Stevia - jakie ma korzyści zdrowotne?

Stevia - jakie ma korzyści zdrowotne?

Stevia jest intensywnie słodką w smaku rośliną, która jest używana do słodzenia potraw, jak również do wypieków już od 16 wieku. Największą zaletą stevii jest jej kaloryczność, która wynosi 0.

Stevia wywodzi się z Paragwaju oraz Brazylii, gdzie jest jedną z najpopularniejszych substancji słodzących.

Najważniejsze fakty o stevii:

  • To naturalna substancja słodząca, która jest słodsza niż biały cukier.
  • Ma 0 kalorii i jej indeks glikemiczny wynosi 0.
  • Jest polecana diabetykom, ponieważ nie podnosi poziomu cukru we krwi.
  • Doskonała do słodzenia napojów oraz do wypieków.
  • Jest w 100% bezpieczna.
  • Nie przyczynia się do powstawania ubytków w zębach i próchnicy.

Jakie są korzyści zdrowotne stevii? 

Nie podnosi poziomu cukru we krwi – stevia jest bezpieczna dla diabetyków, ponieważ zupełnie nie wpływa na poziom glukozy we krwi oraz nie wywołuje wyrzutów insuliny.

Jedno z badań przeprowadzonych na osobach z cukrzycą typu 2 wykazało, że stevia znacząco obniżyła poziom cukru po posiłku. Co więcej, zredukowała odpowiedź glukagonu po posiłku. Glukagon to hormon, który reguluje poziom glukozy we krwi i często u osób z cukrzycą funkcja glukagonu jest zaburzona.

Pomaga zachować szczupłą sylwetkę – jest wiele powodów występowania nadwagi i otyłości. Jednym z nich jest nadmierne spożywanie cukru. W Stanach Zjednoczonych spożywanie białego cukru stanowi aż 16% kaloryczności codziennej diety.

Stevia zawiera 0 kalorii, dlatego może zredukować kaloryczność wielu potraw, tym samym zachowując ich smak.

Nie powoduje próchnicy – stevia nie przyczynia się do powstawania próchnicy zębów. W ustach każdego człowieka znajdują się różnego rodzaju bakterie. Cukry, które wchodzą w kontakt z bakteriami jamy ustnej, mają tendencję do fermentacji. Podczas fermentacji cukier dzieli się na różne składniki. Jednym z tych składników jest kwas mlekowy, który zjada szkliwo zębów. Z biegiem czasu kwas mlekowy może powodować erozję i ubytki.

Stevia natomiast nie fermentuje w kontakcie z bakteriami, więc nie wytwarza kwasu mlekowego, który powoduje próchnicę, jest więc w 100% bezpieczna dla zębów.

WAŻNE: wiele osób skarży się na gorzki posmak stevii, więc należy szukać takiej, która jest pozbawiona tej goryczy. Stevia Intenson nie ma gorzkiego posmaku.