Czy suplementacja kolagenem jest zalecana dla każdego?

Czy suplementacja kolagenem jest zalecana dla każdego?

Suplementacja kolagenem jest zalecana, ponieważ kolagen odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu zdrowia skóry i organizmu. Regularne przyjmowanie kolagenu może poprawić elastyczność skóry, zmniejszyć zmarszczki i linie, a także poprawić zdrowie stawów, włosów i paznokci. Jednakże, zalecenia dotyczące suplementacji kolagenem zawsze powinny być indywidualne i dostosowane do potrzeb każdej osoby. W przypadku, gdy ktoś ma już wystarczającą ilość kolagenu w diecie, suplementacja nie jest konieczna, jednakże w obecnych czasach ciężko jest zbilansować dietę w odpowiednią ilość kolagenu i jakościowego białka. Stąd też suplementacja diety wydaje się idealnym rozwiązaniem problemów. Dla kogo jest ona dedykowana?

Jakie niesie korzyści suplementacja kolagenem? 

Suplementacja kolagenem stała się ostatnio bardzo popularna, a to ze względu na liczne korzyści zdrowotne, jakie niesie ze sobą regularne stosowanie suplementów z kolagenem. Wśród najważniejszych korzyści można wymienić:

 • poprawę kondycji skóry, włosów i paznokci,
 • wzmocnienie kości i stawów,
 • poprawę elastyczności skóry oraz zmniejszenie zmarszczek,
 • wspomaganie regeneracji tkanek,
 • poprawę trawienia i metabolizmu.

Kolagen w postaci suplementów jest łatwo przyswajalny przez organizm, dzięki czemu jego regularne stosowanie przynosi wymierne korzyści w stosunkowo krótkim czasie. Suplementy z kolagenem dostępne są w różnych formach i dawkach, co umożliwia dopasowanie odpowiedniej dawki do indywidualnych potrzeb.

 

Warto podkreślić, że suplementy z kolagenem są szczególnie polecane osobom starszym, które z wiekiem tracą naturalną zdolność do produkcji kolagenu. Dzięki suplementacji mogą one utrzymać elastyczność skóry, zwiększyć gęstość kości i wzmocnić stawy. Kolagen jest również polecany sportowcom i osobom aktywnym fizycznie, ponieważ działa regenerująco na tkanki mięśniowe i ścięgna, zmniejsza ryzyko urazów i przyspiesza powrót do formy po intensywnych treningach. Suplementacja kolagenem może również wpłynąć pozytywnie na zdrowie włosów, paznokci oraz układu trawiennego. Warto jednak pamiętać, że suplementacja kolagenem nie jest zalecana dla każdego, a przed rozpoczęciem stosowania należy skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem.

 

Kto powinien stosować kolagen i jakie są wskazania do kolagenu?

Suplementacja kolagenem może przynieść korzyści dla wielu osób. Wskazaniami do suplementacji kolagenu mogą być m.in. problemy skórne, takie jak utrata jędrności i elastyczności, czy też problemy związane z tkanką łączną, takie jak bóle stawów. 

 

Osoby starsze, prowadzące siedzący tryb życia oraz osoby z zaburzeniami trawienia również mogą mieć deficyt kolagenu, co skutkuje osłabieniem kości, mięśni i skóry. Dlatego szczególnie ważne jest, aby seniorzy, osoby z niską aktywnością fizyczną, kobiety w okresie menopauzy, osoby z problemami trawienia, a także osoby z zaburzeniami wchłaniania składników odżywczych, zwracały szczególną uwagę na uzupełnianie kolagenu z diety i suplementacji.

 

Wśród grup konsumentów, które powinny zwrócić uwagę na suplementację kolagenem, wymienia się:

 • Osoby starsze, ponieważ z wiekiem spada naturalna produkcja kolagenu przez organizm.
 • Osoby o słabej diecie lub nietolerujące mięsa i innych produktów pochodzenia zwierzęcego, które stanowią naturalne źródło kolagenu.
 • Sportowcy i osoby aktywne fizycznie, ponieważ ich organizmy mają większe zapotrzebowanie na kolagen, który pomaga w regeneracji stawów i tkanki łącznej.
 • Osoby mające problemy skórne, takie jak cellulit, rozstępy, zmarszczki lub blizny, ponieważ kolagen może pomóc w poprawie elastyczności i jędrności skóry.
 • Osoby z chorobami stawów, takimi jak artretyzm, ponieważ kolagen może pomóc w odbudowie chrząstki stawowej i redukcji bólu stawów.

 

Warto jednak pamiętać, że suplementacja kolagenem powinna być zawsze konsultowana z lekarzem lub dietetykiem i dostosowana do indywidualnych potrzeb organizmu.

 

Czy kolagen jest dla każdego? Jakie są przeciwwskazania? 

Choć suplementacja kolagenem jest zalecana dla wielu osób, to jednak istnieją przeciwwskazania, które należy wziąć pod uwagę przed rozpoczęciem takiej terapii. W przypadku alergii na kolagen lub składniki preparatów z kolagenem, suplementacja jest niewskazana. 

 

Również osoby z:

 • chorobami autoimmunologicznymi, 
 • chorobami wątroby i nerek,
 • kobiety w ciąży i karmiące piersią, 

powinny skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem suplementacji. 

 

Istnieją również badania, które sugerują, że długotrwała suplementacja kolagenem może prowadzić do nadmiaru wapnia w organizmie, co może być szkodliwe dla osób z chorobami układu sercowo-naczyniowego. 

 

Dlatego, w przypadku jakichkolwiek wątpliwości, warto zasięgnąć porady lekarza specjalisty i dietetyka przed rozpoczęciem suplementacji kolagenem.

 

Czy kolagen jest dla każdego? Opinia eksperta (dietetyk) 

Suplementacja kolagenem jest zwykle bezpieczna i dobrze tolerowana przez większość ludzi. Jednakże, jak w przypadku każdego suplementu diety, istnieją pewne przeciwwskazania i ryzyka, których należy być świadomym przed rozpoczęciem suplementacji kolagenu. Osoby cierpiące na choroby nerek lub wątroby, osoby z chorobami autoimmunologicznymi, kobiety w ciąży lub karmiące piersią, osoby z nietolerancją białka, a także osoby przyjmujące leki na receptę powinny skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem suplementacji kolagenu. 

 

Warto także pamiętać, że nadmiar kolagenu w diecie lub suplementacji może prowadzić do skutków ubocznych, dlatego zawsze należy przestrzegać zaleceń dawkowania i konsultować się z lekarzem specjalistą i dietetykiem, jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości czy obawy.
-mówi Paweł Przybylski, “dietetyk”, współpracujący z Intenson

 

Co jeszcze warto stosować oprócz kolagenu dla zdrowia?

Oprócz suplementacji kolagenem, warto również zwrócić uwagę na prebiotyki i odpowiednią podaż błonnika. Prebiotyki wspierają rozwój pożytecznych bakterii jelitowych, co wpływa na lepsze trawienie i wchłanianie składników odżywczych. Natomiast odpowiednia ilość błonnika korzystnie wpływa na perystaltykę jelit i zapobiega zaparciom. Takie produkty można znaleźć w ofercie premium superfoods.

 

Warto również wdrożyć inne naturalne suplementy diety, takie jak witaminy i minerały, aby uzupełnić braki w diecie. Ważne jest, aby dobierać je odpowiednio do indywidualnych potrzeb i nie przekraczać zalecanej dawki. Jednak przed rozpoczęciem suplementacji zawsze warto skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem.

W zakresie codziennej pielęgnacji skóry i profilaktyki zdrowotnej, warto rozszerzać swoją wiedzę w temacie działania kolagenu, stąd też zachęcamy do zapoznania się z materiały odnośnie tego jak działa kolagen na włosy, jakie jest działanie i właściwości naturalnego kolagenu oraz jak kolagen wpływa na stawy.

To i wiele innych ciekawostek dostępnych jest na naszym blogu Intenson.pl.

Bibliografia

 1. Schunck M, Zague V, Oesser S, Proksch E. Dietary Supplementation with Specific Collagen Peptides Has a Body Mass Index-Dependent Beneficial Effect on Cellulite Morphology. J Med Food. 2015 Dec;18(12):1340-8. 
 2. Bolke L, Schlippe G, Gerß J, Voss W. A Collagen Supplement Improves Skin Hydration, Elasticity, Roughness, and Density: Results of a Randomized, Placebo-Controlled, Blind Study. Nutrients. 2019 Oct 17;11(10):2494. 
 3. Beghé F, Menicagli C, Neggiani P, Zampieri A, Trallori L, Teta E, Rosini S. Lyophilized non-denatured type-I collagen (Condress) extracted from bovine Achilles' tendon and suitable for clinical use. Int J Tissue React. 1992;14 Suppl