Ashwagandha - naturalny środek na stres, niepokój i bezsenność

Ashwagandha - naturalny środek na stres, niepokój i bezsenność

Ashwagandha to jedno z najważniejszych ziół w Ajurwedzie, która jest tradycyjną formą medycyny alternatywnej, opartą na indyjskich zasadach naturalnego uzdrawiania. Ludzie sięgają po ashwagandhę już od tysięcy lat po to, aby złagodzić stres, zwiększyć poziom energii i poprawić koncentrację. Botaniczna nazwa ashwagandhy to witania ospała. Znana jest również, jako indyjski żeń-szeń. Ekstrakty lub proszek z korzenia bądź liści tej rośliny stosowane są w łagodzeniu objawów różnych schorzeń. Ashwagandha stanowi skuteczny środek w okresach wzmożonego stresu i problemów ze snem, co potwierdzają liczne badania.

Ashwagandha redukuje poziom stresu i niepokoju

Ashwagandha jest najbardziej znana ze swojej zdolności do łagodzenia stresu. Jest klasyfikowana jako adaptogen, czyli substancja, która pomaga organizmowi radzić sobie ze stresem. Ashwagandha pomaga w kontrolowaniu mediatorów stresu, w tym białek szoku cieplnego (Hsp70), kortyzolu i aktywowanej stresem kinazy białkowej. Zmniejsza również aktywność osi podwzgórze – przysadka – nadnercza (HPA), systemu w twoim ciele, który reguluje reakcję na stres.

Kilka badań wykazało, że suplementy Ashwagandhy mogą pomóc złagodzić stres i niepokój. W jednym badaniu z udziałem 58 uczestników osoby, które przyjmowały 250 lub 600 mg ekstraktu z ashwagandhy przez 8 tygodni, znacznie zmniejszyły odczuwany stres i poziom kortyzolu, hormonu stresu, w porównaniu z osobami, które przyjmowały placebo.

Co więcej, uczestnicy, którzy przyjmowaniu suplementy z ashwagandhą doświadczyli znacznej poprawy jakości snu w porównaniu z grupą placebo. Inne badanie na 60 osobach wykazało, że ci, którzy przyjmowali 240 mg ekstraktu z ashwagandhy dziennie przez 60 dni, mieli znaczne zmniejszenie lęku w porównaniu z tymi, którzy otrzymywali placebo. Podsumowując, badania sugerują, że ashwagandha może być pomocnym uzupełnieniem stresu i niepokoju.

Ashwagandha poprawia jakość snu i ułatwia zasypianie

Wiele osób stosuje ashwagandhę, kiedy mają problemy z zaśnięciem. I jest to bardzo słuszne zastosowanie, ponieważ wiele badań sugeruje, że te zioło może pomóc w problemach ze snem.

Badanie z udziałem 50 osób w wieku 65-80 lat wykazało, że przyjmowanie 600 mg korzenia ashwagandha dziennie przez 12 tygodni znacznie poprawiło jakość snu i czujność umysłową po przebudzeniu w porównaniu z leczeniem placebo. Ponadto, przegląd pięciu wysokiej jakości badań wykazał, że ashwagandha miała znaczący pozytywny wpływ na ogólną jakość snu. Przyjmowanie ashwagandhy zmniejszyło u nich poziom lęku i pomogło im się poczuć bardziej czujnym zaraz po przebudzeniu. Naukowcy zauważyli, że wyniki były bardziej wyraźne u osób z bezsennością oraz u tych, którzy przyjmowali ponad 600 mg dziennie przez 8 tygodni lub dłużej.

 

Bio ashwagandha

1 tabletka to aż 495 mg sproszkowanego korzenia ashwagandhy. Pochodzi z gospodarstwa ekologicznego, w którym nie używa się środków chemicznych, pestycydów itd. Opakowanie zawiera 200 tabletek. Cena: 59,99 zł.

 

 

 

Źródła:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/labs/pmc/articles/PMC6979308/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/labs/pmc/articles/PMC6750292/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34254920/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/labs/pmc/articles/PMC7096075/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/labs/pmc/articles/PMC8462692/