Jaki kolagen na paznokcie? Właściwości, efekty stosowania

Jaki kolagen na paznokcie? Właściwości, efekty stosowania

Kolagen to niezwykle istotna tkanka łączna w naszym organizmie, ponieważ jest ona odpowiedzialna za tworzenie struktur wszystkich komórek, tkanek i kości. Występuje w wielu częściach ludzkiego ciała i organizmu: skórze, włosach, mięśniach, kościach, chrząstkach, wątrobie, jelitach, genitaliach, mózgu, a także paznokciach. Kolagen jest długim łańcuchem aminokwasów, białkiem najgęściej i najobficiej zajmującym organizm ludzki. Tworzą go pojedyncze aminokwasy – glicyna, prolina, arginina oraz hydroksyprolina. Budowa jednej cząsteczki kolagenu łudząco przypomina wygląd DNA, jednak jest potrójną, a nie podwójną helisą. Dzieląc tę skomplikowaną strukturę na mniejsze fragmenty, otrzymujemy główny, najważniejszy budulec peptydów kolagenowych, które produkują aż około 30 odmiennych rodzajów kolagenu w naszym organizmie.                                                                                                                                           

Kolagen a paznokcie

Kolagen jest, samodzielnie lub wraz z innymi witaminami oraz cennymi związkami, bardzo częstym składnikiem suplementów diety przeznaczonych dla osób borykających się z wszelkimi problemami dotyczącymi paznokci. Pomimo tego, że świetne działanie na paznokcie nie jest główną funkcją kolagenu, o której mówi się najczęściej, efekty jakie daje on właśnie w tej kwestii są niezaprzeczalne i nie sposób ich nie dostrzec i nie docenić. Według badania dostępnego w National Center of Biotechnology Information, dzięki kuracji peptydami kolagenowymi trwającej 24 tygodnie, czyli 6 miesięcy, u badanych nastąpiło przyspieszenie wzrostu paznokci o 12 procent, łamliwość została zniwelowana aż o około 40 procent, a ponad 80 procent uczestników było w pełni zadowolonych z wpływu suplementacji na kondycję ich paznokci.

 

 

Kolagen na paznokcie - co to jest, czym się charakteryzuje i jak pomaga kolagen na paznokcie? Właściwości, działanie i efekty

 

Kolagen tworzy w naszym organizmie strukturę wszystkich komórek, kości i tkanek. Białko kolagenowe znajduje się w tkance łącznej, chrząstkach, stawach, ścięgnach, skórze, włosach oraz w paznokciach.

 

Jakie są główne zadania kolagenu, oprócz dbania o dobrą kondycję naszych paznokci?

 • jest bardzo istotnym elementem budulcowym większości organów

Kolagen łączy ze sobą komórki i jest to podstawowa, najbardziej znacząca funkcja tego składnika w ludzkim organizmie. Dzięki temu staje się on budulcem zwłaszcza dla całej powierzchni naszej skóry, zębów, wszystkich kości, chrząstek, naczyń krwionośnych, rogówki oka, itd.

 

 • wspiera nasz układ immunologiczny

Białka kolagenowe, obecne w poszczególnych organach układu immunologicznego, potrafią zapobiegać przedostawaniu się do organizmu wszelkich toksyn i drobnoustrojów chorobotwórczych. Dzięki temu zyskuje nasza odporność.

 

 • odpowiada za piękny wygląd i dobry stan skóry

Kolagen zapewnia ciągłość procesów odnowy komórkowej w skórze, a także pozwala utrzymać odpowiednio wysoki poziom jej nawilżenia. Dzięki temu, może ona być gęstsza, bardziej sprężysta i elastyczna, oznaki starzenia zostają zniwelowane, a jej ogólna kondycja przy odpowiedniej podaży kolagenu może poprawić się nawet w znacznym stopniu.

 

 • wspiera prawidłowy stan naszych kości, stawów i chrząstek

Kolagen zwiększa gęstość kości oraz chrząstek, usprawniając aktywność komórek w nich obecnych. Wspomaga również procesy ich ochrony. Dzięki kolagenowi, nasze stawy są sprawne, a ich ból i wszelkie urazy mogą zostać zniwelowane do minimum.

 

 • pomaga w zadbaniu o dobrą kondycję włosów

Kolagen, dostarczany organizmowi w odpowiednio dużej dawce, może zbawiennie wpłynąć na nasze włosy. Stanowiąc ponad 70 procent ich struktury, zapobiega przesuszeniu, wspiera regenerację mieszków włosowych, nadaje im blasku, sprężystości i gęstości, oraz opóźnia proces ich starzenia się, czyli w tym przypadku siwienia.

 

 • uczestniczy w ważnych procesach zachodzących w układzie trawiennym, krwionośnym oraz w przemianie materii

Ponadto, kolagen chroni nasze jelita, wspomaga kontrolę ciśnienia krwi, pozwalając nam uniknąć wielu chorób związanych z układem krążenia, a także umożliwia organizmowi przemianę spożywanej glukozy w energię.

 

W młodym organizmie kolagen podlega odbudowie i systematycznej wymianie wynoszącej aż około 3 kilogramy w skali roku. Zdolność do samoistnego wytwarzania naturalnych włókien kolagenowych przez organizm spada wraz z wiekiem, zmniejszając się już po około 20. - 25. roku życia. Od 50. roku życia następuje gwałtowny spadek w procesie syntezy tego składnika, a już po 60. roku życia białko kolagenowe przestaje być produkowane przez organizm człowieka. Dlatego właśnie regularna i odpowiednio dopasowana pod nasze potrzeby i problemy suplementacja kolagenu może być tak niesamowicie istotna.

 

Jeśli zauważasz, że Twoje paznokcie są w słabszej kondycji niż  były kiedyś, łamią się, ich grubość i kształt pozostawiają wiele do życzenia, a powierzchnia nie jest jednolicie ubarwiona, tylko pokryta licznymi białymi przebarwieniami, plamkami i pionowymi liniami, to może oznaczać, że Twój organizm potrzebuje większej podaży kolagenu i być może powinnaś lub powinieneś wdrożyć w swoją codzienną rutynę suplementację właśnie tego cennego składnika, będącego remedium właśnie na nasze paznokcie. Pamiętaj. Paznokcie to swoiste „lustro” uzewnętrzniające wewnętrzny stan naszego organizmu.

 

Jak stosować kolagen na paznokcie?

 

Kolagen zawarty w paznokciach sprawia, że są one mocne i mają ogólną dobrą kondycję. Naukowcy już od dawna twierdzą, że poprzez wygląd zewnętrzny paznokci można określić wiele chorób, schorzeń i różnych braków w organizmie. Są one zatem poniekąd uzewnętrznieniem stanu naszego zdrowia. Są także głównym wyznacznikiem i jednym z pierwszych symptomów, dzięki którym można stwierdzić niedobory kolagenu.

Zdrowe paznokcie, nie wykazujące braków tego składnika w organizmie człowieka, posiadają następujące cechy wizualne:

 • mają wygładzoną, jednolitą powierzchnię
 • są równomiernie twarde (dzięki obecności keratyny)
 • ich barwa jest przezroczysta lub delikatnie zaróżowiona
 • szerokość paznokci jest identyczna od nasady płytki aż do samego końca
 • na ich powierzchni nie znajdziemy żadnych białych plamek, przebarwień, wypukłości oraz prążków (poza zmianami wynikającymi z urazów mechanicznych, np. uderzeń)
 • kształt każdego pojedynczego paznokcia nie jest zaburzony, tylko symetryczny i jednolity.

Najważniejsza, w przypadku stosowania suplementów diety zawierających kolagen morski lub zwierzęcy po to, by zadbać o kondycję paznokci, jest systematyczność. Spożywanie tego typu produktów nieregularnie nie pozwoli nam uzyskać zadowalających, widocznych na pierwszy rzut oka efektów jak ze zdjęć porównawczych „przed i po”, których ogrom widzimy w mediach społecznościowych i reklamach. Kolagen to zdecydowanie niezastąpiony składnik w budowie naszych paznokci, gdyż to właśnie on pełni najistotniejszą rolę dla ich pięknego, zdrowego wyglądu.

 

Czy stosowanie kolagenu na paznokcie naprawdę pomaga? Efekty stosowania kolagenu na paznokcie

Odpowiednia suplementacja kolagenu wspiera procesy związane z regeneracją wszystkich tkanek, w tym oczywiście paznokci. Regularne stosowanie dobrej jakości tego składnika w dowolnej formie - rybiej lub zwierzęcej, przynosi wiele świetnych rezultatów nie tylko na paznokcie, ale także na skórę, włosy, sprawność i kondycję kości, mięśni oraz stawów, a także układ krwionośny, układ trawienny oraz metabolizm.

Po kilku tygodniach suplementacji tego cennego składnika budulcowego możemy spodziewać się następujących rezultatów w kwestii naszych paznokci:

 • ogólna poprawa ich kondycji i stanu wizualnego – paznokcie stają się mocniejsze, twardsze, bardziej odporne na uszkodzenia, „zbite” w swojej strukturze
 • kolor płytki paznokciowej jest ujednolicony, bez plam, przebarwień, pionowych białych linii i wypukłości
 • paznokcie rosną znacznie szybciej, będąc coraz zdrowsze, mocniejsze i piękniejsze
 • mają gładki i lśniący wygląd, ukazując przez to, że w naszym organizmie jest odpowiednia ilość niezbędnego kolagenu.

 

Skutki uboczne nadmiernego przyjmowania kolagenu na paznokcie

 

Są pewne grupy osób, które powinny wystrzegać się przyjmowania większych ilości kolagenu. Suplementację tego składnika powinno się wówczas bezwzględnie ustalać z odpowiednim lekarzem znającym sytuację zdrowotną danej osoby. Maksymalna dawka kolagenu, którą możemy przyjąć w czasie doby to aż 4000 mg, więc znaczne i długotrwałe jej przekraczanie może wynikać tylko z nieprzestrzegania określonych przez producenta danego suplementu diety dziennych dawek produktu, np. ilości tabletek zalecanych na dzień.

Nadmiar kolagenu uzewnętrznia się kilkoma charakterystycznymi symptomami, takimi jak:

 • różnego typu reakcje alergiczne
 • wyraźne osłabienie i zmęczenie                   
 • bóle mięśni i stawów, dyskomfort
 • problemy żołądkowo – trawienne, m.in. zaparcia, wymioty
 • nieprzyjemny posmak w jamie ustnej i tzw. „kwaśny oddech”.

 

Sportowy, ponadprzeciętnie aktywny styl życia, który obecnie prowadzi wiele osób, szczególnie młodych, a także codzienny stres oraz czynniki wynikające ze środowiska powodują, że ogrom osób cierpi, zazwyczaj nie będąc tego świadomymi, na niedobory kolagenu, zatem ryzyko przedawkowania tego składnika jest niezwykle rzadkie.

Przed rozpoczęciem stosowania jakichkolwiek produktów zawierających kolagen należy niezwłocznie zapoznać się z treścią ulotki oraz stosować się do wszystkich zaleceń producenta. Nigdy nie należy przekraczać dopuszczalnej dawki dziennej określonej przez producenta danego suplementu diety.

 

 

Dla kogo polecany jest kolagen na paznokcie?

Kolagen dedykowany jest przede wszystkim osobom borykającymi się, zwłaszcza od dłuższego czasu, z problemami dotyczącymi paznokci. Paznokcie, którym brak jest tego składnika, są bardzo słabe, podatne na wszelkie uszkodzenia. Łamią się i kruszą, a ich grubość pozostawia wiele do życzenia. Przypominają one raczej elastyczne, cienkie struktury. Ich powierzchnia nie jest jednolita, gdzieniegdzie dostrzec możemy przebarwienia i małe plamki, które zaburzają ich idealny, nieskazitelny wygląd.

Bardzo często paznokcie mogą ucierpieć i mają niezadowalającą kondycję po stylizacjach w salonach zajmujących się manicure i pedicure, w których wiele kobiet przedłuża swoje paznokcie regularnie, niekiedy nieprzerwanie od wielu lat. Ta grupa osób powinna szczególnie przyłożyć się do zadbania o poprawę ich kondycji, m.in. stosując suplementy kolagenowe.

Kolagen na paznokcie mogą stosować osoby, które pragną uzyskać wielowymiarowe korzyści dla zdrowia i wyglądu. Kolagen, stosowany w celu ulepszenia stanu paznokci, będzie dobroczynnie oddziaływać również na inne aspekty naszego wnętrza oraz ciała, jak np. skóra, włosy, stawy, mięśnie, kości, układ trawienny, czy metabolizm, a takie „skutki uboczne” są oczywiście bardzo korzystne i pożądane.

 

Jak długo stosować kolagen na paznokcie? Czy warto robić przerwy w jego suplementacji?

Przed stosowaniem kolagenu w celu poprawy kondycji paznokci, warto dowiedzieć się, iż oddziałuje on nie tylko na nie, ale także na ogrom innych narządów i funkcji, a również na nasz wygląd zewnętrzny (skóra, włosy). Jest to równoznaczne z tym, że korzystając z suplementów diety zawierających właśnie kolagen rybi lub zwierzęcy, wpływamy, oczywiście pozytywnie, na cały organizm. Kolagen z pożywienia wchłania się tylko w niewielkim stopniu i jest dostępny w bardzo zawężonej grupie składników naszej diety, więc warto jest zastosować jego suplementację przez dłuższy czas, minimum trzy miesiące. W stosowaniu kolagenu, zarówno zwierzęcego, jak i rybiego, wskazane są przerwy lub okresowe, znaczne zmniejszenie dziennych dawek. Przerwy te jednak nie powinny być zbyt długie, gdyż efekty stosowania tego składnika mogą zacząć zanikać już po około trzech miesiącach od ostatniej dawki, co pierwszorzędnie widoczne jest w kondycji skóry, włosów oraz właśnie paznokci.

 

Czy kolagen na paznokcie można przyjmować z innymi suplementami?

Jest to jak najbardziej wskazane, gdyż niektóre składniki w połączeniu działają jeszcze lepiej niż stosowane pojedynczo. W przypadku kolagenu morskiego i zwierzęcego, takimi „boosterami”, podnoszącymi poziom jego oddziaływania na nasz organizm, są zdecydowanie witamina C oraz kwas hialuronowy. Zwiększają one jego wchłanianie, powodując, że efekty stosowania przychodzą jeszcze szybciej i są jeszcze bardziej zadowalające. W naszej ofercie, na stronie Intenson.pl, również znajdziecie suplementy diety zawierające właśnie to wspaniałe trio.

Co jeszcze robić, aby zadbać o lepszą kondycję naszych paznokci? Przeczytaj ten artykuł dostępny na naszym blogu, aby się dowiedzieć.

 

Poznaj kolageny na paznokcie znajdujące się w ofercie sklepu Intenson.pl

Kolagen oddziałuje na kondycję oraz wygląd naszych paznokci, jako czynnik poprawiający ich stan, również wizualny, niwelując łamliwość, kruszenie się oraz występowanie przebarwień. Nie można jednak zapominać o odpowiednio zbilansowanej diecie, bogatej w białka, tłuszcze, węglowodany, błonnik i potrzebne składniki mineralne czy witaminy, gdyż sam kolagen to tylko jeden z bardzo wielu elementów zdrowych, pięknych paznokci.

 

Produkty z naszego sklepu – Intenson.pl, zawierające kolagen wspierający dobrą kondycję paznokci:

Skład tej formy kolagenu w proszku przeznaczonej do rozpuszczania w płynach, oprócz kolagenu morskiego zawiera także witaminę C oraz kwas hialuronowy – składniki, które wpływają na zwiększenie wchłaniania tego typu kolagenu, przy okazji wspierając nasz układ immunologiczny i zdrowie fizyczne oraz psychiczne. Kolagen rybi w proszku można przyjmować po wymieszaniu zarówno z wodą, jak i sokiem czy ulubionym koktajlem. Kolageny morskie w proszku naszej marki posiadają następujące certyfikaty: GMP, GHP oraz HACCP, będące gwarantem jakości i bezpiecznego stosowania. Dodatkowym czynnikiem przemawiającym na korzyść akurat tej formy kolagenu, jest bardzo zachęcająca cena w stosunku do wysokiej, potwierdzonej powyższymi certyfikatami, jakości.

Ten produkt marki Intenson zawiera również trzy składniki – kolagen morski Peptan F (o masie cząsteczkowej 2000 Da), witaminę C oraz kwas hialuronowy. Takie trio w połączeniu działa jeszcze lepiej niż każdy z jego elementów stosowany w pojedynkę, gdyż składniki te nawzajem wspierają swoje wchłanianie, dbając o wiele aspektów naszego zdrowia, m.in. o odporność. Powyższy produkt ma tym razem formę tabletek. Do wyboru są opakowania zawierające 60, 90 lub 120 sztuk. Należy przyjmować go dwa razy w ciągu doby, najlepiej w trakcie posiłku, popijając wodą.

Ten suplement diety naszej marki jest perfekcyjnym rozwiązaniem, aby uzupełnić w szybki i skuteczny sposób niedobory kolagenu w organizmie, gdyż właśnie ta, zhydrolizowana forma kolagenu jest lepiej wchłanialna z jelit. W jednej tabletce zawarta jest bardzo duża dawka kolagenu, bo aż 500 mg. Ogromną, niezaprzeczalną zaletą tego produktu jest jego zachęcająca, konkurencyjna cena - został on skomponowany z myślą o wszystkich, tak aby każdy mógł doświadczyć dobroczynnych działań tego cennego składnika, jakim jest kolagen.

Warto jest również zapoznać się z ofertą kolagenów smakowych dostępnych na naszej stronie. Do wyboru jest wiele różnych smaków – bananowy, truskawkowy, ananasowy, mango oraz czekoladowy i waniliowy, więc każdy znajdzie coś odpowiedniego pod swoje gusta. Produkty te, oczywiście oprócz kolagenu będącego ich składnikiem podstawowym, zawierają także witaminę C oraz kwas hialuronowy, usprawniające i polepszające wchłanianie kolagenu. Te konkretne suplementy diety wspierają osoby prowadzące aktywny, sportowy styl życia, gdyż mają sporą zawartość białka, więc stanowią dla takich ludzi idealne dopełnienie zbilansowanej diety. Można rozpuszczać je w wodzie, ale również wykorzystywać w nieco bardziej urozmaicony sposób – do koktajli, smoothie, czy nawet jako dodatek do kawy (w przypadku kolagenu czekoladowego oraz waniliowego).                                                                                                                           

Polecamy także zapoznać się z pozostałymi różnorodnymi kolagenami dostępnymi na naszej stronie. W ofercie sklepu Intenson.pl każdy znajdzie produkty odpowiednie dla siebie, dostosowane do konkretnych potrzeb, problemów, wieku, stylu życia czy stosowanej na co dzień diety. Warto zwrócić uwagę również na podstronę z zestawami, pośród których znaleźć można gotowe, świetnie skomponowane zestawy kolagenów, będące świetnym pomysłem na prezent dla siebie lub bliskich.                                                         

 

Bibliografia

 1. Czubak K, Żbikowska H. Struktura, funkcja i znaczenie biomedyczne kolagenów. ANN. ACAD. MED. SILES. 2014
 2. Dybka K, Walczak P. Collagen hydrolysates as a new diet supplement. Scientific Bulletin of the Technical University of Lodz: Food Chemistry and Biotechnology. 2009
 3. Varani J, Dame MK, Rittie L, Fligiel SE, Kang S, Fisher GJ, Voorhees JJ. Decreased collagen production in chronologically aged skin: roles of age-dependent alteration in fibroblast function and defective mechanical stimulation. Am J Pathol. 2006
 4. https://cdn.awsli.com.br/71/71274/arquivos/Nails%20-%202017_Hexsel.pdf