Co zwiększa, a co zmniejsza przyswajalność magnezu?

Co zwiększa, a co zmniejsza przyswajalność magnezu?

Magnez jest kluczowym pierwiastkiem niezbędnym do utrzymania dobrej kondycji i zdrowia. Jego obecność w organizmie jest nieodzowna dla wielu procesów metabolicznych, w tym dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego, mięśniowego i sercowo-naczyniowego. Jednakże, samo spożywanie magnezu nie gwarantuje jego pełnego wchłaniania przez organizm.

Wchłanialność magnezu jest również zależna od kompozycji posiłków i obecności innych składników aktywnych. Niektóre składniki mogą zwiększać wchłanianie magnezu, podczas gdy inne mogą je zmniejszać. Dlatego istotne jest dbanie o zróżnicowaną i zbilansowaną dietę, która zapewni odpowiednią podaż magnezu oraz innych składników niezbędnych do jego efektywnego przyswajania przez organizm. Dowiedz się, jakie składniki zwiększają wchłanianie magnezu, a jakie je zmniejszają.

 

Czym jest magnez i w jaki sposób wchłania się do organizmu? 

Magnez to niezwykle istotny mikroelement, który odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu dobrego stanu zdrowia. Jest niezbędny dla wielu procesów metabolicznych, takich jak produkcja energii, syntezy białek, funkcjonowanie układu nerwowego i mięśniowego, a także regulacja rytmu serca.

Wchłanianie magnezu do organizmu odbywa się głównie w jelitach. Po spożyciu pokarmu bogatego w magnez, ten pierwiastek przechodzi przez żołądek i trafia do dwunastnicy, gdzie rozpoczyna się proces jego wchłaniania. Wchłanianie magnezu odbywa się przede wszystkim w kosmkach jelitowych - mikroskopijnych strukturach wyściełających wnętrze jelit. Kosmki jelitowe mają wyjątkową budowę, która umożliwia efektywne przyswajanie składników odżywczych, w tym magnezu.

 

Jakie właściwości posiada magnez po wchłonięciu? 

Magnez jest jednym z najważniejszych mikroelementów niezbędnych dla utrzymania dobrej kondycji i zdrowia. Jest nieodzowny dla wielu procesów metabolicznych, takich jak syntezowanie białek, produkcja energii, stabilizacja błon komórkowych oraz regulacja aktywności enzymów. Ponadto, magnez odgrywa kluczową rolę w funkcjonowaniu układu nerwowego, mięśniowego i sercowo-naczyniowego.

Warto więc przyjrzeć się mocniej właściwościom magnezu. Oto one.

 • Magnez jest niezbędny do wielu procesów metabolicznych, takich jak syntezowanie białek, produkcja energii i regulacja aktywności enzymów.
 • Jest nieodzowny dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego, mięśniowego i sercowo-naczyniowego.
 • Magnez odgrywa rolę w przewodnictwie nerwowym i skurczu mięśni, zarówno poprzecznie prążkowanych, jak i gładkich.
 • Jest niezbędny do utrzymania zdrowych kości i zębów, wspomaga wchłanianie wapnia i pomaga w jego odkładaniu.
 • Magnez wpływa na stabilizację błon komórkowych, co ma znaczenie dla przepuszczalności i reaktywności komórek.
 • Pomaga w utrzymaniu prawidłowego rytmu serca, poprzez regulację przewodnictwa impulsów elektrycznych.
 • Magnez może wspomagać regulację poziomu cukru we krwi poprzez wpływ na wydzielanie i działanie insuliny.
 • Jest ważny dla zdrowia psychicznego, ponieważ bierze udział w syntezie neuroprzekaźników, takich jak serotonina.
 • Magnez wykazuje również działanie przeciwpłytkowe i przeciwzapalne, co może być korzystne dla układu sercowo-naczyniowego.

Te właściwości magnezu podkreślają jego niezwykłe znaczenie dla zachowania dobrej kondycji i zdrowia całego organizmu ludzkiego. Regularne dostarczanie odpowiedniej podaży magnezu poprzez zrównoważoną dietę jest kluczowe dla utrzymania jego poziomu we właściwym zakresie i zapobiegania niedoborom.

Co zwiększa wchłanianie magnezu? Odpowiadamy! 

W zakresie dbania o właściwą podaż magnezu dla organizmu, warto mieć na uwadze czynniki, które sprzyjają wchłanianiu tego pierwiastka ze światła jelit.

 • Obecność witaminy D: Witamina D stymuluje syntezę białek transportujących magnez przez komórki jelitowe, co ułatwia jego wchłanianie. Dlatego spożywanie wystarczającej ilości witaminy D może poprawić przyswajalność magnezu.
 • Witamina B6: Witamina B6 pełni istotną rolę w przemianie magnezu do aktywnej formy biologicznej, która jest bardziej łatwo przyswajalna przez organizm. Zwiększenie podaży witaminy B6 może korzystnie wpływać na wchłanianie magnezu.
 • Obecność białek: Spożywanie posiłków bogatych w białka może zwiększać wchłanianie magnezu. Szczególnie białka bogate w aminokwas histydynę są znane z poprawy przyswajalności magnezu.
 • Odpowiednie pH jelitowe: Kwasowość żołądka odgrywa istotną rolę w rozpuszczaniu magnezu i przygotowaniu go do wchłaniania. Odpowiednie pH jelitowe sprzyja efektywnemu przyswajaniu magnezu.
 • Niski poziom wapnia w posiłku: Spożywanie dużych ilości wapnia może konkurować z wchłanianiem magnezu, utrudniając jego przyswajanie. Zmniejszenie podaży wapnia w konkretnym posiłku może poprawić jednocześnie wchłanianie magnezu.
 • Unikanie fitynianów: Fityniany, które występują w niektórych roślinach i produktach pełnoziarnistych, mogą tworzyć niestrawne kompleksy z magnezem, utrudniając jego wchłanianie. Ograniczenie spożycia fitynianów może zwiększyć przyswajalność magnezu.
 • Spożywanie magnezu z różnorodnych źródeł: Spożywanie magnezu z różnych źródeł, takich jak orzechy, nasiona, warzywa liściaste, pełnoziarniste produkty zbożowe i ryby, może zapewnić różnorodne formy magnezu, co może wpływać na jego lepsze wchłanianie.

Uwzględnienie tych czynników w diecie może pomóc w zwiększeniu wchłaniania i przyswajalności magnezu, co przyczynia się do utrzymania odpowiedniego poziomu tego mikroelementu w organizmie. Ważne jest, aby dbać o zrównoważoną i zróżnicowaną dietę, która uwzględnia te czynniki i zapewnia odpowiednią podaż magnezu.

 

Co zmniejsza wchłanianie magnezu? Tych produktów unikaj!

Z drugiej strony istnieją czynniki i składniki diety, które mogą przyczyniać się do zmniejszonej wchłanialności magnezu. Warto o nich pamiętać, jednakże z uwagi na ich bardzo szerokie występowanie, wiele korzyści w zakresie dostarczania odpowiedniej ilości magnezu przynosi odpowiednia obróbka termiczna i kulinarna. Oto czynniki zmniejszające przyswajanie magnezu.

 • Wysoki poziom fosforu: Nadmiar fosforu w diecie może hamować wchłanianie magnezu. Spożywanie dużych ilości napojów gazowanych, bogatych w fosforany, może wpływać na obniżenie przyswajalności magnezu.
 • Spożywanie nadmiaru tłuszczów nasyconych: Duże spożycie tłuszczów nasyconych może wpływać na obniżenie przyswajalności magnezu. Dlatego zbyt wysoki poziom tłuszczów nasyconych w diecie może prowadzić do niedoboru magnezu.
 • Nieodpowiednie pH jelitowe: Zbyt wysokie pH jelitowe, czyli zbyt mała kwasowość, może utrudniać wchłanianie magnezu. Dlatego utrzymanie odpowiedniego pH jelitowego jest istotne dla efektywnego przyswajania magnezu.
 • Obecność niektórych leków: Niektóre leki, takie jak diuretyki, protonowe inhibitory pompy protonowej (PPI) i niektóre leki przeciwpadaczkowe, mogą wpływać na zwiększenie wydalania magnezu z organizmu lub hamować jego wchłanianie.
 • Spożycie alkoholu: Nadmierne spożycie alkoholu może wpływać na zmniejszenie wchłaniania magnezu. Alkohol może zwiększać wydalanie magnezu z organizmu przez nerki, prowadząc do niedoborów tego mikroelementu.

Zrozumienie tych czynników jest istotne dla utrzymania odpowiedniego poziomu magnezu w organizmie. Staranie się unikać nadmiernego spożycia wapnia, fosforu i tłuszczów nasyconych, a także zwracanie uwagi na skład diety, może przyczynić się do poprawy wchłaniania i przyswajalności magnezu. Dodatkowo, monitorowanie spożycia alkoholu oraz konsultacja z lekarzem w przypadku stosowania leków mogą pomóc w zarządzaniu poziomem magnezu w organizmie.

Co zwiększa przyswajalność magnezu, a co zmniejsza wchłanialność magnezu. Opinia eksperta (dietetyk) 

Podczas dbania o utrzymanie prawidłowego poziomu magnezu w organizmie, należy przede wszystkim zadbać o zbilansowaną i nisko przetworzoną dietę. Warto także pamiętać o kilku czynnikach, które wpływają na zwiększenie wchłaniania magnezu, a które mogą zmniejszać przyswajalność magnezu.

 

Co zwiększa wchłanianie i przyswajalność magnezu:

 • Obecność witaminy D i witaminy B6, które stymulują wchłanianie magnezu.
 • Spożywanie posiłków bogatych w białka, zwłaszcza te zawierające aminokwas histydynę.
 • Utrzymywanie odpowiedniego pH jelitowego, które sprzyja efektywnemu przyswajaniu magnezu.
 • Spożywanie magnezu z różnorodnych źródeł żywności.

Co zmniejsza wchłanianie i przyswajalność magnezu:

 • Nadmiar wapnia i fosforu w diecie.
 • Obecność fitatów, które tworzą niestrawne kompleksy z magnezem.
 • Wysoki poziom tłuszczów nasyconych w diecie.
 • Nieodpowiednie pH jelitowe, zbyt wysokie lub zbyt niskie.
 • Niektóre leki, takie jak diuretyki, PPI i niektóre leki przeciwpadaczkowe.
 • Nadmierne spożycie alkoholu.

Zrozumienie tych czynników pomaga w podejmowaniu świadomych wyborów żywieniowych w celu optymalnego wchłaniania i przyswajalności magnezu. Odpowiednie zbilansowanie diety, uwzględniające różnorodne źródła magnezu oraz witamin D i B6, oraz unikanie nadmiernego spożycia wapnia, fosforu, tłuszczów nasyconych i alkoholu, mogą pomóc w utrzymaniu odpowiedniego poziomu magnezu w organizmie.

-mówi Paweł Przybylski, dietetyk, współpracujący z Intenson.

 

Co jeszcze warto wiedzieć o zależnościach między magnezem i jego wpływem na organizm? 

Magnez jest niezwykle cennym składnikiem dla zdrowia i codziennego funkcjonowania organizmu. Jego niedobory mogą silnie wpływać na nasze samopoczucie i zdolności poznawcze, prowadząc do objawów takich jak zmęczenie, osłabienie, problemy z koncentracją i niski nastrój. W przypadku utrzymującego się niedoboru magnezu, warto sięgnąć po produkty premium superfood, które są bogate nie tylko w magnez, ale również w inne cenne składniki mineralne, takie jak potas, wapń czy żelazo.

Ponadto, naturalne suplementy diety o wysokiej przyswajalności magnezu mogą stanowić skuteczną pomoc w uzupełnianiu niedoborów i zapewnieniu organizmowi optymalnego poziomu tego ważnego pierwiastka. Ważne jest, aby dbać o zrównoważoną dietę, ale w przypadku trudności w pokryciu zapotrzebowania na magnez, wspomaganie się produktami premium superfood lub suplementami diety może być wartościowym wsparciem dla zdrowia i dobrej kondycji.

Warto również zapoznać się z artykułami dostępnymi na blogu Intenson.pl, dotyczącymi tematów jak codzienna suplementacja magnezu , co wypłukuje magnez z organizmu  oraz jak sprawdzić poziom magnezu  w organizmie.

 

Bibliografia 

 1. Jahnen-Dechent W, Ketteler M. Magnesium basics. Clin Kidney J. 2012 Feb;5(Suppl 1):i3-i14.
 2. Schuchardt JP, Hahn A. Intestinal Absorption and Factors Influencing Bioavailability of Magnesium-An Update. Curr Nutr Food Sci. 2017 Nov;13(4):260-278.
 3. Vormann J. Magnesium: Nutrition and Homoeostasis. AIMS Public Health. 2016 May 23;3(2):329-340.
 4. Blancquaert L, Vervaet C, Derave W. Predicting and Testing Bioavailability of Magnesium Supplements. Nutrients. 2019 Jul 20;11(7):1663.
 5. Swaminathan R. Magnesium metabolism and its disorders. Clin Biochem Rev. 2003 May;24(2):47-66.
 6. Fine KD, Santa Ana CA, Porter JL, Fordtran JS. Intestinal absorption of magnesium from food and supplements. J Clin Invest. 1991 Aug;88(2):396-402.