Jaki kolagen wybrać? Czym kierować się przy wyborze?

Jaki kolagen wybrać? Czym kierować się przy wyborze?

Kolagen jest bardzo ważnym składnikiem dla zdrowia. Bierze udział w prawidłowym funkcjonowaniu wielu układów, m.in. aparatu ruchu (np. wśród sportowców), skóry oraz regeneracji poszczególnych struktur organizmu. Sam kolagen coraz częściej jest stosowany w wielu preparatach suplementacyjnych jako codzienne wsparcie dla organizmu. Nie bez powodu został on określony mianem SUPERFOOD.

Co warto wziąć pod uwagę przy wyborze kolagenu?

1. Typ kolagenu

Istnieje kilka różnych typów kolagenu, z których najczęściej stosowane są typ I, II i III. Typ I jest najbardziej powszechny w skórze, włosach i paznokciach, typ II jest specyficzny dla chrząstki stawowej, podczas gdy typ III występuje głównie w naczyniach krwionośnych i skórze. Wybierz suplement zawierający typ(y) kolagenu, które najlepiej odpowiadają Twoim potrzebom.

2. Forma kolagenu

Kolagen jest dostępny w różnych formach, takich jak proszek, kapsułki, płyny czy żele. Wybierz formę, która jest dla Ciebie najwygodniejsza do stosowania.

3. Składniki dodatkowe

Niektóre suplementy kolagenu mogą zawierać dodatkowe składniki, takie jak witaminy, minerały czy inne substancje wspierające zdrowie skóry, stawów czy włosów. Sprawdź skład, aby upewnić się, że odpowiada Twoim potrzebom.

4. Jakość produktu

Wybieraj produkty renomowanych producentów, którzy stosują dobre praktyki wytwarzania i posiadają odpowiednie certyfikaty jakości.

5. Źródło kolagenu

Kolagen może być pozyskiwany z różnych źródeł, takich jak skóra zwierzęca (np. wołowa, wieprzowa), ryby czy rośliny. Wybierz źródło, które jest dla Ciebie najbardziej odpowiednie, biorąc pod uwagę ewentualne alergie lub preferencje dietetyczne.

6. Dawka kolagenu

Zwróć uwagę na dawkowanie produktu i dostosuj je do swoich indywidualnych potrzeb i zaleceń specjalisty.

7. Opinie użytkowników

Przeczytaj opinie innych użytkowników na temat danego produktu, aby uzyskać informacje zwrotne na temat jego skuteczności i ewentualnych skutków ubocznych.

Jaki kolagen wybrać?

Intenson oferuje szeroką gamę suplementów kolagenowych, z których każdy ma swoje unikalne właściwości i korzyści. Oto kilka najpopularniejszych opcji:
 • Intenson Collagen Better Skin:
  Ten produkt zawiera kolagen typu I, kwas hialuronowy i cynk, co czyni go dobrym wyborem dla osób, które chcą poprawić wygląd skóry, zmniejszyć zmarszczki i zwiększyć elastyczność skóry.

 • Intenson Collagen Morski (kolagen morski z kwasem hialuronowym i witaminą C):
  Ten produkt zawiera kolagen typu I i III z ryb, co czyni go dobrym wyborem dla osób, które chcą poprawić wygląd skóry, zmniejszyć ból stawów i wzmocnić mięśnie.
 • Intenson Collagen Better Flex:
  Ten produkt zawiera kolagen typu II z chrząstki kurczaka, co czyni go dobrym wyborem dla osób, które chcą poprawić zdrowie stawów i zmniejszyć ból.

Jakie są skutki braku kolagenu i jakie ma on właściwości?

Po 25 r.ż. naturalna produkcja kolagenu zaczyna maleć. W związku z tym może wystąpić ryzyko powstania objawów charakteryzujących niedobór tego składnika. Uboga dieta i niepoprawne nawyki żywieniowe lub kiepski styl życia to również aspekty wpływające na ilość kolagenu w organizmie. Wśród najbardziej powszechnych skutków niedoboru kolagenu w organizmie wymienić można:

 • Utrata jędrności i kondycji skóry oraz jej przydatków (włosy i paznokcie),
 • Problemy z widzeniem,
 • Pojawianie się zmarszczek,
 • Osłabienie pracy narządów wewnętrznych,
 • Słabsza regeneracja wśród sportowców,
 • Ryzyko niepoprawnej pracy struktur ścięgnisto-stawowych.

Kolagen jest składnikiem wpływającym na wiele aspektów zdrowia. Suplementy z kolagenem stanowią jedno z ciekawszych źródeł profilaktycznych wobec powyższych problemów. Nie każdy bowiem dysponuje odpowiednią ilością czasu, aby skutecznie zbilansować swoją dietę.

Kolagen składa się z aminokwasów proliny, glicyny, hydroksyproliny i hydroksylizyny, które potem są syntetyzowane w kolagen. Niewystarczająca podaż białka może skutkować niedoborami tego związku. Po to właśnie rozszerza się rynek suplementów z kolagenem.

Wśród właściwości kolagenu, wyróżniamy:

 • Poprawę zdrowia skóry i jej przydatków – kolagen jest endogennie produkowany w tych tkankach. Warto zadbać o jego prawidłową podaż, aby wzmocnić poziom ujędrnienia skóry, zmniejszyć poziom zmarszczek oraz poprawić jej nawilżenie. Zyskają na tym również włosy i paznokcie,
 • Możliwość wsparcia profilaktyki układu sercowo-naczyniowego – innymi słowy kolagen w żywności i w suplementach może poprawić elastyczność naczyń włosowatych oraz tętnic, jednocześnie uodporniając je na działanie czynników prozapalnych w przebiegu chorób serca,
 • Lepsze gojenie ran i regenerację – dzięki kolagenowi można uzyskać bardziej efektywne gojenie ran, zadrapań i innych uszkodzeń mechanicznych. Ponadto kolagen poprawia regenerację struktur aparatu ruchu, co jest niezwykle istotne wśród sportowców,
 • Poprawa stanu zdrowia jelit i przewodu pokarmowego – Przewód pokarmowy to tkanka, która w dużej mierze składa się m.in. z kolagenu. Odpowiednia jego podaż, np. w suplementach z kolagenem przyczynia się do zmniejszenia stanu zapalnego oraz uregulowania homeostazy jelit i całego przewodu pokarmowego. Wpływa to na lepsze wchłanianie składników odżywczych z diety,
 • Redukcja problemów z układem krążenia – kolagen w tej kwestii może pomóc dzięki zdolności do redukcji obrzęków i poprawie cyrkulacji krwi,
 • I wiele więcej.

Kolagen dla sportowców – czy jest potrzebny?

Grupą osób szczególnie narażonych na niedobory kolagenu są sportowcy. Są to osoby podejmujące bardzo intensywny wysiłek fizyczny, wobec którego trzeba odpowiednio bilansować dietę pod kątem białka i innych składników odżywczych.

Oprócz tego sportowcy są mocno narażeni na urazy mechaniczne wynikające z charakterystyki dyscypliny, jaką wykonują. Ciągłe zderzenia, rozciąganie tkanki mięśniowo-ścięgnistej itp. powoduje jej przeciążenia i mikrouszkodzenia. Brak odpowiedniej ilości kolagenu może skutkować osłabioną zdolnością regeneracji tych struktur oraz pogorszeniem wyników sportowych. Jest to sytuacja niedopuszczalna.

Z pomocą przychodzą suplementy z kolagenem. Jednym z najlepszych rozwiązań jest zastosowanie kolagenu dla sportowców z witaminą C, która wspomaga proces  syntezy kolagenu i jest w stanie usprawnić proces regeneracji uszkodzonych tkanek.

Kolagen jest składnikiem, który na wysokim poziomie aktywności fizycznej częściej ulega destrukcji oraz obniżeniu ilości. Może to wpływać na słabą kondycję chrząstek stawowych i więzadeł, skutkując większym ryzykiem kontuzji. Jedną ze skuteczniejszych form profilaktycznych jest w tym przypadku stosowanie suplementów z kolagenem, które zawierają niezbędną ilość tego składnika. 

Warto także pamiętać o tym, że kolagen poprawia przyswajanie składników odżywczych z diety. Jest to bardzo ważne dla sportowców, którzy spożywają większe ilości kalorii i wymagają większego zapotrzebowania na poszczególne składniki odżywcze, np. wapń, który zapobiega osłabieniu struktury kości. Kości to także element ciała, który podlega wielu przeciążeniom wśród sportowców. Warto zadbać o odpowiednią profilaktykę, zanim będzie za późno.

Dlaczego warto stosować suplementację kolagenem? 

Kolagen w suplementach wykazuje większą wchłanialność. Dzięki tej cesze każdy jest w stanie skutecznie zadbać o swoje zdrowie i wygląd zewnętrzny. Jeśli ktoś doświadcza słabszej kondycji włosów, skóry i paznokci, może śmiało sięgnąć po gotowe rozwiązanie wraz z innymi składnikami wpływającymi na zdrowie. Nie każdy dysponuje czasem na ułożenie dobrej diety lub na pójście do dietetyka.

Szczególną grupą osób, które powinny zainteresować się suplementami z kolagenem, są sportowcy i Ci, którzy podejmują regularną aktywność fizyczną. Kolagen w suplementach korzystnie wpływa na zdrowie chrząstki stawowej, przyczynia się do lepszej regeneracji mięśni i ścięgien, poprawia nawilżenie i ochrania aparat ruchu przed licznymi czynnikami mechanicznymi.

Warto także wspomnieć o jego profilaktycznym działaniu dla kości i regeneracji przewodu pokarmowego. Ten niestety także podlega wielu czynnikom prozapalnym wśród osób aktywnych. Najlepiej sięgnąć w tym przypadku po kolagen dla sportowców z witaminą C, która dodatkowo poprawia syntezę kolagenu  i zmniejsza nadmiar stanu zapalnego w przebiegu treningów i nie tylko.

 

 

 

Mgr.inż. Mateusz Jagielski-Szczypik, certyfikowany trener personalny oraz dietetyk kliniczny

 

 

Na co dzień pomagam osiągać zdrowe i funkcjonalne ciało poprzez kierunkowy trening medyczny/funkcjonalny z elementami treningu sylwetkowego.

Ponadto chętnie dzielę się swoją wiedzą z dietetyki oraz suplementacji podczas treningów, konsultacji oraz za pośrednictwem wielu artykułów tematycznych. Moje główne motto to „W zdrowym ciele zdrowy duch”. Dzięki skutecznie dobranym metodom treningowym szybko i efektywnie osiągam wymarzone cele moich podopiecznych.