Objawy niedoboru kolagenu - jak je rozpoznać?

Objawy niedoboru kolagenu - jak je rozpoznać?

Kolagen jest jednym z głównych składników tkanki łącznej. Jego głównym zadaniem jest łączenie ze sobą komórek, dlatego jest on budulcem większości narządów: skóry, kości, stawów, zębów, naczyń krwionośnych czy rogówek oka. Ale na tym jego rola się nie kończy. Kolagen chroni narządy wewnętrzne tj. nerki, żołądek czy wątrobę tworząc wokół nich podtrzymującą je w miejscu warstwę ochronną. Ponadto, pełni rolę obronną w układzie odpornościowym, zapobiegając ingerencji drobnoustrojów, toksyn czy komórek rakowych.

Co więcej, to kolagenowi zawdzięczamy sprężystość i miękkość skóry. Stanowi on aż 60% wszystkich białek skóry, dlatego ma decydujący wpływ na wygląd naszej skóry.

Jakie są negatywne skutki braku kolagenu?

Jest kilka symptomów, które świadczą o tym, że naszemu organizmowi brakuje kolagenu (rybi kolagen do picia). Możemy odczuwać jeden z nich bądź kilka na raz, dlatego warto obserwować swój organizm.

Zmarszczki i utrata elastyczności skóry

To jeden z objawów braku kolagenu, który najszybciej jesteśmy w stanie zauważyć. Wraz z upływem lat nasza skóra traci swój młodzieńczy blask. Staje się mniej elastyczna, szorstka, a w miejscach, gdzie nasze mięśnie intensywnie pracują pojawiają się zmarszczki mimiczne. Kolagen tracimy wraz z wiekiem, dlatego warto go suplementować, aby uzupełnić niedobory i cieszyć się piękną skórą przez dłuższy czas.

Ból mięśni

Zadaniem więzadeł jest łączenie kości i podtrzymywanie tej konstrukcji, natomiast ścięgna odpowiadają za przenoszenie siły skurczu mięśniowego na elementy kostne szkieletu. Zarówno więzadła, jak i ścięgna składają się z kolagenu. Niedostateczna ilość kolagenu powoduje kurczenie się więzadeł, mięśni i ścięgien powodując tarcie, które w rezultacie prowadzi do sztywnych i bolesnych stawów.

Badania pokazują, że długofalowa (ponad 6-miesięczna) suplementacja kolagenu pomaga zmniejszyć ból i poprawia ruchomość stawów.

Osteoporoza

Kiedy myślimy o zdrowych kościach, pierwsze, co przychodzi nam do głowy do wapń. O ile faktycznie wapń jest składnikiem mineralnym, który przyczynia się do utrzymania zdrowych kości to właśnie kolagen stanowi 1/3 masy kości. Kolagen znacząco wpływa na ruchomość i siłę naszych kości. Niedostateczny poziom kolagenu pociąga za sobą bardzo negatywne skutki.

Zespół nieszczelnego jelita

Kolagen jest składnikiem ściany jelita, w szczególności połączeń ciasnych komórek, które są cementem utrzymującym razem komórki jelitowe. Badania wykazały, że suplementacja hydrolizowanym peptydem kolagenu może zwiększyć kolagen w jelitach i zmniejszyć rozregulowanie ścisłych połączeń.

Syndrom nieszczelnego jelita to stan, w którym wadliwe połączenia ciasne pozwalają niepożądanym substancjom przedostać się z jelit do krwiobiegu.

Zapadnięte policzki

W wyniku niskiego poziomu kolagenu nasza twarz staje się bardziej „wychudzona”. Zaczynamy zauważać, że nasze policzki zapadają się tzn. stają się mniej pełniejsze, niż kiedy byliśmy młodzi i nasz organizm miał pod dostatkiem kolagenu.

Problemy z krążeniem

Kolagen jest istotnym składnikiem ścian serca i naczyń krwionośnych. Stres, alkohol lub palenie tytoniu znacząco wpływa na redukcję poziomu kolagenu, a to z kolei może powodować zmianę kształtu naczyń krwionośnych i skutkować zmniejszeniem przepływu krwi. Może to prowadzić do problemów z krążeniem, takich jak podwyższone ciśnienie krwi, ból w klatce piersiowej, zawroty głowy, zmęczenie i częste bóle głowy.

Łamliwe włosy i paznokcie

Białko kolagenowe zawiera aminokwas prolinę, jeden z głównych składników keratyny, która jest potrzebna do utrzymania zdrowych włosów i paznokci.

Badania wykazały, że suplementacja kolagenu może pomóc utwardzić paznokcie, przyśpieszyć ich wzrost, a także zmniejszyć wypadanie włosów i spowolnić proces siwienia.

Większy apetyt

Peptydy kolagenowe zwiększają uczucie sytości, co powoduje, że mniej chce nam się jeść i pozytywnie wpływa na utrzymanie wagi. Niedobór kolagenu sprawia, że mamy większy apetyt i trudniej jest nam uzyskać efekt sytości. 

Przyśpieszone procesy starzenia się

Wraz z wiekiem naturalnie maleje produkcja kolagenu, co prowadzi do przyspieszonych procesów starzenia się organizmu. Objawy takie jak utrata masy mięśniowej, słabsza wydolność fizyczna czy osłabienie kości mogą być również związane z niedoborem kolagenu.

Trudności w gojeniu się ran

Kolagen jest niezbędny dla procesu gojenia się ran, dlatego niedobór tego białka może prowadzić do opóźnionego gojenia się skaleczeń, ran czy obrażeń skóry.

Jak Rozpoznać Objawy Niedoboru Kolagenu?

Jeśli doświadczasz którychś z powyższych objawów, warto skonsultować się z lekarzem w celu diagnozy i oceny poziomu kolagenu w organizmie. Badanie poziomu kolagenu we krwi lub konsultacja z dermatologiem mogą pomóc w określeniu odpowiedniej strategii terapeutycznej, która może obejmować suplementację kolagenu, zmianę diety, stosowanie odpowiednich kosmetyków czy zalecenia dotyczące pielęgnacji skóry.

 

Źródła:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28174772/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17076983/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2856577/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25332846/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28786550/