Czy probiotyki mogą pomóc w regulacji poziomu cholesterolu?

Czy probiotyki mogą pomóc w regulacji poziomu cholesterolu?

Nadwaga i otyłość stanowią poważny problem zdrowotny, szczególnie w Polsce, gdzie według raportu OECD aż 60% dorosłych Polaków ma nadwagę lub otyłość. Związane z tym choroby, takie jak choroby sercowo-naczyniowe, cukrzyca czy choroby układu kostno-stawowego, stanowią istotne zagrożenie dla zdrowia i życia. 

 

W przypadku nadwagi i otyłości zwykle pojawia się również podwyższony poziom cholesterolu oraz innych parametrów lipidogramu, co dodatkowo zwiększa ryzyko chorób sercowo-naczyniowych. Jedną z potencjalnych metod regulacji poziomu cholesterolu może być stosowanie probiotyków, które wpływają na metabolizm cholesterolu oraz jego wydalanie z organizmu. Badania naukowe sugerują, że probiotyki mogą wpłynąć na poziom cholesterolu we krwi poprzez zmniejszenie wchłaniania cholesterolu z pokarmu oraz poprawienie metabolizmu tłuszczów. Dowiedz się zatem, jak probiotyki mogą wpływać na regulację poziomu cholesterolu i innych parametrów lipidogramu.

 

Cholesterol a flora bakteryjna - co je łączy?

Wiele czynników wpływa na poziom cholesterolu, a styl życia oraz sposób żywienia są jednymi z najważniejszych. Nieprawidłowa ilość spożywanych kalorii i brak aktywności fizycznej powodują nadmiar tłuszczów w organizmie, co z kolei przekłada się na wzrost poziomu cholesterolu. Interesujące są również badania dotyczące wpływu mikroflory bakteryjnej na poziom cholesterolu całkowitego. 

Okazuje się, że skład mikroflory jest silnie powiązany z poziomem cholesterolu, a niektóre bakterie probiotyczne, takie jak Lactobacillus acidophilus i Bifidobacterium lactis, mogą pomóc w regulacji poziomu cholesterolu poprzez hamowanie wchłaniania cholesterolu z jelit. W związku z tym, zmiana stylu życia na bardziej aktywny oraz zdrowa dieta wegetariańska wzbogacona w naturalne probiotyki może pomóc w regulacji poziomu cholesterolu całkowitego.

Dlatego też, zwrócenie uwagi na właściwą dietę i styl życia jest niezwykle istotne dla zdrowia, w tym dla poziomu cholesterolu. Szczególnie ważne jest spożywanie produktów bogatych w błonnik, który sprzyja rozwojowi korzystnej mikroflory bakteryjnej jelit. 

W diecie warto również uwzględnić probiotyki, które dodatkowo wspomagają rozwój pozytywnych mikroorganizmów. Dzięki temu możliwe jest regulowanie poziomu cholesterolu całkowitego oraz innych parametrów lipidogramu, co ma istotne znaczenie dla zapobiegania chorobom układu krążenia i zachowaniu zdrowia na dłuższą metę.

 

 

Czy probiotyki obniżają cholesterol? Jaki mają wpływ na lipidogram? 

Badania wykazały, że probiotyki korzystnie wpływają na poziom cholesterolu. Regulacja stanu mikroflory bakteryjnej wpływa na mniejsze przyswajanie tłuszczu, co ogranicza nadmiar kalorii w diecie i przyczynia się do obniżenia poziomu cholesterolu. W diecie bogatej w probiotyki korzystnie wpływające na poziom cholesterolu, znajdziemy między innymi produkty mleczne takie jak kefir, jogurt naturalny czy ser twarogowy. 

 

Probiotyki zawarte w tych produktach pomagają w utrzymaniu prawidłowej równowagi bakteryjnej w jelitach, co może wpłynąć na poziom cholesterolu. Warto również pamiętać, że probiotyki zawarte w suplementach diety mogą również regulować poziom cholesterolu. Jednakże, aby skutecznie obniżyć poziom cholesterolu, ważna jest również regulacja ilości spożywanych kalorii oraz aktywność fizyczna.

 

Badania naukowe przeprowadzone na ludziach i zwierzętach wykazały, że suplementacja probiotykami może wpłynąć na zmniejszenie poziomu cholesterolu całkowitego, LDL oraz triglicerydów, a jednocześnie zwiększyć poziom HDL, czyli dobrego cholesterolu. Wynika to z faktu, że probiotyki regulują skład mikroflory bakteryjnej jelit, która ma wpływ na procesy metaboliczne w organizmie. Poza tym, niektóre szczepy bakterii probiotycznych, takie jak Lactobacillus acidophilus czy Lactobacillus reuteri, produkują enzymy, które rozkładają tłuszcze, co ogranicza ich przyswajanie przez organizm i zapobiega gromadzeniu się nadmiaru kalorii w postaci tkanki tłuszczowej.

Należy jednak pamiętać, że suplementacja probiotykami sama w sobie nie zastąpi zdrowej diety i stylu życia. Wprowadzenie do codziennej rutyny jedzenia odpowiedniej ilości błonnika, ograniczenie spożycia tłuszczów nasyconych i cukrów prostych, regularna aktywność fizyczna oraz unikanie palenia papierosów i nadmiernej ilości alkoholu to kluczowe elementy, które wpłyną na poprawę stanu zdrowia oraz poziomu cholesterolu. Jednakże, połączenie zdrowej diety, stylu życia oraz suplementacji probiotykami, może przyspieszyć regulację poziomu cholesterolu i tym samym obniżyć ryzyko chorób sercowo-naczyniowych.

 

Jakie są inne korzyści ze stosowania probiotyków, oprócz regulacji cholesterolu?

Stosowanie probiotyków może przynieść wiele korzyści dla organizmu, a ich działanie korzystnie wpływa nie tylko na poziom cholesterolu, ale również na wiele innych funkcji organizmu. Oto kilka korzyści ze stosowania probiotyków:

 • Poprawiają trawienie i wchłanianie składników odżywczych z pożywienia
 • Wzmacniają układ odpornościowy i zmniejszają ryzyko chorób zakaźnych
 • Poprawiają funkcjonowanie układu pokarmowego i zmniejszają ryzyko wystąpienia chorób zapalnych jelit
 • Korzystnie wpływają na stan skóry i mogą pomóc w leczeniu trądziku
 • Mogą poprawić stan emocjonalny i wpłynąć na zmniejszenie objawów depresji i lęku
 • Poprawiają samopoczucie i jakość snu, co wpływa na lepszą kontrolę apetytu i zmniejszenie ryzyka otyłości, a w konsekwencji podwyższonego poziomu cholesterolu.

 

Dlatego warto pamiętać, że stosowanie probiotyków w diecie może przynieść wiele korzyści dla zdrowia i dobrego samopoczucia, a regulacja poziomu cholesterolu to tylko jeden z wielu aspektów ich działania.

 

W jaki sposób probiotyki wpływają na cholesterol? Opinia eksperta (dietetyk) 

Probiotyki to żywe mikroorganizmy, które korzystnie wpływają na zdrowie, a także na poziom cholesterolu. Ich działanie polega na wprowadzaniu do jelit pozytywnych bakterii, które pomagają w utrzymaniu równowagi mikroflory jelitowej. Korzystne działanie probiotyków na poziom cholesterolu zostało potwierdzone w wielu badaniach naukowych. 

 

Wpływają one na zmniejszenie poziomu cholesterolu całkowitego, a także LDL - złego cholesterolu, co jest szczególnie ważne dla osób z nadwagą i wysokim poziomem cholesterolu. Właściwe zbilansowanie diety oraz stosowanie probiotyków mogą przyczynić się do lepszego samopoczucia, a tym samym do zmniejszenia ryzyka chorób serca i układu krążenia. 

 

Warto jednak pamiętać, że w przypadku osób z wysokim poziomem cholesterolu, suplementacja probiotykami nie zastąpi zmiany stylu życia i diety. W tym przypadku, warto skonsultować się z dietetykiem w celu indywidualnego dobrania diety oraz dodatkowej suplementacji.
-mówi Paweł Przybylski, “dietetyk”, współpracujący z Intenson

 

Co oprócz probiotyków pomaga w regulacji poziomu cholesterolu? 

Oprócz probiotyków, istnieją różne sposoby, aby obniżyć poziom cholesterolu. Zdrowa dieta oparta na zwiększonej ilości owoców, warzyw, orzechów i pełnoziarnistych produktów zbożowych, a jednocześnie ograniczeniu spożycia tłuszczów nasyconych i cholesterolu, może znacznie pomóc w regulacji poziomu cholesterolu. 

Regularna aktywność fizyczna również pomaga w zmniejszeniu poziomu cholesterolu, poprzez zwiększenie przepływu krwi i poprawę kondycji układu krążenia. Naturalne suplementy diety stanowią również alternatywę dla farmaceutycznych środków, ponieważ zawierają substancje, które pomagają w regulacji poziomu cholesterolu. Poprawa jakości snu również przyczynia się do obniżenia poziomu cholesterolu, ponieważ podczas snu organizm regeneruje się i przeprowadza niezbędne procesy metaboliczne. 

Dlatego, aby skutecznie regulować poziom cholesterolu, warto stosować kompleksowe podejście, łączące zdrową dietę, regularną aktywność fizyczną, naturalne suplementy diety oraz poprawę jakości snu. Na uwagę w zakresie poprawy samopoczucia i kontroli apetytu, zasługują również produkty premium superfood oraz naturalne suplementy z kolagenem.

Ponadto warto także wiedzieć jak odbudować florę bakteryjną w jelitach, czytając nasz artykuł na ten temat. 

Warto także dowiedzieć się więcej na temat tego, czym są żywe kultury bakterii, jak dbać o mikrobiom jelitowy oraz jak probiotyki wpływają na organizm. To i wiele więcej, można dowiedzieć się na naszym blogu sklepu Intenson.

 

Bibliografia

 1. Kumar M, Nagpal R, Kumar R, Hemalatha R, Verma V, Kumar A, Chakraborty C, Singh B, Marotta F, Jain S, Yadav H. Cholesterol-lowering probiotics as potential biotherapeutics for metabolic diseases. Exp Diabetes Res. 2012;2012:902917. 
 2. Cho YA, Kim J. Effect of Probiotics on Blood Lipid Concentrations: A Meta-Analysis of Randomized Controlled Trials. Medicine (Baltimore). 2015 Oct;94(43):e1714.
 3. Wang L, Guo MJ, Gao Q, Yang JF, Yang L, Pang XL, Jiang XJ. The effects of probiotics on total cholesterol: A meta-analysis of randomized controlled trials. Medicine (Baltimore). 2018 Feb;97(5):e9679. 
 4. Gadelha CJMU, Bezerra AN. Effects of probiotics on the lipid profile: systematic review. J Vasc Bras. 2019 Aug 9;18:e20180124. 
 5. Cho YA, Kim J. Effect of Probiotics on Blood Lipid Concentrations: A Meta-Analysis of Randomized Controlled Trials. Medicine (Baltimore). 2015 Oct;94(43):e1714.