapnia lub chorób związanych z metabolizmem wapnia, suplementacja może być konieczna przez dłuższy okres czasu, nawet całe życie, jeśli wegański styl diety jest permanentny. Istotne jest regularne monitorowanie poziomu wapnia we krwi oraz konsultacja z lekarzem w celu określenia optymalnego czasu trwania suplementacji wapnia dla danej osoby.

 

Dlaczego weganie powinni suplementować wapń? Opinia eksperta (dietetyk) 

Suplementacja wapnia jest szczególnie ważna dla osób prowadzących dietę wegańską, ze względu na potencjalne ryzyko niedoboru tego składnika na diecie opartej wyłącznie na produktach roślinnych. Wapń odgrywa kluczową rolę w organizmie, zwłaszcza w zdrowiu kości i zębów. Dlatego weganie powinni szczególnie zadbać o odpowiednie spożycie wapnia, zarówno z naturalnych źródeł, jak i poprzez suplementację.

Niedobór wapnia na diecie wegańskiej może prowadzić do poważnych konsekwencji, takich jak osłabienie struktury kostnej, zwiększone ryzyko osteoporozy i łamliwości kości. Dlatego suplementacja wapnia jest istotna, aby uzupełnić ewentualne niedobory wynikające z ograniczonego spożycia produktów mlecznych i innych tradycyjnych źródeł wapnia.

Suplementy wapnia dostępne na rynku mogą stanowić dogodną opcję dla wegan, pozwalając na łatwe i skuteczne uzupełnienie wapnia w codziennej diecie. Ważne jest jednak, aby wybierać suplementy wapnia, które są przeznaczone specjalnie dla wegan, zapewniając źródło wapnia pochodzenia roślinnego.

Jednak suplementacja powinna być traktowana jako uzupełnienie diety, a nie jako zamiennik zrównoważonego żywienia. Dlatego weganom zaleca się także spożywanie żywności bogatej w wapń, takiej jak rośliny strączkowe (np. ciecierzyca, fasola, soczewica), nasiona sezamu, migdały, jarmuż, brokuły i produkty wzbogacane w wapń.

-mówi Paweł Przybylski, dietetyk, współpracujący z Intenson.

 

Co jeszcze warto wiedzieć o suplementacji i żywieniu w trakcie diety wegańskiej? 

Oprócz posiadania wiedzy na temat różnych źródeł białka na diecie wegańskiej, warto również zainteresować się naturalnymi suplementami diety oraz produktami premium superfoods, które mogą stanowić cenne wsparcie dla zdrowia i dobrego samopoczucia.

Co więcej warto także dowiedzieć się, jakie są różnice w suplementacji na diecie wegańskiej i diecie wegetariańskiej , jak wykorzystać spirulinę w codziennej diecie  oraz jaka jest rola węglowodanów prostych i złożonych , których ilość w dietach roślinnych jest duża.

 

Bibliografia 

 1. Menzel J, Abraham K, Stangl GI, Ueland PM, Obeid R, Schulze MB, Herter-Aeberli I, Schwerdtle T, Weikert C. Vegan Diet and Bone Health-Results from the Cross-Sectional RBVD Study. Nutrients. 2021 Feb 21;13(2):685.
 2. Bakaloudi DR, Halloran A, Rippin HL, Oikonomidou AC, Dardavesis TI, Williams J, Wickramasinghe K, Breda J, Chourdakis M. Intake and adequacy of the vegan diet. A systematic review of the evidence. Clin Nutr. 2021 May;40(5):3503-3521.
 3. Kohlenberg-Mueller K, Raschka L. Calcium balance in young adults on a vegan and lactovegetarian diet. J Bone Miner Metab. 2003;21(1):28-33.
 4. Chuang TL, Lin CH, Wang YF. Effects of vegetarian diet on bone mineral density. Tzu Chi Med J. 2020 Sep 16;33(2):128-134.
 5. Neufingerl N, Eilander A. Nutrient Intake and Status in Adults Consuming Plant-Based Diets Compared to Meat-Eaters: A Systematic Review. Nutrients. 2021 Dec 23;14(1):29.