Jak zadbać o skórę? - 10 najlepszych sposobów na poprawę cery

Jak zadbać o skórę? - 10 najlepszych sposobów na poprawę cery

 

Nasza skóra jest jak papierek lakmusowy. Wszystkie nasze zaniedbania pielęgnacyjne i grzeszki dietetycznej odbijają się na niej, jak w zwierciadle. Jak więc zadbać o skórę, aby wyglądała młodo, świeżo i promiennie? Poniżej przedstawiamy 10 najlepszych sposobów na poprawę wyglądu cery.

1. Dbaj o odpowiednią ilość snu

Badanie opublikowane w czasopiśmie Clinical and Experimental Dermatology wykazało, że osoby, które spały od siedmiu do dziewięciu godzin w nocy, miały skórę bardziej nawilżoną i bardziej odporną na ekspozycję na światło ultrafioletowe w porównaniu z osobami, które spały pięć godzin lub krócej. Zadbaj o właściwy sen i regenerację. Twoja skóra odpoczywa właśnie w nocy.

2. Uzupełniaj ubytki kolagenu

Kolagen jest jednym z najważniejszych białek budujących ludzkie ciało. Jest też podstawowym budulcem komórek skóry. Wraz z upływem lat, enzymy, które odpowiadają za rozkład kolagenu stają się coraz bardziej aktywne, a sama produkcja kolagenu przez fibroblasty się zmniejsza. W rezultacie, skóra w wieku 80 lat wykazuje cztery razy więcej zniszczonego kolagenu niż skóra w wieku 21-30 lat. Kluczowa jest więc suplementacja kolagenu. W suplementacji najlepiej sugerować się jedną zasadą – suplementujemy to, co nasz organizm nie jest w stanie sam wytworzyć lub to, czego zaczyna być pod niedostatkiem i tak jest właśnie z kolagenem.

3. Oczyszczaj powietrze

Badania wykazały, że narażenie na zanieczyszczenie powietrza związane z ruchem drogowym (pył zawieszony (PM), sadza i dwutlenek azotu (NO2)) wiąże się z przedwczesnym starzeniem się skóry. O ile nie da się tego uniknąć wychodząc na ulicę, to w domu możemy zadbać o to, aby powietrze było oczyszczone. Doskonale sprawdzą się do tego oczyszczacze powietrza. Dodatkowo warto używać nawilżaczy powietrza, dzięki czemu nasza skóra nie będzie się wysuszać.

4. Jedz jak najwięcej antyoksydantów

Wolne rodniki to wróg młodości. To one w bardzo dużej mierze są odpowiedzialne za szybkie starzenie się nie tylko skóry, ale całego organizmu. Wolne rodniki ukrywają się nie tylko w zanieczyszczonym środowisku, ale również w przetworzonej żywności. Zasada jest jedna – im więcej jesz niezdrowej żywności, tym więcej powinnaś spożywać antyoksydantów. Antyoksydanty zwalczają wolne rodniki. Jednym z silniejszych antyoksydantów jest witamina C. Spożywaj ją regularnie, aby zapewnić organizmowi ochronę przed wolnymi rodnikami.

5. Odpowiednio się nawadniaj

Woda stanowi 60-70% masy ciała człowieka, a nasza cienka skóra twarzy potrzebuje ją w szczególności. Picie wody to karmienie Twojej skóry od wewnątrz. Pij minimum 2 litry wody dziennie, najlepiej źródlanej. Odwodniona skóra jest sucha, pozbawiona blasku, a zmarszczki mimiczne bardziej się uwydatniają. Do tego może być podrażniona i swędząca. Pamiętaj, że picie alkoholu i kawy działa odwadniająco, więc powinniśmy uzupełniać te niedobory.

6. Używaj spf!

Czy wiesz, że na oznaki starzenia skóry w głównej mierze wpływają czynniki zewnętrzne? Według badań przeprowadzonych na grupie kobiet o kaukaskim pochodzeniu, promieniowanie UV jest odpowiedzialne za 80% (!) widocznych oznak starzenia twarzy. Oznacza to, że skuteczna ochrona przed słońcem pozwoli nam na dłuższe cieszenie się młodym wyglądem skóry. Aplikuj krem z wysokim filtrem przeciwsłonecznym codziennie przez cały rok. Nawet zimą, kiedy wydaje nam się, że słońce jest skutecznie ukryte za chmurami.

7. Czytaj etykiety

Zwracaj szczególną uwagę na to, co nakładasz na twarz, czyli wszystkie kremy, maseczki, toniki itd. Przez skórę przenikają substancje zawarte w kosmetykach, dlatego musimy być bardzo uważni i czytać etykiety, aby przypadkiem nie zaszkodzić skórze. W Internecie znajdziesz portale, które „tłumaczą” skład etykiety. Wystarczy go skopiować do odpowiedniej rubryki, a otrzymamy przystępne wytłumaczenie wszystkich składników wraz z jego oceną.

8. Złuszczaj skórę

Komórki naszej skóry systematycznie się odnawiają, dlatego bardzo ważne jest, aby złuszczać martwy naskórek. Używaj do tego łagodnych kosmetyków o właściwościach złuszczających np. tych z kwasami AHA. Martwy naskórek zapycha pory na Twojej twarzy, a to z kolei powoduje powstawanie zaskórników, wyprysków itd. Ponadto, niektóre z kosmetyków złuszczających mają właściwości przeciwstarzeniowe, dlatego warto włączyć je do swojej rutyny pielęgnacyjnej.

9. Dbaj o płaszcz lipidowy skóry

Płaszcz lipidowy jest najbardziej zewnętrzną warstwą naskórka. Składa się z wody oraz lipidów i pełni rolę bariery ochronnej. Chroni skórę przed wpływem szkodliwych czynników zewnętrznych oraz zapobiega parowaniu wody. Sam jednak się o siebie nie zatroszczy, dlatego musimy o niego dbać. Możemy to zrobić prawidłowo nawilżając skórę, stosując kremy, które uzupełniają poziom lipidów, jak również toniki, które przywracają prawidłowy poziom pH skóry.

10. Rozpieszczaj się

W natłoku codziennych obowiązków najczęściej zapominamy o…sobie. Spróbuj codziennie zrobić dla siebie coś dobrego. Może to być cokolwiek od pachnącej kąpieli, po spacer, aż po znalezienie czasu na chwilę z książką, czy z czymkolwiek, co sprawia Ci przyjemność. Zrób to nie tylko dla Twojego dobrego samopoczucia, ale również dla organizmu, w tym Twojej skóry. Stres działa niekorzystnie dla naszej cery. Nie tylko przyśpiesza procesy starzeniowe, ale również powoduje pojawianie się wyprysków, a nawet potrafi być winowajcom trądziku.

 

Źródła:

1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3790843/

2. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31927691/

3. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25266053/